Warzywa - 8 trików, by jeść ich więcej na co dzień

Istnieje wiele sposobów, by kreatywnie i smacznie wzbogacić nasz codzienny jadłospis w warzywa. Koniecznie dowiedz się, jak jeść ich więcej każdego dnia.
Warzywa - 8 trików, by jeść ich więcej na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2018

Warzywa powinny stanowić bardzo ważną część naszego codziennego jadłospisu. Jest to jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych zdrowych nawyków żywieniowych, które warto włączyć do swojego życia.

Jedząc więcej warzyw na co dzień zadbasz o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i młody wygląd. Nie musimy chyba przekonywać Cie, dlaczego warto jeść warzywa. Chcemy za to zachęcić Cię, by jeść ich jeszcze więcej i doradzić Ci, jak osiągnąć ten cel.

Dlaczego warto jeść warzywa?

Warzywa to bardzo istotny element diety każdego człowieka. Są bowiem świetnym naturalnym źródłem substancji odżywczych, a więc wszelkich niezbędnych witamin, białek, minerałów czy błonnika.

Jedząc warzywa możemy nie tylko uniknąć niedoborów poszczególnych substancji w organizmie, ale i uchronić się przed wieloma schorzeniami związanymi z deficytem witamin czy minerałów.

Warzywa są stosunkowo często wykorzystywane w kuchniach świata. Z pewnością nie brakuje ich także na Twoim stole. Warto jednak podkreślić, że warzywa warzywom nierówne. Co konkretnie mamy na myśli?

Mianowicie, wykorzystując warzywa z puszki, produkty przetwarzane czy gotowe, pozbawiamy się szansy na skorzystanie z właściwości zdrowotnych, które mogłyby zagwarantować nam produkty świeże.

Już od najmłodszych lat warto uczyć nasze dzieci, że warzywa i owoce są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Dzieciom stosunkowo łatwo jest przekazać wiedzę przez zabawę – pokaż im, że każde warzywo to inna historia, inny kolor i zupełnie inne doznania smakowe.

Jeśli dziecko przekona się odpowiednie wcześnie do takiego podejścia do jedzenia, zaprocentuje to w jego późniejszym życiu. Zdrowe nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia w życiu dorosłym. 

Jedzenie warzyw niekoniecznie musi łączyć się z dietą odchudzającą, wegetariańską czy przeznaczoną dla osób przechodzących przez okres rekonwalescencji. Wręcz przeciwnie! Jedząc warzywa stosujesz najprostszy i najbardziej naturalny środek profilaktyczny, jaki zna ludzkość.

Mamy nadzieję, że nie masz już wątpliwości, dlaczego jeszcze więcej warzyw powinno trafiać na Twój talerz każdego dnia. Teraz czas przejść do kolejnej kwestii, mianowicie, jak osiągnąć ten cel i jeść jeszcze więcej warzyw.

Jak zwiększyć dzienne spożycie warzyw?

Według zaleceń specjalistów powinniśmy jeść około 400 gramów zielonych liściastych warzyw każdego dnia. Najlepiej by były to produkty podawane na surowo. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać ogromną ilością, niemożliwą do ,,wciśnięcia” do swojego codziennego jadłospisu.

Możesz jednak zacząć od mniejszych porcji, które stopniowo – gram po gramie – będziesz zwiększać. Może się okazać, że już po pierwszych próbach organizm sam zacznie domagać się więcej. Jak jeść więcej warzyw i jednocześnie zadbać o zróżnicowane i smaczne posiłki? Oto nasze porady.

1. Eksperymentuj z przepisami

Eksperymentując z nawet najbardziej tradycyjnymi przepisami, możesz jednocześnie wzbogacić swoją dietę w większą porcję warzyw i stworzyć małe kulinarne dzieła sztuki.

Sałatka warzywa

Oto kilka naszych propozycji:

  • Posiekaj marchewkę w drobną kostkę i dodaj ją do mięsa mielonego, z którego przygotowujesz kotlety lub klopsy.
  • Do makaronu dodaj brokuły i przesmaż je razem (np. na woku).
  • Pokrój bakłażana w paski i dodaj warzywo do ulubionego dania, na przykład zapiekanki makaronowej lub ziemniaczanej albo lasagne.
  • Nawet zwykły śniadaniowy omlet może być polem do popisu – dodaj do niego szparagi, szpinak, grzyby czy brokuły.

2. Zaczynaj swój dzień od porcji warzyw

Często naturalnie do śniadania wybieramy owoce. Dlaczego jednak nie spróbować zaczynać dnia od porcji warzyw?

  • Najlepszym wyborem na śniadanie będzie świeży ogórek, pomidor, sok z selera i marchewki albo omlet ze szpinakiem.
  • Porcja warzyw o poranku doda Ci energii i zapewni Ci sporą dawkę witamin. Dodatkowo ułatwi Ci to sprostanie dziennemu zapotrzebowaniu na warzywa.

3. Poznaj nowe oblicza warzyw

Następnym razem, podczas wizyty w sklepie, nie wybieraj tylko i wyłącznie znanych i lubianych warzyw, takich jak pomidory czy ogórek. Postaraj się przynieść do domu coś, czego jeszcze nigdy nie próbowałaś.

Poznaj nowe gatunki warzyw, eksperymentuj ze smakami i przepisami. Może okazać się, że odkryjesz swój nowy ulubiony produkt! Co więcej, dzięki temu warzywa na pewno Ci się nie znudzą i pozwolą na jeszcze większe kulinarne szaleństwa.

Zupa warzywa

4. Pokochaj zupy i smoothies

Szczególnie zimą często towarzyszy nam ciągłe uczucie głodu i chęć na coś sycącego oraz – niestety – kalorycznego. Aby zaspokoić głód i jednocześnie uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami, możesz sięgnąć po warzywne zupy lub koktajle. Unikaj jednak gotowych dań ze sklepu – postaraj się przygotować zupę, jakiej nie powstydziłaby się Twoja babcia.

Gotowanie zupy czy przygotowanie smoothies jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Jest to nie tylko świetny sposób na rozgrzewający i sycący posiłek, ale także metoda na wykorzystanie produktów, które w przeciwnym wypadku mogłyby wylądować w koszu na śmieci.

Jeśli masz ochotę na eksperymenty, możesz połączyć ze sobą smaki warzywne i owocowe. Do przygotowania zupy przydadzą Ci się takie warzywa jak marchew, seler, szpinak, pomidor czy buraki. Z bardziej egzotycznych opcji wypróbuj gazpacho, hiszpański chłodnik warzywny, bogaty w witaminy i minerały.

5. Miej warzywa zawsze pod ręką

Aby jeść warzywa częściej, zastosuj prosty trik, dzięki któremu nieco oszukasz swój umysł. Nie chowaj warzyw czy owoców w lodówce, ale trzymaj je w widocznym miejscu w kuchni czy w salonie. Ich kolor będzie kusił Cię na co dzień, przez co trudniej będzie Ci zapomnieć o ich odpowiedniej dziennej dawce.

Świeże warzywa

6. Szukaj alternatywnych przepisów

Jeśli myślisz, że warzywa to opcja tylko dla wegan i wegetarian, to jesteś w ogromnym błędzie. Istnieją tysiące przepisów, które pokocha każdy – niezależnie od stosowanej diety. Eksperymentuj, szukaj i próbuj. Być może odkryjesz nowe smaki i przepisy, o których wcześniej nawet Ci się nie śniło.

Zapamiętaj takie nazwy, jak hamburgery z buraka, lasagne z bakłażanem czy puree z dyni.

7. Warzywa jako dodatek

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez porcji mięsa lub ryby. Skoro nie chcesz decydować się na dietę tylko i wyłącznie roślinną, warzywa możesz wykorzystać jako dodatek do głównych dań. Nie mowa tu tylko i wyłącznie o tradycyjnej sałatce podawanej do kotletów czy pieczeni.

Wypróbuj nieco bardziej ekstrawaganckie rozwiązania jak frytki z cukinii, puree z buraka czy wiele innych.

Danie z warzywami

8. Sięgaj po zdrowe przekąski

Jeszcze jednym trikiem, który pozwoli Ci jeść więcej warzy w ciągu dnia, jest wybieranie ich jako zdrową przekąskę. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na Twoją sylwetkę, ale i na dobre samopoczucie. Małe marchewki, seler, pomidorki koktajlowe czy ogórek to tylko niektóre z opcji. Możesz podawać je z dipami lub sosami takimi jak:

  • hummus (z ciecierzycy)
  • guacamole (z awokado)
  • baba ganoush (z bakłażana)
  • tzatziki (z jogurtu greckiego i ogórka)

Trzymaj tego rodzaju przekąski zawsze pod ręką, a zwiększysz dzienne spożycie warzyw i jednocześnie unikniesz ataków wilczego apetytu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MinSalud. (2013). Perfil nacional de consumo de frutas y verduras. Fao. https://doi.org/978-92-5-307534-8
  • Aranceta, J. (2004). Frutas, verduras y hortalizas. In Archivos Latinoamericanos de Nutricion.
  • Viviant, V. (2006). Frutas y verduras. Revista Diabetes Voice.
  • Araya L., H., Clavijo R., C., & Herrera, C. (2006). Capacidad antioxidante de frutas y verduras cultivados en Chile. Archivos Latinoamericanos de Nutricion.
  • Jacoby, E., & Keller, I. (2006). LA PROMOCIÓN DEL CONSUMO DE FRUTAS Y VERDURAS EN AMÉRICA LATINA: BUENA OPORTUNIDAD DE ACCIÓN INTERSECTORIAL POR UNA ALIMENTACIÓN SALUDABLE. Revista Chilena de Nutrición. https://doi.org/10.4067/S0717-75182006000300003
  • Solís-Becerra, C. G., & Estrada-Lugo, E. I. J. (2014). PRÁCTICAS CULINARIAS Y (RE)CONOCIMIENTO DE LA DIVERSIDAD LOCAL DE VERDURAS SILVESTRES EN EL COLECTIVO MUJERES Y MAÍZ DE TEOPISCA, CHIAPAS, MÉXICO. Estudios Sociales y Humanísticos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.