Ważne nawyki u dziecka: czego warto nauczyć dziecko?

Ważne nawyki u dziecka: czego warto nauczyć dziecko?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieją ważne nawyki u dziecka, które należy w nim wyrobić, ponieważ odgrywają kluczową rolę w jego rozwoju. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jakie nawyki warto wpoić dziecku, aby wyrosło na dobrego i zdrowego człowieka.

Jedno z największych wyzwań, jakiemu muszą stawić czoła wszyscy rodzice, to wyrobienie w swoich dzieciach nawyków, które pozwolą im stać się dobrymi ludźmi. Warto wspierać ważne nawyki u dziecka, które pomogą mu czynić dobro. To zapewne jeden z najważniejszych obowiązków rodziców.

Nawyki to zachowania, które nabywamy powtarzając takie same lub podobne działania. Psychologia twierdzi, że nawykiem może być wszystko, od gestu do zaspokajania swoich własnych potrzeb. Stanowią one podstawowy składnik procesu uczenia się, co oznacza, że rodzice muszą wyrobić je w swoich dzieciach.

Jak wyrobić w dziecku nawyki lub rutyny

Pamiętaj, że musisz zadbać przede wszystkim o to, aby Twoje dziecko czuło się bezpieczne. Powinno mieć świadomość tego, co następuje po każdej czynności. Na przykłada jedzenie kolacji, mycie zębów i kładzenie się spać. Musisz zapewnić mu spokój i wiedzę na temat tego, co się będzie działo.

Dzięki temu Twoje dziecko będzie czuło się lepiej, bardziej bezpieczne i pewniejsze siebie. Co więcej, będzie nawet wykazywało się większą pewnością siebie w otoczeniu rodziny.

Będzie Ci łatwiej wyrobić nawyki w dziecku, jeśli członkowie rodziny będą zachowywani się w taki sam sposób. Najlepiej będzie jeśli mama, tata i rodzeństwo będą mieli świadomość tego, co muszą robić i jaka jest ich rola w rodzinie. Będziesz musiała przypisać im rolę w domu i zachęcić ich do jej wykonywania.

Ale pamiętaj, że muszą mieć stabilne rutyny. W pracy “Znaczenie nawyków i rutyn u trzylatków” stwierdzono, że nawyki pomagają dzieciom zwiększyć swoją samodzielność. Ich wyrabianie pozwala im zyskać więcej narzędzi do radzenia sobie z codziennym życiem.

Tata czytający z synem
Czytanie i pragnienie nauki nowych rzeczy to dobre nawyki, które należy krzewić w dziecku.

Ważne nawyki u dziecka, które warto mu wpoić

Zawsze najlepiej jest uczyć dziecko dobrych nawyków i tłumaczyć mu dlaczego powinno unikać złych. To kluczowe zadanie rodziców oraz punkt zwrotny w życiu dziecka. W dalszej części tekstu przybliżymy kilka z nich, które mogą okazać się przydatne.

1. Nie pomijaj śniadania ani żadnego innego posiłku

Śniadanie to bez wątpienia najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia dziecka. Owszem, dzieci powinny spożywać trzy posiłki dziennie, ale pierwszy z nich daje im energię, której będą potrzebowały, aby stawić czoła całemu dniu.

Jeśli nie będą jeść śniadania, ich ciało wpadnie w stan metabolicznego. Innymi słowy, znajdą się w swego rodzaju stanie “oszczędzania energii”. To wpływa na ich poziom koncentracji oraz może prowadzić do wystąpienia przedwczesnego zmęczenia.

2. Codzienne czytanie to jeden z nawyków, które warto wyrobić w dziecku

Czytanie zwiększa ostrość zmysłów, pobudza wymianę wiedzy, wspiera koncentrację i empatię oraz pomaga powiększyć wiedzę o świecie.

Możesz poczytać swojemu dziecku opowiadanie lub książkę zanim zaśnie. Warto czytać jeden rozdział dziennie, aby Twój maluch zawsze nie mógł się doczekać tego, co zadzieje się później. Musisz sprawić, aby nawyk ten stał się dla dziecka czymś interesującym, a nie obowiązkiem.

3. Czytanie etykiet produktów

Jeśli chcesz przestrzegać zdrowej diety, musisz czytać etykiety umieszczone na produktach spożywczych, które jesz. Dzięki temu będziesz mieć świadomość tego, co jesz, poznasz ilość cukrów i kalorii znajdujących się w każdym produkcie, jego termin przydatności do spożycia, datę produkcji oraz składniki i dodatki, jakie zawiera.

Czytanie składników i tabeli wartości odżywczych pozwoli Ci porównać produkty spożywcze, aby odnaleźć te, które są zdrowsze.

4. Wykazywanie się zrozumieniem

Kiedy dziecko staje się niecierpliwe lub złości się z powodu zachowania innej osoby, przypomnij mu, że również nie jest idealne. Zapytaj je również, czy chciałoby być traktowane w taki sposób, jak traktuje innych.

Pomóż mu zrozumieć, że wszyscy ludzie mają wady lub słabości. Jednak nie czynią ich one kimś gorszym. Pokaż mu, że jeśli jest dobre w czymś, co sprawia trudność innej osobie, może nauczyć ją i pomóc jej poprawić jej umiejętności.

5. Ważne nawyki u dziecka: odpowiednia ilość snu

Czasu snu jest związany z wiekiem. Dzieci w wieku od trzeciego do piątego roku życia powinny spać 13 godzin dziennie. Dzieci od szóstego do 13. roku życia powinny spać od 9 do 11 godzin dziennie. Jeśli nie będą spały wystarczająco długo, mogą mieć problemy z nauką.

Poza tym mogą również mieć trudności z jasnym myśleniem i podejmowaniem decyzji.

6. Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem

Pilnuj tego jak długo Twoje dziecko ogląda telewizję i bawi się telefonem, komputerem lub tabletem. Ustal harmonogram, aby zawsze robiło to o określonej porze dnia. W tym celu warto wykorzystać programy do kontroli rodzicielskiej.

7. Aktywność fizyczna lub naukowa

Już w bardzo młodym wieku możesz zapisać swoje dziecko na zajęcia dodatkowe, takie jak taniec, sztuki walki, pływanie lub strzelanie do celu. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za sportem, możesz również zapisać je na grę w szachy, naukę języka obcego, gry na pianinie czy lekcje rysunku.

Chłopiec grający w piłkę nożną
Ćwiczenia fizyczne to jeden z dobrych nawyków, które należy wyrabiać w dziecku już od najwcześniejszych lat jego życia.

8. Mycie rąk to jeden z nawyków, które warto wpoić dziecku

Mycie rąk to coś o wiele ważniejszego niż dobry nawyk. Robienie tego przed jedzeniem lub po skorzystaniu z łazienki chroni przed zakażeniem i pomaga dziecku dbać o zdrowie.

Ważne nawyki u dziecka stanowią odzwierciedlenie zachowania rodzica

Pamiętaj, że dzieci stanowią lustrzane odbicie swoich rodziców i że nawyków nie da rady nauczyć się bardzo szybko. Przyswaja się je poprzez powtarzanie i obserwowanie jak inni je wykonują. Wpojenie dziecku nawyków nie tylko sprawi, że staniesz się dobrym rodzicem, ale również dobrym człowiekiem.

Nie poddawaj się, jeśli na Twojej drodze pojawią się trudności. Rodzicielstwo to niekończąca się podróż. Ciesz się tym procesem i miej świadomość tego, że wychowujesz dzieci przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.