Wbiła Ci się drzazga? Tylko bez paniki!

Środki te można stosować przed i po wyciągnięciu drzazgi w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zabezpieczenia przed infekcjami. W przypadku ciężkich zakażeń należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Wbiła Ci się drzazga? Tylko bez paniki!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Na pewno każdemu z nas i to nie jeden raz wbiła się drzazga, cierń lub inny niewielkich rozmiarów, trudny do usunięcia przedmiot. Być może w momencie wyciągania część elementu pozostała wciąż głęboko wbita w skórę? W niektórych przypadkach może dojść do zainfekowania, a nawet do konieczności otworzenia rany przez specjalistów i usunięcia wbitego fragmentu.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak drzazga lub inny element wbity w skórę może zostać łatwo usunięty przy użyciu naturalnych środków.

Drzazga – usuwanie krok po kroku

Zazwyczaj, gdy drzazga już się wbije, prowokuje jedynie niewielki stan zapalny i można ją dość łatwo usunąć. Czasem zdarza się, że wychodzi ona samoistnie. Niemniej jednak, bez względu na stopień uszkodzenia, bardzo ważne jest, by zawsze odpowiednio leczyć dotknięte miejsce, jako że zawsze istnieje ryzyko wdania się zakażenia.

  • Po pierwsze, na początek dokładnie oczyść ranę przy użyciu środka antyseptycznego. Najlepiej, jeżeli będzie on pochodzenia naturalnego.
  • Jeżeli drzazga nie jest głęboko wbita z łatwością usuniesz ją za pomocą pęsety.
  • Jeżeli jest to bardziej skomplikowany przypadek, to przed wyciągnięciem wbitego elementu zastosuj jeden z okładów przygotowany z dowolnych środków podanych niżej w artykule.
  • Okłady powtarzaj przez kilka kolejnych dni aż do momentu, gdy wyciągnięcie drzazgi będzie możliwe.
  • W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie wysterylizowanej igły.

Zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek zabiegu w warunkach domowych zaleca się konsultację z lekarzem. Szczególnie w sytuacji, gdy drzazga jest pokaźnych rozmiarów i wbiła się głęboko, ale także wówczas, gdy dodatkowo odczuwalny jest ból i można zaobserwować objawy infekcji.

Ukłucie kolcem

Naturalne środki antyseptyczne

Istnieje wiele naturalnych środków, które świetnie sprawdzają się przy leczeniu miejsc, gdzie wbiła się drzazga – zarówno przed, jak i po jej usunięciu.

Nagietek

Nagietek bardzo często stosuje się przy leczeniu otwartych ran i stanów zapalnych. Świetnie sprawdza się on również jako środek dezynfekujący. Obecnie w aptece dostępnych jest wiele środków produkowanych na bazie nagietka.

Rumianek

Kwiaty tej rośliny mają nie tylko działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, lecz również skutecznie łagodzą ból. Poza tym, rumianek jest łatwo dostępny i można go znaleźć praktycznie w każdym miejscu.

Babka zwyczajna

Liście babki są doskonałym lekarstwem pierwszej pomocy dla wszelkiego rodzaju ran. Oprócz tego to jedna z najlepszych opcji do stosowania na te drzazgi, które są większych rozmiarów, ponieważ skutecznie tamuje krwawienie po jej wyciągnięciu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Żel na błyskawiczne tamowanie krwawienia

Tymianek

Tymianek jest popularnie stosowanym ziołem nie tylko w kuchni. Również sprawdza się przy leczeniu otwartych ran.

Jedyne co należy zrobić, to przygotować antyseptyczny napar z jednego lub kilku roślin leczniczych i w momencie, gdy odrobinę ostygnie zaaplikować go na skórę.

Żółte kwiaty

Okład z prawoślazu lekarskiego

Jeżeli drzazga jest trudna do usunięcia, ponieważ jest wbita zbyt głęboko, zaleca się przygotowanie okładu z prawoślazu. Roślina ta świetnie działa na wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne będące efektem ukąszenia owadów, poparzeń czy wysypek.

Sposób przygotowania

  • do przygotowania preparatu używa się korzeni tej rośliny,
  • umieść 30 g korzenia prawoślazu w 150 ml wrzącej wody na około 10 minut,
  • po upływie zalecanego czasu odstaw mieszankę do ostygnięcia na 5 minut,
  • w ciepłym preparacie zanurz kawałek gazy i przyłóż na 5 minut na zranione miejsce,
  • po każdej aplikacji miejsce, w którym utkwiła drzazga przetrzyj kawałkiem tkaniny zamoczonej w naparze z wyżej wymienionych roślin. Złagodzi to podrażnienie obszaru,
  • czynności te powtarzaj kilka razy dziennie aż do pojawienia się drzazgi na powierzchni

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Naturalny krem na blizny i skaleczenia

Co robić, gdy wdała się infekcja?

Jeżeli zauważysz, że wdała się infekcja możesz zastosować jeden z najpopularniejszych naturalnych antybiotyków — czosnek. Jak go stosować?

  • wytnij kawałek czosnku i zastosuj go bezpośrednio na ranę. Następnie obszar zabandażuj i pozostaw okład do działania
  • innym sposobem jest użycie olejku lawendowego, który również jest skutecznym środkiem zapobiegającym zakażeniu. Wystarczy zastosować jedną kroplę na ranę co trzy godziny, aby ustrzec się infekcji. Pamiętaj jednak, by olejek był wysokiej jakości i miał odpowiedni certyfikat. Absolutnie nie powinno stosować się preparatów syntetycznych
Drzazga w palcu u dziecka

Gojenie i blizna

Kiedy już drzazga zostanie usunięta, stosowanie środków antyseptycznych powinno być kontynuowane aż do zamknięcia rany. Jeżeli będzie ona duża i dostatecznie widoczna, zaleca się stosowanie żelu z aloesu, który wspomaga gojenie i zapobiega powstawaniu widocznych blizn.

Najlepiej jest mieć roślinę aloesu w domu i w razie potrzeby odcinać kawałki liści. Wiele żeli przygotowywanych z tej rośliny i dostępnych w sprzedaży zawiera bowiem dodatki innych składników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.