Usuwanie pleśni – najlepsze domowe sposoby

Usuwanie pleśni – najlepsze domowe sposoby

Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2018

Nie ma nic bardziej irytującego i niezdrowego niż warstwy pleśni pojawiające się od czasu do czasu w miejscach narażonych na działanie wilgoci, szczególnie w kuchni, w przestrzeniach między płytkami, na dywanach, ścianach oraz we wszelkich innych miejscach.

Wielu z nas zwykle lekceważy pokłady pleśni we własnym domu i rozprawia się z nią tylko raz na jakiś czas. I jest to poważny błąd! Każdego roku miliony osób na całym świecie udają się do ośrodków zdrowia z atakami astmy i rozmaitymi alergiami wymagającymi leczenia.

Oczywiście nie biorą się one same z siebie! Pleśń odrywa tu istotną rolę. Pamiętaj, że oprócz tego, że ten zielonkawy nalot niszczy nie tylko twoje zdrowie, ale również wszelkiego rodzaju powierzchnie, na których się rozwija (podłogi, tkaniny, drewno).

Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie wszystkich tych miejsc, które są narażone na rozwój pleśni. Wypróbuj najskuteczniejsze domowe sposoby na pozbycie się tego uciążliwego wroga czystości i zdrowia. Dowiedz się z naszego artykułu, jak to osiągnąć!

Co przyczynia się do powstawania pleśni?

Pleśń jest typem grzyba i nie należy ani do królestwa roślin, ani zwierząt. Jest to po prostu pewien rodzaj komórek, które żyją w koloniach i pojawiają się tam, gdzie panują odpowiednie warunki, czyli tam gdzie:

  • Występuje odpowiedni poziom tlenu
  • Panuje wysoki poziom wilgotności
  • Panuje wysoka temperatura

Oczywiście nie znaczy to, że mamy utrzymywać niską temperaturę w mieszkaniu przez cały rok. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to niemożliwe. Możemy jednak nauczyć się kontrolować poziom wilgotności oraz przeprowadzać okresowe czyszczenie.

Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych produktów do usuwania pleśni. Warto jednak uświadomić sobie, że większość z nich jest wysoce toksyczna, na przykład kropidlak (Aspergillus). U osób cierpiących na zaburzenia układu oddechowego mogą pojawić się poważne reakcje alergiczne jako rezultat bezpośredniego kontaktu z tego typu preparatami.

Jak usuwać pleśń i zapobiegać jej pojawianiu się?

Pamiętaj, że produkty chemiczne ze sklepowych półek nie tylko często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, ale przede wszystkim przynoszą więcej ryzyka niż korzyści. Nie truj się więcej! – Wypróbuj tanie i skuteczne domowe sposoby na walkę z uporczywą pleśnią.

Przedstawiamy je poniżej:

1. Kontrola wilgotności

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, utrzymywanie niskiej temperatury w domu nie jest możliwe. Gdyby tak było, nie musielibyśmy się zmagać z problemem niezdrowej pleśni. Oczywiście można żyć w cieple i nie przejmować się zielonkawym nalotem w domu – wystarczy nauczyć się kontrolować poziom wilgotności.

Sypialnia

Pleśń uwielbia przestrzenie o słabej wentylacji i wysokich temperaturach. Dlatego też zwykle pojawia się w piwnicach, w różnych zakątkach kuchni, szafach, pomieszczeniach gospodarczych, itp. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest regularna wentylacja tych pomieszczeń.

Często wietrz, otwieraj okna w pokojach, w kuchni i pozwalaj, by odświeżał je rześki powiew. Podobnie należy postępować z łóżkiem – wytrzepać dokładnie i wywietrzyć pościel każdego ranka tuż po obudzeniu się. Świeże powietrze sprzyja usuwaniu różnego rodzaju roztoczy. Tak samo jest z pleśnią – świeże powietrze jest jej największym wrogiem.

Jeśli w Twoim domu problem z pleśnią jest poważny, możesz zainstalować niewielkie oczyszczacze powietrza. Co prawda jest to opcja kosztowna, ale naprawdę warto, szczególnie jeśli któryś z domowników cierpi na problemy układu oddechowego.

2. Olejek z drzewa herbacianego

Nie raz wspominaliśmy już o cudownych właściwościach olejku z drzewa herbacianego. Jest on najlepszym i zarazem najskuteczniejszym naturalnym środkiem dezynfekującym. Można go nabyć w każdym sklepie z produktami naturalnymi lub w specjalistycznym supermarkecie.

Terapeutyczny olejek z drzewa herbacianego

Przekonaj się, że środek ten okaże Ci się pomocny przy wielu pracach domowych, nie tylko w celu usunięcia pleśni. Stosuj go według poniższego przepisu.

Składniki

  • 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego (40 g)
  • 2 szklanki wody
  • Plastikowa butelka z rozpylaczem
  • Rękawiczki

Sposób przygotowania

W pierwszej kolejności nałóż na dłonie rękawiczki ochronne, ponieważ pleśń może wywołać u ciebie nieoczekiwane reakcje alergiczne – dlatego lepiej nie dotykać jej rękami. Następie wystarczy wymieszać wodę w olejkiem z drzewa herbacianego w plastikowej butelce i energicznie potrząsnąć. Gotowe! Rozpylaj mieszankę bezpośrednio na miejsca, w których pojawia się pleśń.

Pozostaw na około 30 minut i przekonaj się, że pleśń sama znika.

3. Ocet

Wypróbuj łatwy w przygotowaniu i skuteczny detergent przeciw pleśni na bazie octu, który usuwa 90% zielonkawego nalotu z naszych domów. Doskonale sprawdza się do czyszczenia łazienek i obszarów narażonych na pojawianie się pleśni (szafek łazienkowych, toalet, drzwi, kabin prysznicowych).

Soda i ocet

Jak czyścić pleśń octem?

Składniki

  • ½ szklanki octu (100 ml)
  • Butelka z rozpylaczem

Sposób przygotowania

Wypełnij plastikową butelkę octem i miej ją zawsze przygotowaną w łazience – zobaczysz, że okaże się ona nieoceniona w utrzymaniu czystości na co dzień. Wystarczy spryskać miejsca, na których pojawiła się pleśń i zaczekać, aż ta się rozpuści.

Zaleca się powtarzanie tej czynności dwa razy w tygodniu. Spryskuj wszystkie miejsca, w których mogą się rozwijać irytujące i niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy.

Wprowadź ten nowy nawyk do swojego życia już dziś i raz na zawsze pozbądź się pleśni!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • A brief guide to mold, moisture, and your home: Mold basics. (2012).
    epa.gov/mold/brief-guide-mold-moisture-and-your-home
  • Mold allergy. (2015).
    aafa.org/page/mold-allergy.aspx
  • Cháfer, M., Sánchez-González, L., González-Martínez, C., & Chiralt, A. (2012). Fungal Decay and Shelf Life of Oranges Coated With Chitosan and Bergamot, Thyme, and Tea Tree Essential Oils. Journal of Food Science, 77(8), E182–E187. https://doi.org/10.1111/j.1750-3841.2012.02827.x
  • Shao, X., Cheng, S., Wang, H., Yu, D., & Mungai, C. (2013). The possible mechanism of antifungal action of tea tree oil onBotrytis cinerea. Journal of Applied Microbiology, 114(6), 1642–1649. https://doi.org/10.1111/jam.12193
  • Yildirim-Bicer, A. Z., Peker, I., Akca, G., & Celik, I. (2014). In Vitro Antifungal Evaluation of Seven Different Disinfectants on Acrylic Resins. BioMed Research International, 2014(519098). https://doi.org/10.1155/2014/519098

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.