Vaporub - 12 alternatywnych zastosowań!

Maść Vicks Vaporub stosuje się przede wszystkim w celu ukojenia bóli mięśniowych oraz złagodzenia kaszlu i bólów gardła. W rzeczywistości ma ona znacznie więcej zastosowań. Poznaj niektóre z nich.
Vaporub - 12 alternatywnych zastosowań!

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zapewne już wiesz, że Vaporub to produkt stosowany od dekad w celu wyleczenia kaszlu oraz innych symptomów przeziębienia. Smarowanie maścią klatki piersiowej dzieci, aby ulżyć im w oddychaniu oraz zmniejszyć kaszel i katar przed położeniem się do łóżka to dość stary zwyczaj wielu rodziców. Nie każdy jednak zna inne zastosowania Vaporub.  Czytaj, aby dowiedzieć się o nich więcej!

1. Vaporub na bóle głowy

Vaporub na ból głowy

Wtarcie odrobiny maści Vaporub w skronie już w ciągu kilku minut zapewni Ci uczucie ulgi. Maść pomaga nawet na lekkie migreny.

2. Przeziębienie? Zacznij od stóp

W składzie maści znajdują się takie składniki czynne, jak olejek eukaliptusowy, kamfora i mentol, dlatego maść stosuje się przede wszystkim w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej gardła i nosa. Składniki te łagodzą dolegliwości górnych dróg oddechowych. 

Choć w celu złagodzenia objawów przeziębienia masuje się nią klatkę piersiową lub plecyVaporub jest jeszcze bardziej skuteczniejszy, jeśli wetrze się go w stopy.

Nasmaruj maścią podeszwy stój, a następnie załóż skarpetki. Działanie maści zauważysz już przed zaśnięciem.

3. Powstrzymuje zwierzaki przed załatwianiem się w domu

To osobliwe zastosowanie Vaporub dotyczy psów i kotów, ponieważ nie znoszą zapachu maści i zawsze będą omijać jej otwarte opakowanie. Jeżeli masz w swoim domu miejsce, które Twoje zwierzaki upodobały sobie szczególnie w celu odbycia toalety, postaw tam opakowanie produktu.

Nie zapomnij jednak, że w przypadku spożycia, zwierzę może wykazać niepożądane reakcje, ponieważ maść może być dla nich toksyczna.

4. Walczy ze zmarszczkami i rozstępami

Vaporub zawiera między innymi mentol i naturalne oleje, dlatego tak efektywnie kryje  i redukuje rozstępy, zapobiegając również ich powstawaniu.

5. Dobry środek odstraszający owady

Vaporub to również świetna alternatywa dla tradycyjnych środków owadobójczych, aerozolów i innych produktów odstraszających owady. Jeżeli przed wyjściem na zewnątrz nałożysz odrobinę maści na swoje ubrania, owady będą trzymały się od Ciebie z daleka.

Możesz wypróbować podobny trik z jedzeniem, kiedy wybierasz się pod namiot. Otwórz słoiczek Vaporub na kocu piknikowym, a unikniesz chmary irytujących insektów.

6. Ulga dla mięśni

Vaporub posiada znane właściwości medyczne rozluźniania tkanek mięśni. Poczujesz natychmiastową ulgę, jeśli wsmarujesz maść w okolice dotknięte bólem lub stanem zapalnym.

Jeżeli po długim dniu chodzenia masz spuchnięte stopy, które sprawiają Ci ból, nałóż na nie odrobinę maści. Zastosuj ją w ten sam sposób, jak w przypadku przeziębienia. Nałóż na stopy skarpetki, a rano odczujesz wyraźną ulgę,

7. Walka z trądzikiem

Dla nastolatków i młodych ludzi trądzik to niemały problem. Wykazano jednak, że jeśli wieczorem zastosujesz maść miejscowo na wypryski, rano zauważysz pozytywną zmianę.

Ten rodzaj leczenia działa na każdy rodzaj trądziku, włączając trądzik torbielowaty.

8. Na grzybicę paznokci

Vaporub na grzybicę paznokci

Jeżeli masz lub podejrzewasz u siebie grzybicę paznokci, wtarcie odrobiny maści pomoże Ci złagodzić problem. Działanie maści zauważysz już, gdy kolor Twoich paznokci stanie się trochę ciemniejszy. Niedługo grzybica będzie tylko wspomnieniem.

9. Łagodzi ból ucha

Jakikolwiek dyskomfort odczuwany w uchu można załagodzić dzięki odrobinie maści na bawełnianym waciku. Aby pozbyć się bólu, umieść wacik w małżowinie usznej na kilka godzin.

W tym przypadku powinno się rozróżnić jednak łagodzenie bólu i leczenie infekcji ucha. Z tym drugim należy udać się do lekarza.

10. Popękane stopy

Jeżeli dokuczają Ci popękane stopy, ta maść pomoże Ci w podobny sposób jak w przypadku rozstępów i zmarszczek.

Nałóż niewielką ilość Vaporub na stopy, w szczególności na pięty. Następnie załóż skarpetki. Następnego dnia umyj stopy ciepłą wodą oraz złuszcz skórę za pomocą pumeksu.

popękane pięty

11. Ulga na poparzenia

Maść przynosi również ulgę w oparzeniach zarówno słonecznych, jak i spowodowanych przez rozgrzany olej w kuchni.

12. Spierzchnięte usta

Ta wielofunkcyjna maść pomoże Ci również pozbyć się problemu spierzchniętych ust. Co więcej, odpowiednio je nawilży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • J. Magliano. Onicomicosis. Encare clínico. 2015
  • E. Ried. Otalgia, dolor en el oído. Revista Médica Clínica LAs Condes. 2016
  • Instituto Pintor Colmeiro. Valoración de quemaduras. Xunta de Galicia. 2014

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.