W jaki sposób działają leki przeciwlękowe?

W jaki sposób działają leki przeciwlękowe?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Istnieje kilka różnych rodzajów leków dla osób, które cierpią z powodu chronicznego niepokoju. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać najważniejsze leki przeciwlękowe.

Badania udowodniły, że styl życia dzisiejszego społeczeństwa często wywołuje stany lękowe, które sprawiają, że trzeba podawać leki przeciwlękowe.

Jednak taka emocja to naturalny mechanizm obronny, który jest obecny od zarania dziejów. Wiąże się z czujnością pojawiającą się w obliczu nadciągającego niebezpieczeństwa.

Problem pojawia się gdy stres, napięcie i nadmierne zamartwianie się sprawiają, że ten stan zaczyna być patologiczny. W takim przypadku pacjenci i ich lekarze muszą rozważyć ewentualność podawania substancji farmakologicznych, aby poprawić sytuację.

Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu..

Czym jest lęk?

Kobieta odczuwająca niepokój

Jak już stwierdziliśmy na początku, lęk to normalne uczucie, którego doświadcza nasz organizm. Pojawia się, aby chronić nas przed niebezpiecznymi lub niepokojącymi sytuacjami, przygotowując nasze ciało do skuteczniejszego reagowania w takich chwilach. Innymi słowy, jest to jeden z mechanizmów obronnych.

Jednak niektóre osoby nie są w stanie znieść tej emocji i muszą się z nią zmagać w normalnych sytuacjach życia codziennego. To bardzo zaburza ich codzienne rutyny.

Dlatego też gdy ktoś odczuwa lęk i niepokój z określoną częstotliwością oraz bez konkretnego powodu, który mógłby w logiczny sposób motywować taki stan podenerwowania, mamy do czynienia z zaburzeniem.

Pacjenci cierpiący na takie zaburzenia mogą odczuwać różne nieprzyjemne objawy, których natężenie próbują zmniejszyć leki przeciwlękowe. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Częstoskurcz i palpitacje,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Drgawki,
  • Trudności z oddychaniem,
  • Mdłości i uczucie skurczu w żołądku.

Leki przeciwlękowe

Na szczęście istnieją różne rodzaje leków, które można wykorzystać w celu leczenia takich zaburzeń. Najczęściej wykorzystuje się leki przeciwlękowe oraz antydepresanty.

Lekarstwa na niepokój: leki przeciwlękowe

Lekarz wystawiający receptę na leki przeciwlękowe

Te leki można wykupić jedynie jeśli zostaną przepisane przez lekarza, ponieważ nie są dostępne bez recepty. Niektóre z nich należą do grupy benzodiazepinów lub barbituranów.

Takie leki zawdzięczają swoje działanie przeciwlękowe umiejętności nasilania działania neuroprzekaźnika GABA. Ta substancja odpowiada za hamowanie ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym wywołuje takie efekty jak:

  • Zwiększanie kontroli nad stanami stresu, niepokoju oraz nacisku mentalnego,
  • Pomaganie w zaśnięciu,
  • Pobudzanie produkcji hormonu wzrostu.

Tym samym wchodząc w reakcję z receptorem neuroprzekaźnika GABA leki przeciwlękowe wzmacniają jego działanie. Dzięki temu sprawdzają się w leczeniu stanów lękowych.

Jednak należy podkreślić, że takie leki na niepokój mogą wywołać całą serię reakcji niepożądanych, które trzeba wziąć pod uwagę. Na przykład benzodiazepiny mogą prowadzić do pojawienia się tolerancji i uzależnienia u przyjmujących je pacjentów.

Dlatego też osoby stosujące leczenie tego rodzaju lekami przeciwlękowymi muszą znajdować się pod stałą kontrolą. Jeśli chcą przerwać leczenie, powinny robić to stopniowo i nigdy nagle, ponieważ takie zachowanie może prowadzić do wystąpienia syndromu odstawienia.

Lekarstwa na niepokój: antydepresanty

Mężczyzna leżący przy tabletkach

Antydepresanty to kolejna grupa leków przepisywanych w przypadku odczuwania niepokoju. Co więcej, stanowią pierwszą linię leczenia. Lekarze wybierają zwłaszcza selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli SSRI.

Różne badania, takie jak te przeprowadzone przez zespół na Uniwersytecie Ciudad Real (w Hiszpanii), sugerują, że w zaburzeniach lękowych znaczącą rolę odgrywa serotonina. Nadal prowadzi się różne badania w tym zakresie, aby pozyskać więcej informacji.

Mamy jednak pewność, że antydepresanty cechują się wysoką specyficznością w walce z zaburzeniami lękowymi oraz mają mniej skutków ubocznych niż opisana wcześniej grupa leków. Jednak, podobnie jak wszystkie leki dostępne na rynku, mogą również mieć pewne działania  niepożądane. Zaliczamy do nich:

  • Ospałość.
  • Wzrost wagi.
  • Zaburzenia seksualne.

Trzymaj się z dala od szkodliwych nawyków i substancji

Wiele osób ucieka się do stosowania toksycznych substancji, takich jak alkohol czy tytoń, aby zwalczać ogarniający ich niepokój. Jednak takie działanie tylko go wzmacnia.

Dlatego też musisz polegać na poradach profesjonalisty, który pomoże Ci dobrać właściwą i dostosowaną do Twoich potrzeb terapię. Nigdy nie należy przyjmować na własną rękę żadnych leków ani szkodliwych substancji, ponieważ takie działanie może pogorszyć Twój stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.