Tymczasowe tatuaże: czym są i jakie są związane z nimi ryzyko?

Myślisz o zrobieniu tymczasowego tatuażu? W tym artykule wyjaśniono, czym są tatuaże tymczasowe, a także ich rodzaje, ryzyko i możliwe skutki uboczne.
Tymczasowe tatuaże: czym są i jakie są związane z nimi ryzyko?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2023

Moda na tymczasowe tatuaże wpisuje się w aktualne trendy zdobienia ciała różnymi elementami, a sposobów na to jest kilka.

W przeciwieństwie do trwałych tymczasowe tatuaże nie wymagają użycia igły ani nie powodują ran, ale są bardziej powierzchowne. Z tego powodu możesz pomyśleć, że nie niosą ze sobą żadnego ryzyka ani skutków ubocznych. To jednak nie prawda. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Tatuaże tymczasowe – czym się różnią od permanentnych?

Tymczasowe tatuaże to dekoracyjne wzory, które są malowane na skórze przy użyciu różnych rodzajów tuszy. Choć wnikają tylko w najbardziej powierzchowną warstwę skóry, są równie kolorowe i przyciągające wzrok.

Nazywamy je tymczasowymi, ponieważ ich trwałość nie przekracza kilku tygodni. Różni się to od tatuaży permanentnych, wykonywanych za pomocą igły, w których tusz jest wstrzykiwany w głębsze warstwy skóry, aby utrwalić wzór.

Wśród głównych różnic między jedną a drugą formą tatuaży można wymienić następujące:

  • Tatuaże tymczasowe wymagają procesu, który jest łatwiejszy, szybszy i mniej bolesny.
  • Nie wymagają takiej samej pielęgnacji, co tatuaże permanentne.
  • Fakt, że tymczasowe tatuaże nie pozostają na skórze, jest zaletą, ponieważ do ich usunięcia nie jest wymagana żadna skomplikowana procedura.
  • Dana osoba może zdecydować się na tatuaż tymczasowy, aby sprawdzić, jak wyglądałaby z określonym projektem. Następnie, w razie potrzeby, tatuaż można wykonać na stałe.
  • Nie ma potrzeby korzystania z usług profesjonalnego artysty. Tatuaż można wykonać samodzielnie w domu.
  • Wreszcie, trwałe tatuaże są zwykle o wiele droższe, zarówno na etapie wykonania, jak i w późniejszym utrzymaniu.
Tworzenie tatuażu
Trwały tatuaż pozostanie na skórze na zawsze. Decyzja o jego wykonaniu musi być dobrze podjęta.

Różne rodzaje tymczasowych tatuaży

W zależności od użytych materiałów istnieje kilka rodzajów tatuaży tymczasowych. Pierwszym z nich są naklejki. To samoprzylepne projekty, które są gotowe do umieszczenia na skórze. Czasami wystarczy tylko trochę zwilżyć i to wszystko. Inną opcją są te, które należy wykonać naturalnymi tuszami.

Możesz kupić zestaw do wykonania tego typu tymczasowych tatuaży, w tym szablony z ogólnymi motywami. Są również takie, które wykonuje się czarną henną. Są one najczęściej wybierane, ponieważ uzyskany kolor jest niezwykle intensywny. Barwnik ten pochodzi z rośliny Lawsonia inermis, która ma również zastosowanie lecznicze.

Co wziąć pod uwagę przy wykonywaniu tymczasowego tatuażu

Zawsze warto udać się do fachowca. Będzie on wiedział, jak wykonać lepszą pracę, oferując różnorodne projekty i udzielając porad, aby uniknąć problemów. Ale jeśli chcesz zrobić tymczasowy tatuaż w domu, możesz wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

  1. Pierwszą rzeczą jest wybranie obszaru, w którym najłatwiej jest pracować. Jeśli zamierzasz wykonać go na plecach, będziesz potrzebować pomocy.
  2. Pamiętaj, że najlepiej kupować tusz naturalny.
  3. Najpierw nałóż nieco produktu na mały obszar skóry, aby upewnić się, że nie wywoła reakcji alergicznej.
  4. Następnie dobrze wyczyść, umyj i osusz obszar, aby atrament się utrwalił. Zaleca się również golenie, a nawet wykonanie peelingu.
  5. Wklej szablon wybranego projektu i podążaj za liniami za pomocą narzędzia dołączonego do zestawu.
  6. Staraj się nie nakładać więcej atramentu niż to konieczne.
  7. Poczekaj, aż dobrze wyschnie przed zwilżeniem obszaru. Możesz w tym celu użyć talku. Ale unikaj mycia mydłami o silnym działaniu, jeśli chcesz, aby tatuaż wytrzymał dłużej.
  8. Możesz zastosować wazelinę, aby zabezpieczyć rysunek.

Zagrożenia i skutki uboczne tymczasowych tatuaży

Chociaż nieużywanie igieł zmniejsza ryzyko infekcji, tymczasowe tatuaże nie są pozbawione ryzyka, ponieważ nadal mogą powodować reakcje alergiczne i różne problemy skórne. Dzieje się tak nawet w przypadku stosowania naklejek, które są bardzo popularne wśród dzieci.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet w Granadzie (UGR), naklejki te mogą wpływać na działanie ochronnej bariery naskórkowej. W badaniu porównano efekty dermatologiczne samoprzylepnych tatuaży tymczasowych i tatuaży trwałych. Stwierdzono, że naklejki są bardziej szkodliwe pod względem zmiennych, takich jak nawilżenie warstwy rogowej naskórka i zdolność przeciwutleniająca.

Wykonanie takiego tatuażu wiąże się również z innymi zagrożeniami, takimi jak infekcje i problemy z bliznami, ale nie powoduje takich niepożądanych efektów na skórze. W rzeczywistości uważa się, że wytatuowana i nie wytatuowana skóra może się pocić równie dobrze.

Z drugiej strony pojawiły się również ostrzeżenia o zagrożeniach związanych z czarną henną do tymczasowych tatuaży. Atrament ten, mimo że jest pochodzenia naturalnego, ma wysoką zawartość parafenylenodiaminy, substancji zakazanej przez Radę Zdrowia Unii Europejskiej.

Według Hiszpańskiej Agencji ds. Leków i Produktów Zdrowotnych (AEMPS), czarna henna może powodować ciężkie reakcje alergiczne skóry i trwałe uczulenie.

Jednak to wszystko może się zdarzyć również w przypadku innych atramentów, w których wykryto szkodliwe substancje (metale ciężkie i aminy). Wśród obserwowanych efektów są następujące:

  • Swędzenie
  • Pęcherze
  • Sączenie się
  • Zaczerwienienie
  • Depigmentacja

Wiadomo, że dzieci są bardziej podatne na doświadczanie tych konsekwencji. Potwierdzają to badania opublikowane przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii (AEP).

Tatuaż na ramieniu dziecka
Ryzyko jest większe u dzieci. Tatuaże zmieniają barierę skórną.

Środki ostrożności, o których należy pamiętać

Tatuaże, czy to tymczasowe, czy trwałe, nie są wolne od komplikacji. Dlatego należy zachować środki ostrożności zarówno przed, w trakcie, jak i po tatuowaniu.

Należy pamiętać, że skóra niemowląt i dzieci na ogół nie przypomina skóry dorosłych i może być delikatniejsza. Więc nie traktuj tego lekko.

Przed wykonaniem jakiegokolwiek tatuażu należy zasięgnąć informacji o możliwych zagrożeniach, a przede wszystkim ustalić, czy nie jest się uczulonym na hennę lub na którykolwiek składnik tuszu. Najlepiej zdecydować się na produkty takie jak naturalna henna lub tusze bez toksycznych chemikaliów.

Ponadto, jeśli nie wykonujesz go w domu, udaj się do miejsca, w którym zachowane są odpowiednie warunki higieniczne. Ustal, czy wybrane przez Ciebie miejsce jest autoryzowane przez właściwy organ w Twoim kraju lub regionie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arranz Sánchez D, Corral de la Calle M, Vidaurrázaga C, de Lucas R, Díaz Díaz R. Riesgos de los tatuajes de henna negra. Anales de Pediatría. DOI: 10.1157/13080412.
  • Chaudhary G, Goyal S, Poonia P. Lawsonia inermis Linnaeus: A Phytopharmacological Review. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Drug Research. 2010; 2(2): 91-98
  • Córdoba S, Dorado J, Sánchez-Pérez J, et al. Dermatitis de contacto por pseudotatuaje de henna negra. Actas Dermo-Sifiliográficas. 95(10) 618-621.
  • Hervella M, Durán G, Iglesias M, Ros C, Gallego M. Reasons to advise against temporary henna tattoos. Anales Sis San Navarra. 2005;  28(3): 403-407.
  • Jurado Palomo J, Martín Muñoz M, Bobolea I, Fiandor Román A. Dermatitis de contacto por tatuajes temporales en niños. An Pediatr (Barc). 2008; 68: 309-310. DOI: 10.1157/13116720.
  • Serrano-Serra J, Montero-Vilchez T, Buendia-Eisman A, Arias-Santiago S. Epidermal Barrier Function and Skin Homeostasis in Skin with Permanent and Adhesive Tattoos: A Cross-Sectional Study. Journal of Clinical Medicine. 2021; 10(4): 888.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.