Tymczasowe zaburzenie pracy serca, czyli holiday heart syndrome

Tymczasowe zaburzenie pracy serca powoduje kołatanie serca, duszności i zawroty głowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co je powoduje i dlaczego tak się dzieje.
Tymczasowe zaburzenie pracy serca, czyli holiday heart syndrome

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tymczasowe zaburzenie pracy serca pojawia się najczęściej podczas świąt i wakacji. W okresie tym rośnie liczba przyjęć i okazji do spędzania czasu przy jedzeniu i napojach wyskokowych. Dlatego też może się pojawić problem określany w języku angielskim jako tymczasowe zaburzenie pracy serca, czyli holiday heart syndrome. W języku polskim nie ma jeszcze oficjalnej nazwy tego schorzenia.

Zaburzenie to jest schorzeniem opisanym stosunkowo niedawno, bo w 1978 roku. Jest to zmiana w funkcjonowaniu serca spowodowana spożyciem dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. 

W tym roku po raz pierwszy zdiagnozowano tymczasowe zaburzenie pracy serca o tej porze roku. Latem również odnotowuje się wiele przypadków. Zdarza się to najczęściej pośród młodych ludzi, którzy nie mają współistniejących chorób serca.

Specjaliści uważają, że holiday heart syndrome powoduje dużą liczbę przypadków zaburzeń rytmu serca. Boże Narodzenie to dzień, w którym co roku najwięcej zgonów jest spowodowanych niewydolnością serca. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o tymczasowym zaburzeniu pracy serca.

Czym jest tymczasowe zaburzenie pracy serca (holiday heart syndrome)?

Jak już wiemy, serce jest jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele. Pompuje ono krew, rozprowadzając ją po całym organizmie. Sprawia ono również, że komórki otrzymują tlen, którego potrzebują do życia.

Aby tak się stało, serce musi bić rytmicznie i nieprzerwanie. Kiedy rytm jego pracy jest stały, serce wypełnia się krwią. Krew może następnie poruszać się z odpowiednią siłą.

Holiday heart syndrome

W przypadku holiday heart syndrome dochodzi do arytmii serca. Zwykle dzieje się to w jednym z przedsionków, czyli górnej komorze serca. Następnie tempo serca rośnie i ma większą częstotliwość na minutę.

Jest to spowodowane piciem dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. W niektóre święta, jak na przykład w Boże Narodzenie czy Nowy Rok zdarza się to częściej. Są to dni, podczas których ludzie piją więcej, niż zwykle.

Co więcej, holiday heart syndrome dotyka młode i zdrowe osoby. Nie wiemy jednak dokładnie, w jaki sposób alkohol powoduje tę reakcję. Wydawać by się mogło, że podczas przyjęć uwalniana jest adrenalina i noradrenalina, które przyspieszają tętno.

Jakie są objawy holiday heart syndrome?

Jak wspominaliśmy, tymczasowe zaburzenie pracy serca może dotknąć każdego. Najczęściej występuje jednak u młodych i zdrowych osób, bez wcześniejszych chorób serca.

Ponieważ jest to arytmia, najczęstszym jej objawem jest kołatanie serca. Możesz poczuć, że Twoje serce bije mocniej i szybciej niż normalnie. Możesz także odczuwać ból w klatce piersiowej i duszność.

Osoby dotknięte tym schorzeniem często mają zawroty głowy, co może powodować upadek lub omdlenia. Większość tych objawów jednak znika, gdy ich ciała są w stanie strawić cały alkohol.

Tymczasowe zaburzenie pracy serca

Chociaż objawy mogą być tymczasowe, ważne jest, aby mieć oko na osoby z wyraźnymi symptomami. Czasami mogą one zagrażać życiu pacjenta.

Czy możesz zapobiec tej sytuacji?

Holiday heart syndrome pojawia się tylko wtedy, gdy wypijesz za dużo alkoholu w krótkim czasie. Dlatego pierwszym krokiem, aby uniknąć tego schorzenia, jest unikanie alkoholu. Jeśli jednak spożywasz alkohol, pamiętaj, aby robić to odpowiedzialnie.

Ważne jest, aby edukować młodych ludzi w tym temacie. Wielu z nich ignoruje niebezpieczne negatywne skutki, jakie może mieć to schorzenie. Uważają oni także, że tylko osoby starsze chorują na serce.

Z drugiej strony, nadmierne spożywanie alkoholu może się zdarzyć również podczas grillowania, kolacji lub przyjęcia, na których to jest również dużo jedzenia. Zwykle jest ono pełne tłuszczu i cukru.

Tego rodzaju potrawy sprawiają, że Twoje serce musi wykonać cięższą pracę. Dlatego też, nie skupiaj się tylko na tym, ile pijesz alkoholu – szczególnie latem. Zwróć także uwagę na swoją dietę i, oczywiście, unikaj innych używek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.