Wgłobienie mózgu: na czym polega to schorzenie?

Wgłobienie mózgu: na czym polega to schorzenie?

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2020

Wgłobienie mózgu, nazywane również wklinowaniem mózgu, to termin wykorzystywany w medycynie do opisywania przemieszczenia struktur mózgowych.

Wgłobienie mózgu, czy też wklinowanie mózgu, to przemieszczenie części tkanek w mózgu. Oznacza to, że tkanki mózgowe, krew, naczynia limfatyczne oraz płyn mózgowo-rdzeniowy, przesuwają się w nietypowy sposób.

Rozwój wgłobienia w mózgu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla pacjenta. W zależności od dotkniętych sfer, pacjent może wykazywać różne objawy lub oznaki tych zmian.

Wgłobienie mózgu i jego najczęstsze przyczyny

U pacjenta z wgłobieniem mózgu mogą występować różne objawy, między innymi:

Mózg
Objawy tego schorzenia mogą być zróżnicowane i zależą od obszaru mózgu, który został nim dotknięty.
  • Nadciśnienie.
  • Migreny lub bóle głowy o zróżnicowanym natężeniu.
  • Zmęczenie, słabość lub ogólne osłabienie.
  • Mdłości, utrata przytomności i, w najgorszych przypadkach, zapadnięcie w śpiączkę.
  • Osłabione tętno. Poza tym nieregularne bicie serca, z dużym ryzykiem zatrzymania akcji serca. W takim przypadku serce nie jest w stanie dalej bić, a puls pacjenta zanika.
  • Trudności z normalnym oddychaniem. Cykl oddechowy jest osłabiony i nie ma określonego wzorca. Jeżeli sytuacja zdrowotna się pogorszy, oddech pacjenta może ustać (przestanie oddychać).
  • Zmiany zachodzące w oczach, które wskazują na rozszerzanie się źrenic. Poza tym niektórzy pacjent tracą umiejętność poruszania jednym okiem lub oboma.
  • Utrata funkcji zazwyczaj przetwarzanych przez pień mózgu. Tym samym dochodzi do utraty określonych refleksów, takich jak mdłości, reagowanie źrenic na światło, a nawet mruganie.

Może Cię również zainteresować: Poznaj wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg

Możliwe przyczyny

Do tej pory naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować procesu powstawania wgłobienia mózgu. Jednak niektóre badania sugerują, że taka zmiana pojawia się w wyniku zwiększonego nacisku na dany obszar mózgu.

Zdjęcia mózgu
Zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego to główny bodziec wywołujący proces wgłobienia mózgu.

Taki nietypowy wzrost ciśnienia w mózgu może nagle przemieścić inne tkanki.

Z kolei zespół lekarzy wskazał serię ewentualnych przyczyn, które mogą wywoływać wgłobienie mózgu. Tym samym do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  • Rozwój guzów mózgu. Takie zmiany mogą być wywołane przez sam mózg lub pojawić się z powodu obecności guza w innej części ciała. W takim przypadku komórki wywołujące raka mogły przenieść się z organu, aby stworzyć nowy guz (przerzuty).
  • Krwawienie w dotkniętym obszarze. Krwawienie może wywoływać gromadzenie się krwi w mózgu ze względu na pęknięte naczynie krwionośne.
  • Zapalenie lub opuchlizna mózgu mogą być wywoływane przez określone schorzenia. Na przykład udar mózgu lub skutki uboczne radioterapii.
  • Deformacje lub zmiany wrodzone w strukturze kości czaszki.
  • Obecność ropienia wywołanego przez infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Z tego powodu ropa i inne elementy mogą zbierać się w określonym obszarze mózgu.
  • Pojawianie się obrzęków. Obrzęk to nietypowe gromadzenie się płynów w danym obszarze ciała. Może być wywołany przez wiele rzeczy, takich jak uraz mózgu lub udar.
  • Wodogłowie.

Może Cię również zainteresować: Przerzuty do mózgu: opis i leczenie tej choroby

Diagnoza wgłobienia mózgu

Na samym początku zespół specjalistów powinien zbadać objawy występujące u pacjenta. W tym celu mogą przeprowadzić różne badania oraz zapoznać się z wywiadem klinicznym pacjenta.

Następnie powinni zidentyfikować przyczyny zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Zazwyczaj przeprowadzają badania, aby uzyskać obrazy wnętrza mózgu. W tym celu wykorzystują takie techniki jak zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny (MRI), oraz tomografię (skan CT lub CAT).

Mamy nadzieję, że czytając ten artykuł znalazłaś odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie wahaj się udać się do swojego lekarza, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.