Wiadomości na temat zdrowia, które najbardziej przykuwały uwagę w 2022 roku
Pod koniec 2022 roku możemy przejrzeć wiadomości na temat zdrowia, które najbardziej się wyróżniały i które ukazały się na niemal wszystkich portalach internetowych. Wśród nich niektóre tematy były bardzo istotne, takie jak nowe przepisy dotyczące pandemii COVID-19 i wybuch epidemii małpiej ospy.
Inne epidemie pozostały w powszechnej opinii bardziej niezauważone, ale miały silne reperkusje na określonych obszarach geograficznych. Tak stało się na przykład z cholerą na Haiti.
W tym artykule przedstawimy wiadomości na temat zdrowia, które najbardziej wyróżniały się w 2022 roku i które warto podsumować. Czy pamiętasz którąś z nich?
1. Omicron, szczepionka na COVID-19 i milion zgonów
Początek 2022 roku powitał nowy wariant SARS-CoV-2, nazwany omikronem. Ta bardziej zaraźliwa, ale mniej śmiercionośna wersja wirusa rozprzestrzeniała się szybko w kontekście otwierania międzynarodowych granic.
Kilka krajów wycofało się z łagodzenia środków ostrożności podczas zimy na półkuli północnej. Natomiast półkula południowa priorytetowo potraktowała powrót do normalności przy powiewie ciepłej pogody.
W każdym razie wzrost zantowanych nowych przypadków i ponownych zakażeń wyznaczał inny scenariusz niż w 2020 r. Zwiększony zasięg szczepień i wcześniejsza gotowość systemów szpitalnych stanowiły podstawę skuteczniejszego radzenia sobie z chorobą.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powiedział w maju :
Czy COVID-19 się skończył? Nie, to na pewno nie koniec. – Ghebreyesus
Dane statystyczne potwierdziły to stwierdzenie największego autorytetu w dziedzinie zdrowia na świecie. W sierpniu padł tragiczny rekord 1 miliona zgonów na COVID-19 w 2022 roku. Chociaż krzywa zgonów zwolniła w ostatnim roku, akumulacja stanowi nadal godną ubolewania statystykę.
Możesz być zainteresowany: Christina Applegate: Wczesne objawy jej stwardnienia rozsianego, które nie zostały zidentyfikowane w czasie
Nierówność w szczepieniach
Postęp w szczepieniach przeciwko COVID-19 był niezwykły. Szczepionki opracowano w rekordowym czasie i rozprowadzono za pomocą mechanizmów stworzonych w tym celu.
Jednak nierówność w dostarczaniu dawek do krajów o niższych dochodach to również temat wiadomości na temat zdrowia, która wyróżniała się między innymi w 2022 r.. Afryka była jednym z kontynentów o najniższym napływie fiolek.
Według oficjalnych danych prawie 70% światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę. Jeśli jednak skupimy się na krajach o niskich dochodach, liczba ta spadnie do 25,1%.
Chile jest krajem o najwyższym wskaźniku populacji objętej pełnym protokołem wstępnym (2 dawki). Dziewięćdziesiąt procent Chilijczyków spełnia to kryterium. Jeśli porównamy to z kontynentem afrykańskim, okaże się, że tylko 26% tej populacji znajduje się w takiej samej sytuacji.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Damar Hamlin był dwukrotnie reanimowany po upadku w meczu NFL
2. Mpox i nowa nazwa choroby
Wybuch mpox zaskoczył świat i zaalarmował kilka krajów, które otwierały swoje granice po pandemii COVID-19. Dlatego wszystko, co dotyczy tej choroby wirusowej, pojawia się jako temat najważniejszych wiadomości na temat zdrowia w 2022 roku.
Od maja 2022 r. nie zgłoszono żadnych oficjalnych przypadków małpiej ospy. Była to choroba ograniczona do Afryki, z zaledwie kilkoma znanymi sporadycznymi ogniskami. Do sierpnia tego samego roku szczyt zakażeń został osiągnięty tego samego dnia, obejmując odległe kraje obu Ameryk i Europy.
Ponieważ pierwotna nazwa choroby brzmiała „małpia ospa”, WHO zleciła specjalnej komisji zmianę nazwy wirusa i choroby. W tym celu miała kierować się wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącymi nazewnictwa chorób, które zostały opublikowane w 2015 roku.
Tak więc w listopadzie 2022 r. rozwiązano następujące kwestie:
- Mpox będzie oficjalnym określeniem choroby w języku angielskim i innych językach.
- Używanie terminu ospy małpiej jest dozwolone do listopada 2023 r., kiedy to określenia te przestaną obowiązywać i nie będą już mogły być używane w oficjalnych dokumentach.
Obecna sytuacja
Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC ) w tym roku na całym świecie potwierdzono 72 zgony z powodu mpox. To niewiele spośród 83 424 potwierdzonych przypadków.
Chociaż śmiertelność wydaje się niska, należy wziąć pod uwagę, że ekspansja infekcji jest historyczna. Większość krajów, które zgłosiły przypadki w 2022 r., nie miała wcześniej żadnych zapisów dotyczących wirusa.
Stany Zjednoczone są na pierwszym miejscu w raporcie z 29 740 potwierdzonymi przypadkami. Drugim krajem jest Brazylia, z 10 375 przypadkami w ciągu roku i 14 zgonami.
W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się od sierpnia CDC wdrożyło kampanię szczepień dla populacji USA, opartą na dwóch grupach ryzyka:
- Osoby, które miały kontakt z wirusem.
- Osoby, które mogą być narażone na kontakt z wirusem w najbliższej przyszłości.
Na początku grudnia hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało swoje zalecenia dotyczące tego szczepienia, stwierdzając, że należy zaszczepić następujące grupy:
- Osoby zagrożone ze względu na swoje praktyki seksualne (mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami) lub zawód.
- Bliski kontakt z potwierdzonymi pacjentami, którzy powinni otrzymać dawkę z fiolki w ciągu 4 dni od kontaktu, zwłaszcza jeśli mają chorobę immunosupresyjną, są w ciąży lub są dziećmi.
3. Ogniska i epidemie
Niektóre epidemie na świecie były jednymi z najważniejszych wiadomości na temat zdrowia w 2022 roku. Chociaż mogły pozostać niezauważone z innych powodów, nadal powodowały niepokój i problemy w krajach, które dotknęły.
Ebola ponownie uderzyła w Ugandę. Był to wariant wirusa, którego nie zgłaszano od prawie 10 lat. Wybuch choroby dołączył do szóstej fali zarażeń w ciągu ostatnich 4 lat w Demokratycznej Republice Konga.
Statystyki zgłaszają 141 przypadków i 55 zgonów z powodu wirusa Ebola w 2022 r.
Dla Haiti nowa epidemia cholery była tragiczną wiadomością. Sytuację pogarsza brak dostępu do czystej wody, w tym do placówek służby zdrowia.
Historia tej choroby w kraju jest zawiła i skomplikowana. W październiku 2010 r. miała miejsce wielka epidemia, która zaatakowała ponad 820 000 osób, z czego 9192 zmarło. Następnie, do stycznia 2019 r., przypadki zniknęły, a ich eliminację ogłoszono w lutym tego roku. Jednak wrzesień 2022 r. przyniósł wznowienie zachorowań i dziś na Haiti jest 11 953 chorych na cholerę.
4. Zmiany klimatyczne a zdrowie
Wybitne doniesienia dotyczące zdrowia w 2022 r. i w poprzednich latach nie były w stanie zapobiec katastrofie związanej ze zmianami klimatycznymi. Powodzie, fale upałów i fale polarne przyspieszają rozprzestrzenianie się chorób.
Podobnie coraz więcej badań potwierdza wpływ zmian klimatu na zdrowie człowieka. Według danych zebranych w tym roku przez The Lancet skutki tego problemu są następujące:
- Liczba zgonów związanych z falą upałów wzrosła o 68% w ciągu ostatnich 20 lat.
- Zmiany klimatu na obszarach przybrzeżnych zwiększają przenoszenie malarii o 31,3%.
- 98 milionów więcej ludzi znalazło się w stanie braku bezpieczeństwa żywnościowego z powodu ograniczonej dostępności towarów spowodowanej ekstremalnymi upałami w 2022 r.
5. Sztuczna inteligencja to rzeczywistość w służbie zdrowia
Aplikacje i programy wykorzystujące sztuczną inteligencję zyskują popularność w dziedzinie opieki zdrowotnej. Coraz częściej rozwijane są systemy sieci neuronowych, które przyczyniają się do diagnozowania i leczenia chorób.
Pandemia COVID-19 przyspieszyła wdrażanie telemedycyny i upowszechnianie systemów przygotowanych do szybkiego reagowania ze strony technologii. Jednocześnie twórcy sztucznej inteligencji coraz skuteczniej sterują procesem uczenia sieci neuronowych i uczenia głębokiego.
Dziś mamy już aplikacje do wykrywania zawału mięśnia sercowego, nieinwazyjne mechanizmy śledzenia do przewidywania wystąpienia choroby Parkinsona czy algorytmy pomagające w leczeniu przerzutów raka jelita grubego. Jak daleko się posuniemy? Czy technologia zastąpi lekarzy?
Wokół sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej pojawia się wiele pytań etycznych. Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy technologii, gdy w grę wchodzi ludzkie życie? W roku 2022 znaleziono również przestrzeń na filozofię i moralność w coraz bardziej zautomatyzowanym życiu codziennym.
Dane dotyczące zdrowia gromadzone przez nasze inteligentne urządzenia potrzebują sekcji dotyczącej bezpieczeństwa. Oprócz liczenia kroków i mierzenia tętna, telefony rejestrują, gdzie idziemy, kiedy idziemy i kto nam towarzyszy. Czy te dane służą ochronie zdrowia czy może powodują naruszenie poufności?
Ten artykuł może Cię również zainteresować: XBB.1.5, czyli Kraken: najbardziej zaraźliwy wariant COVID-19
Najważniejsze wiadomości na temat zdrowia w 2022 r. przechodzą na rok 2023
Koronawirus, mpox, sztuczna inteligencja i zmiany klimatu wchodzą w rok 2023. O tych realiach będziemy nadal słyszeć w nadchodzących miesiącach.
Czy pamiętasz te najważniejsze wiadomości na temat zdrowia? Jak myślisz, jakie będzie najważniejsze wydarzenie związane ze służbą zdrowia w tym roku?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Edouard Mathieu, Hannah Ritchie, Lucas Rodés-Guirao, Cameron Appel, Charlie Giattino, Joe Hasell, Bobbie Macdonald, Saloni Dattani, Diana Beltekian, Esteban Ortiz-Ospina and Max Roser (2020) – “Coronavirus Pandemic (COVID-19)”. Published online at OurWorldInData.org. Retrieved from: ‘https://ourworldindata.org/coronavirus’ [Online Resource]
- El-Sherif, Dina M., et al. “Telehealth and Artificial Intelligence insights into healthcare during the COVID-19 pandemic.” Healthcare. Vol. 10. No. 2. MDPI, 2022.
- Joloudari, Javad Hassannataj, et al. “Application of Artificial Intelligence Techniques for Automated Detection of Myocardial Infarction: a Review.” (2022).
- Keswani, Anjeni, Hana Akselrod, and Susan C. Anenberg. “Health and clinical impacts of air pollution and linkages with climate change.” NEJM Evidence 1.7 (2022): EVIDra2200068.
- Romanello, Marina, et al. “The 2022 report of the Lancet Countdown on health and climate change: health at the mercy of fossil fuels.” The Lancet 400.10363 (2022): 1619-1654.
- Rompianesi, Gianluca, et al. “Artificial intelligence in the diagnosis and management of colorectal cancer liver metastases.” World Journal of Gastroenterology 28.1 (2022): 108.
- Rubin, Daniel HF, et al. “Reemergence of cholera in Haiti.” New England Journal of Medicine (2022).
- Yang, Yuzhe, et al. “Artificial intelligence-enabled detection and assessment of Parkinson’s disease using nocturnal breathing signals.” Nature medicine 28.10 (2022): 2207-2215.