Wątroba – 6 szkodliwych przyzwyczajeń

Jak powszechnie wiadomo, dla wątroby nie ma nic bardziej szkodliwego niż alkohol. Jest on trudny do przetworzenia, uszkadza wątrobę i uniemożliwia jej wykonywanie podstawowych funkcji.
Wątroba – 6 szkodliwych przyzwyczajeń

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2019

Wątroba jest jednym z najważniejszych i najdelikatniejszych organów w ciele człowieka. Jej funkcje to: filtrowanie toksyn, produkcja żółci, przetwarzanie węglowodanów, białek, minerałów i witamin… Może więc warto nauczyć się jak lepiej o nią dbać? Wątroba to twoje zdrowie!

Skąd wiesz, czy odpowiednio dbasz o swoją wątrobę? Czasami, nie zdając sobie z tego sprawy, popełniamy małe błędy, które są niekorzystne dla naszego zdrowia. Na zdrowie niekorzystnie wpływa także nieodpowiedni styl życia.

Wątroba – Co może szkodzić?

Wiedzy na ten temat nigdy nie jest za wiele. Wątroba jest kluczowym narządem wewnętrznym człowieka. R ealizuje bowiem szereg niezbędnych dla zdrowia funkcji i to właśnie dlatego małe zaniedbanie może czasami spowodować konsekwencje, które będą natychmiast odczuwalne.

Jeśli masz więc chorą wątrobę , istotne jest, żebyś wiedziała, jaka dieta pomoże w jej regeneracji. Podstawą jest tu uwolnienie wątroby od toksyn i tłuszczy, które prawie zawsze niekorzystnie wpływają na jej zdrowie.

Co powiesz na przyjrzenie się nawykom, które szkodzą Twojej wątrobie? Do dzieła!

1. Wysoki poziom cholesterolu a twoja wątroba

Cholesterol to rodzaj tłuszczu syntezowanego przez wątrobę, używanego przez organizm do zapewnienia energii komórkom. Jest to więc podstawowy element wielu części ciała. Należy jednak zachować równowagę, ponieważ niewykorzystany cholesterol powinien zostać usunięty z organizmu.

cholesterol a wątroba

Jeśli za dużo cholesterolu pozostaje w organizmie, jego nadmiar trafia do wątroby.

Otrzymywanie przez wątrobę większej ilości cholesterolu, niż powinna i większej ilości niż jest to jej potrzebne, może prowadzić do różnych chorób. Jedną z nich jest dobrze znane stłuszczenie wątroby – według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jest to jedna z najczęściej spotykanych chorób na świecie.

Powinnaś więc unikać czerwonego mięsa, nadmiernie tłustego jedzenia, cukrów, żółtek jajek, bardzo słonych potraw. Wymienione produkty zastąp warzywami, błonnikiem, pełnoziarnistymi produktami zbożowymi itp.  

2. Późne zasypianie i wstawanie

Jesteś zaskoczona? Najprawdopodobniej tak. W dzieciństwie rodzice zawsze mówili, że powinno się wcześnie kłaść do łóżka. Gdy już dorośniemy, nawyk ten jest przez nas często ignorowany z powodu osobistych preferencji lub nadmiaru obowiązków.

W rzeczywistości organizm jest tak zaprojektowany, że o określonych porach w ciągu nocy wykonuje pewne procesy detoksykacji. Na przykład proces detoksykacji jako pierwszy przeprowadza system limfatyczny. Około północy i drugiej w nocy, swoje oczyszczanie rozpoczyna wątroba.

Są to procesy, które są wykonywane poprawnie tylko podczas głębokiego snu. Jeśli często naruszasz te naturalne cykle organizmu, w końcu to odczujesz. Postaraj się przestrzegać harmonogramu dnia tak często, jak to możliwe, a przede wszystkim zażywaj regenerującego snu.      

3. Nie oddawanie moczu o poranku

To z pewnością także Cię zaskoczy. Jednak są osoby, które po przebudzeniu w pośpiechu wychodzą z domu, planując zjeść śniadanie i wypić kawę w pracy. A kiedy już tam są, idą do łazienki, żeby w spokoju się wypróżnić. Jest to niebezpieczne przyzwyczajenie.

ból brzucha a wątroba

Wstrzymywanie moczu może nie tylko uszkodzić wątrobę, ale także nerki. Nigdy tego nie rób!

4. Nie jedzenie śniadania: wątroba na tym traci

Po przebudzeniu Twoje rezerwy dającej energię glukozy są bardzo niskie. Ma to negatywny wpływ na wątrobę, ponieważ uniemożliwia jej to uzyskanie energii na realizację swoich podstawowych funkcji.

Wiele osób decyduje się na pominięcie śniadanie, aby schudnąć (jest to wielki błąd). Niektórzy ignorują śniadanie, czyli najważniejszy posiłek dnia, ponieważ nie mają na nie czasu.

Nie rezygnuj ze śniadania, nie zapominaj o tej istotnej części odżywania Twojego organizmu, wątroby i mózgu. Pochodząca ze śniadania energia jest niezbędna, żeby dobrze zacząć dzień.

5. Zła dieta

Czasami złe odżywianie wynika z braku czasu, pracy lub zobowiązań. Łatwiej jest sięgnąć po fast food, ponieważ jest sycący i w ten sposób oszczędzasz czas. Jednak na dłuższą metę w końcu odbije się to na Twoim zdrowiu i stanie się rzecz nieunikniona: choroba.

Wątroba jest bardzo wrażliwa na złą żywność, połączenie sodu, kalorii, cukru, soli… Wszystko to powoduje wzrost ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i prowadzi do stłuszczenia wątroby.

W większości przypadków zaburzona czynność wątroby jest spowodowana złą dietą z wysoką zawartością tłuszczów i szkodliwych składników, które prowadzą do chorób i negatywnie odbijają się na Twoim zdrowiu. Miej na to na uwadze.

6. Napoje alkoholowe a wątroba

Jak powszechnie wiadomo, dla wątroby nie ma nic bardziej szkodliwego niż alkohol. Jest on trudny do przetworzenia, uszkadza wątrobę i uniemożliwia jej wykonywanie podstawowych funkcji.

szklanka whisky a wątroba

Poprzez zaburzenie jej równowagi chemicznej i niszczenie komórek wątroby, alkohol powoduje otłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby, marskość wątroby… Jeden kieliszek wina jest zalecany i zdrowy, ale ze względu na swoje zdrowie nie warto igrać z niebezpiecznym alkoholem.

Zastosuj te proste wskazówki, aby poprawić swój styl życia. To wcale nie jest trudne, a Twój organizm na pewno to doceni. Zadbaj o swoją wątrobę i tym samym zadbaj o swoje życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.