Upławy: czy wiesz, co to takiego?

Stosowanie tamponów i nadmierna higiena okolicy pochwy może pogorszyć stan upławów. Jak możesz je zmniejszyć? Kiedy powinnaś się martwić? Dowiedz się więcej!
Upławy: czy wiesz, co to takiego?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Upławy fizjologiczne są bardzo częstym zjawiskiem u kobiet. Zasadniczo polegają na zwiększeniu ilości wydzieliny z pochwy. Jednak chociaż może to być bardzo niekomfortowa sytuacja, zwykle nie jest spowodowana jakimkolwiek problemem zdrowotnym.

Dobrze jest odróżnić upławy fizjologiczne od tych związanych z chorobą. W niektórych przypadkach mogą być spowodowane infekcją lub przedmiotem znajdującym się wewnątrz pochwy. Zwykle upławy fizjologiczne występują tuż przed miesiączką.

Ilość wydzieliny może być bardzo duża. W niektórych przypadkach może również podrażniać srom lub sprawić, że kobieta poczuje się zakłopotana lub zdenerwowana. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym są upławy fizjologiczne i co można z nimi zrobić.

Co to jest wydzielina z pochwy?

W normalnych warunkach wydzielina z pochwy ma białawy lub przezroczysty kolor. Jednak gdy występują infekcje, jego kolor i zapach są różne.

Upławy

Upławy to płyn wydzielany przez organizm do kobiecego układu rozrodczego, zwłaszcza do ścian pochwy. Jego funkcje są bardzo zróżnicowane, na przykład działa jako środek nawilżający podczas stosunku płciowego i możliwej ciąży.

Przepływ zmienia się w sposób ciągły podczas cyklu miesiączkowego w zależności od aktywności hormonalnej. W normalnych warunkach jest przezroczysty lub białawy. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których te wydzieliny mogą się znacznie różnić.

Kiedy wydzielina z pochwy zmienia kolor (staje się żółta lub lekko zielona), zapach lub konsystencja, może to być spowodowane jakimś problemem. Może to być na przykład infekcja. To samo dzieje się, gdy ilość wydzieliny wzrasta lub zmniejsza się.

Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na naszą wydzielinę i jej cechy. Każda zmiana może być oznaką infekcji, a nawet może być chorobą przenoszoną drogą płciową. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Możesz być zainteresowany: Produkty poprawiające zdrowie seksualne

Co to są upławy fizjologiczne?

Termin „upławy” odnosi się do zwiększonej ilości wydzieliny z pochwy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może to być spowodowane infekcją lub problemem zdrowotnym. Może to jednak być po prostu normalny stan.

Fizjologiczne upławy to zatem wzrost wydzieliny z pochwy, który nie jest spowodowany żadną chorobą ani problemem zdrowotnym. W takim przypadku wydzielina jest zwykle przezroczysta lub lekko biała. Ponadto jej zapach jest zwykle normalny.

Problem polega na tym, że upławy fizjologiczne mogą stanowić problem dla kobiet. Może to być bardzo niekomfortowe ze względu na dużą ilość lub, w niektórych przypadkach, podrażnić srom kobiety.

Przyczyna tej sytuacji nie jest dobrze znana. Większość ludzi uważa, że zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego są główną przyczyną większej ilości wydzieliny.

Jednocześnie eksperci powiązali to ze stresem lub nadmierną higieną tych okolic. Wiąże się to również z podnieceniem seksualnym i ciążą. Ale prawda jest taka, że może się to zdarzyć nawet u niemowląt lub młodych dziewcząt.

Co możesz zrobić, jeśli masz upławy fizjologiczne?

Utrzymanie właściwej higieny intymnej pomoże zmniejszyć dyskomfort spowodowany upławami.

Upławy fizjologiczne

Najważniejsze, co musisz zrobić, to udać się do lekarza rodzinnego lub ginekologa. W przypadku upławów ważne jest, aby wykluczyć, że przyczyną jest infekcja lub obecność ciała obcego w pochwie.

W tym celu lekarz pobierze próbkę wydzieliny z pochwy, co jest prostym i bezbolesnym testem. Nie powinnaś się wstydzić ani bać, kiedy idziesz do ginekologa. Po pobraniu próbki specjalista prześle ją do laboratorium.

Tam przeprowadzą posiew, aby wykluczyć istnienie szkodliwych bakterii w pochwie. Ten test może dać fałszywie ujemne wyniki, ale łatwo go powtórzyć, a ponadto Twój ginekolog zwykle bierze pod uwagę również inne objawy. Jeśli nie ma nieprzyjemnego zapachu lub innego dyskomfortu, zwykle są to upławy fizjologiczne.

Gdy już będzie jasne, jaki to rodzaj upławów i nie jest to poważna choroba, można zastosować kilka prostych środków, aby zmniejszyć swój dyskomfort.

  • Staraj się dbać o odpowiednią higienę. Nie oznacza to, że powinna ona być przesadna – wręcz przeciwnie. Okolice intymne lepiej myć tylko wodą.
  • Powinnaś także dobrze osuszyć ten obszar. Uważaj  – musisz to robić delikatnie, aby nie nasilać podrażnień.
  • Noś bawełnianą bieliznę, która nie jest obcisła.
  • Jeśli masz miesiączkę, ostrożnie wybierz ochronę, której używasz. Używanie tamponów może sprzyjać infekcji, a wkładki higieniczne mogą podrażniać okolicę.

Podsumowując

Upławy fizjologiczne oznaczają wzrost wydzieliny z pochwy niezwiązany z żadną chorobą. Jeśli zauważysz zmiany w wydzielinie, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć jakąkolwiek możliwą chorobę i podjąć niezbędne kroki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Instituto Superior de Ciencias Médicas (Villa Clara, C., & Pestana Pérez, N. (1997). Revista Medicentro electrónica. Medicentro Electrónica (Vol. 21). Instituto Superior de Ciencias Médicas de VC. Retrieved from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30432017000200007
  • Spence D, Melville C. Vaginal discharge. BMJ. 2007;335(7630):1147–1151. doi:10.1136/bmj.39378.633287.80
  • López–Olmos, J. (2012). Leucorreas líquidas y cremosas: diferencias clínicas y microbiológicas (estudio prospectivo de 1 año). Clínica e Investigación En Ginecología y Obstetricia, 39(2), 57–63. https://doi.org/10.1016/j.gine.2011.11.005
  • McCathie, R. (2006). Vaginal discharge: common causes and management. Current Obstetrics and Gynaecology16(4), 211–217. https://doi.org/10.1016/j.curobgyn.2006.05.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.