Urosepsa: przyczyny i leczenie tej choroby

Urosepsa jest poważnym problemem zdrowotnym spowodowanym infekcją dróg moczowych, która rozprzestrzenia się następnie do krwiobiegu.
Urosepsa: przyczyny i leczenie tej choroby

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2020

Urosepsa, zwana także niekiedy posocznicą moczową, jest poważnym zaburzeniem zdrowotnym. Ma ona postać rozległego stanu zapalnego w organizmie spowodowanego poważną infekcją.

Podstawowa forma zakażenia, którego rezultatem jest urosepsa może również mieć różne przyczyny i cechy szczególne. Jednak wskazuje ogólnie, że ognisko infekcji zlokalizowane jest w drogach moczowych osoby chorej. Można sklasyfikować tę chorobę także na podstawie zakresu infekcji.

Urosepsa łagodna wpływa tylko na cewkę moczową i pęcherz moczowy, podczas gdy zaawansowana postać posocznicy moczowej wpływa niekorzystnie także na nerki.

W rzeczywistości jest to dość częsty problem, szczególnie u pacjentów z podstawowymi problemami zdrowotnymi. Niezależnie od danego przypadku eksperci są w stanie poprawić stan osoby chorej dzięki ukierunkowanemu leczeniu.

Z tego też powodu, według wyników ostatnich badań nad tym tematem, śmiertelność spowodowana posocznicą moczową spadła znacząco w ostatnich latach.

Urosepsa – jakie są możliwe przyczyny tej choroby?

Ogólnie rzecz biorąc urosepsa jest poważnym problemem zdrowotnym spowodowanym infekcją dróg moczowych, która rozprzestrzenia się następnie do krwiobiegu.

W zależności od dokładnej lokalizacji samej infekcji możemy mówić o posocznicy górnych lub dolnych dróg moczowych.

Posocznica moczowa

Zasadniczo infekcje związane z posocznicą są wywoływane przez różne rodzaje bakterii. Jednak urosepsa może być również spowodowana przez inne mikroorganizmy, takie jak wirusy, pasożyty, a nawet grzyby. Pacjent może mieć z nimi kontakt ze źródeł zewnętrznych lub mogą one pochodzić nawet z innej części jego własnego ciała.

W takim przypadku, gdy infekcja dotrze do tkanek układu moczowego, może następnie rozprzestrzenić się do krwiobiegu. Urosepsa rozwija się w zależności od mikroorganizmów ją wywołujących i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego też osoby ze słabym układem odpornościowym są bardziej zagrożone tym problemem zdrowotnym.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia

Metody leczenia posocznicy moczowej

Właściwe rozpoznanie posocznicy jest konieczne do tego, aby móc odpowiednio wcześnie rozpocząć ukierunkowane leczenie choroby. Przed ustaleniem metody właściwego leczenia należy odpowiednio zidentyfikować też rodzaj urosepsy. Sprawdzenie wszystkich objawów infekcji pozwoli postawić właściwą diagnozę.

Istnieje wiele mikroorganizmów, które mogą powodować tego rodzaju infekcje. Dlatego też występujące u osoby chorej objawy mogą obejmować między innymi wysoką temperaturę ciała, tachykardię lub przyspieszenie akcji serca, a także splątanie i utratę przytomności.

Leki na urosepsę

Ponadto poziomy czerwonych krwinek mogą się raptownie zmieniać. Pacjent może także mieć podwyższony poziom cukru we krwi lub różnego rodzaju zmiany skórne.

Z tego powodu serce może nie być w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do narządów. Kiedy urosepsa zaatakuje także nerki, nie będą one w stanie prawidłowo funkcjonować. A to z kolei wpływa negatywnie na produkcję moczu. Tak więc, gdy pacjent zapada na posocznicę moczową, nie jest w stanie wydalać tyle moczu, co zwykle.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Infekcje dróg moczowych: 6 środków zaradczych

Urosepsa – jakie leki się najczęściej stosuje do leczenia tej choroby?

Niezależnie od przypadku, Twój zespół medyczny będzie w stanie zidentyfikować i zaproponować odpowiednie wytyczne dotyczące prawidłowego leczenia. Urosepsa to bowiem dość poważny problem zdrowotny.

Im wcześniej rozpocznie się jej leczenie, tym bardziej prawdopodobne, że stan zdrowia pacjenta ulegnie szybkiej poprawie. Poniżej przedstawiamy standardowe procedury leczenia posocznicy moczowej:

  • Podawanie leków zwężających naczynia krwionośne. Ten krok powinien zwiększyć ciśnienie krwi. Zazwyczaj podaje się je przez żyłę w tym samym czasie, co kroplówkę z roztworem soli.
  • Stosowanie antybiotyków. Takie rozwiązanie powinno pozwolić pozbyć się wszelkich pozostałych infekcji. Przy czym lekarz zaordynuje pacjentowi ogólną terapię antybiotykową, jeśli nie będzie w stanie jednoznacznie zidentyfikować zakażonego obszaru.
  • W przypadku podejrzenia posocznicy moczowej można zastosować grupę leków przeciwko wszelkim możliwym mikroorganizmom. W każdym razie zespół medyczny będzie leczył wszelkie zmiany, które mogą wyniknąć wskutek tej infekcji. Na przykład niezbędne będzie przeprowadzenie leczenia wszystkich aspektów związanych z drogami moczowymi (górnymi lub dolnymi).
  • Stosowanie kortykosteroidów lub leków przeciwzapalnych w celu zmniejszenia ogólnego stanu zapalnego. Eksperci z dziedziny zdrowia prowadzą obecnie badania mające na celu udowodnienie skuteczności takiej terapii. Obecnie wydaje się nam, że kortykosteroidy lub leki przeciwzapalne poprawiają rokowanie pacjenta w początkowym okresie infekcji.

Ale pamiętaj zawsze o tym, że przede wszystkim najlepszym sposobem na uniknięcie posocznicy moczowej jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Zwróć szczególną uwagę na mycie rąk i regularne czyszczenie używanych przez siebie przyborów i akcesoriów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.