Wczesne objawy psychozy, o których powinieneś wiedzieć

Psychoedukacja jest niezbędna do wykrycia pewnych wczesnych objawów psychozy. Powiemy Ci wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Wczesne objawy psychozy, o których powinieneś wiedzieć
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2022

Znajomość wczesnych objawów psychozy jest pierwszym krokiem w zrozumieniu tego, jak zaczyna się to zaburzenie psychiczne. Przerwa psychotyczna ma zwykle głęboki wpływ zarówno na doświadczającego, jak i na świadka.

Często trudno jest zrozumieć, co się dzieje; to tak, jakby „coś kliknęło ”, jak mówią niektórzy. W każdym razie psychoza to choroba, która wpływa na mózg i jego funkcjonowanie. Prowadzi więc do sytuacji, w których zachowanie spotyka się z niezrozumieniem. Dlatego niezbędne jest podnoszenie świadomości, aby uniknąć stygmatyzacji.

Czym jest psychoza?

Mówienie o psychozie odnosi się do choroby psychicznej, która przejawia się na różne sposoby. Jednak jej wspólnym mianownikiem jest utrata poczucia rzeczywistości. Szacuje się, że pierwsze objawy pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia.

Jednak u 20-40% pacjentów początkowe objawy kliniczne występują jeszcze przed 20. rokiem życia. Pod względem etiologicznym psychoza jest wieloczynnikowa. Oznacza to, że istnieje wiele przyczyn (genetycznych, biologicznych, podatności na stres, środowiskowych itp.).

Składnik genetyczny odgrywa ważną rolę, chociaż sam w sobie nie wystarcza do powstania choroby. Jest to połączenie wszystkich czynników, które w mniejszym lub większym stopniu predysponują do przeżywania epizodu psychotycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, epizod psychotyczny przedstawia się następująco:

  • Objawy zwiastunowe psychozy. Są niejednoznaczne lub niejasne. Z tego powodu często trudno je wykryć, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy. W każdym razie działają jako wczesne ostrzeżenie.
  • Ostra faza. Objawy są jasne; halucynacje, urojenia i zdezorganizowane myślenie.
  • Faza remisji. Odnosi się do stopniowego zanikania objawów i powrotu do zdrowia.
objawy psychozy
Omamy i urojenia są objawami charakterystycznymi dla stanu psychozy.

Wczesne objawy psychozy

Znajomość wczesnych objawów psychozy ma decydujące znaczenie dla pacjentów i otaczających ich osób. Objawy te często ewoluują w czasie, chociaż wiele z nich można leczyć.

Mówiąc dokładniej, objawy psychozy obejmują:

  • Zmiany nastroju, które przedłużają się w czasie. To nie tylko fakt, że ktoś „miał zły dzień”.
  • Nerwowość i niepokój.
  • Trudności w koncentracji.
  • Zaniedbanie wytycznych dotyczących higieny.
  • Problemy ze snem
  • Niespójna mowa.
  • Trudności podczas rozpoczynania lub kontynuacji zadania. Brak motywacji.
  • Zmiany w toku myślenia. Typowe symptomy to dezorientacja, trudności w zrozumieniu tego, co się dzieje i niemożność odróżnienia rzeczywistości od fantazji.
  • Halucynacje. Chodzi o postrzeganie, że coś istnieje, chociaż tak nie jest. Na przykład czasami osoba uważa, że słyszy głosy.
  • Złudzenia. Chodzi o przekonanie, że coś się dzieje i jest prawdziwe. Na przykład osoba uważa, że jest prześladowana lub, że ktoś się na nią gapi.

Leczenie psychozy

W podejściu do psychozy ważne jest, aby pamiętać o pewnych wytycznych. Wśród nich wyróżniają się następujące zalecenia:

  • Należy do niej podchodzić w sposób interdyscyplinarny. Oznacza to, że monitorowanie powinno być prowadzone przez różnych pracowników służby zdrowia; od psychiatrów i psychologów po personel pielęgniarski, towarzyszy terapeutycznych i wszystkich, którzy są potrzebni.
  • Wzmocnij kontekst i krąg relacji pacjenta, który ma objawy psychozy.
  • Zachowaj ciągłość leczenia farmakologicznego. Ważne jest, aby osiągnąć przestrzeganie przepisanych leków, ponieważ sprzyja to poprawie i zapobiega nawrotom. W tym samym celu odradza się spożywanie używek, narkotyków i alkoholu.
  • Praca nad umiejętnościami społecznymi i emocjonalnymi. W ten sposób osoba będzie mogła rozwijać zasoby do wyrażania emocji i stawiania czoła konfliktom.
  • Zachęcaj do wsparcia społecznego i integracji. Konieczne jest, aby dana osoba mogła być częścią społeczności, aby mogła kontynuować studia lub prowadzić jakąś działalność w sposób ciągły. W przypadku tego typu diagnoz bardzo dobrze sprawdzają się też procedury, które zapewniają pewną przewidywalność dnia.
objawy psychozy
Psychoza wymaga interwencji kilku specjalistów zdrowia psychicznego. Ponadto niezbędne jest wsparcie rodziny.

Praca nad psychoedukacją

Ten punkt należy podkreślić, ponieważ dotyczy on nie tylko pacjenta, ale także jego rodziny. W większości nawrotów zidentyfikowano sytuacje związane ze stresem oraz dysregulacją emocjonalną i afektywną.

W związku z tym pojawia się uczucie załamania i przytłoczenia, które następnie prowadzi lub generuje redukcję świadomości oraz behawioralne i afektywne odhamowanie. Jeśli nauczymy się wykrywać takie objawy, można osiągnąć wczesną interwencję. Ponadto, chociaż należy się spodziewać nawrotów, one również mogą wpływać na wiarę osoby i jej rodziny w możliwość poprawy lub powrotu do zdrowia.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Psychobiom: Jak drobnoustroje wpływają na zdrowie psychiczne?

Edukacja na temat wczesnych objawów psychozy ma kluczowe znaczenie

W pierwszej kolejności edukacja psychologiczna na temat wczesnych objawów psychozy pozwala rodzinie i pacjentom na zdobycie zasobów do radzenia sobie z tym zaburzeniem psychicznym. Odgrywa ona również istotną rolę w przestrzeganiu leczenia i zapobieganiu nawrotom. Bardzo często zdarza się, że choroby są postrzegane jako specyficzny zestaw objawów. Jednak, według trafnej uwagi, „nie ma chorób, tylko chorzy”. W związku z tym należy pamiętać, że choroba ma różne formy ekspresji w zależności od pacjenta, poza „uniwersalnymi” objawami.

Umiejętność edukowania na temat wczesnych sygnałów ostrzegawczych i dostarczanie konkretnych wskazówek są niezbędne do wzmocnienia czynników ochronnych i zmniejszenia zagrożeń. W tym kontekście ważne jest również, aby zrozumieć czas trwania choroby, aby wspierać osobę i nie wywierać na nią presji.

Ostatecznie zastosowanie psychoedukacji powinno skupiać się na opiece nad opiekunami. Oznacza to możliwość proszenia o pomoc, dzielenia się zadaniami i dostarczania zasobów, aby nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jest to bardzo potrzebne, gdyż – jak w każdej sytuacji chorobowej – istnieje duże ryzyko popadnięcia w wypalenie lub syndrom wypalenia opiekuna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calabrese J, Al Khalili Y. Psychosis. [Updated 2022 Jul 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546579/
  • Vallejo Ruiloba J. Etiopatogenia de los trastornos depresivos. Introducción a la psicopatología y a la psiquiatría. Editorial Masson. 6ª Edición 2006.
  • Sánchez Gregori, B., & Rodríguez Gómez, C. (2004). El abordaje de la psicosis: del individuo a la familia y de la familia al grupo multifamiliar. Inf. psiquiatr, (177), 227-234.
  • Carrascoso López, F. J., & Roldán Maldonado, G. M. (2022). Abordaje de trastornos psicóticos en un Equipo de Salud Mental de Distrito. Descripción de un modelo de intervención posible. Apuntes De Psicología, (38-39), 113–128. Recuperado a partir de https://www.apuntesdepsicologia.es/index.php/revista/article/view/1144

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.