Tycie z wiekiem - 6 porad jak tego uniknąć
Tycie z wiekiem wydaje się nieuniknione. Warto jednak wiedzieć, że jeśli będziesz przestrzegać kilku zaleceń i wskazówek, istnieje spora szansa, że unikniesz przybierania na wadze.
Zapoznaj się z tymi poradami, aby uniknąć dodatkowych kilogramów. Tycie z wiekiem nie będzie twoim problemem.
Tycie z wiekiem – wskazówki, jak go uniknąć
1. Włącz do swojej diety flawonoidy
Wiele badań potwierdza teorię, że spożywanie znacznych ilości flawonoidów pomoże nam utrzymać wagę, a nawet trochę schudnąć. Dlatego tak ważne jest spożywanie borówek, truskawek, wiśni, winogron, owoców jagodowych, herbaty, jabłek, cebuli, porów i brokułów.
Aby uzyskać wszystkie korzyści płynące z flawonoidów, wystarczy dodać do swojej codziennej diety niektóre z tych produktów.
2. Tycie z wiekiem? – Unikaj siedzącego trybu życia
Istotne jest, aby nie popaść całkowicie w siedzący tryb życia. Nasz metabolizm zwalnia z wiekiem, a brak ruchu dodatkowo ułatwia przybieranie na wadze.
Z tego powodu ważne jest, aby być jak najbardziej aktywnym. Możemy uprawiać dowolną aktywność fizyczną. Nawet ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, ale wykonywane regularnie, są lepsze niż całodzienne siedzenie na kanapie.
Ćwicząc systematycznie stajesz się silniejsza, a twoje mięśnie i stawy poczują się młodsze. To sprawi, że w jakiś sposób spowolnisz wpływ czasu.
Zgodnie z najnowszymi badaniami wykonywanie niewielkich, 10-minutowych serii ćwiczeń trzy razy dziennie pozwoli osiągnąć takie same wyniki, jak gdybyś wykonywała 30 minut ćwiczeń dziennie bez przerwy. Nie wahaj się, a kiedy będziesz chciała wsiąść do windy, pamiętaj, że o wiele lepiej jest wybrać schody.
Przeczytaj również: Siedząca praca – jak powinna wyglądać twoja dieta?
3. Dbaj o aktywność intelektualną
Wraz z wiekiem tracimy zdolność szybkiego zapamiętywania. Aby tego uniknąć, zaleca się wykonywanie czynności stymulujących mózg, które utrzymują aktywność umysłu. Mogą to być między innymi: codzienne czytanie, rozwiązywanie krzyżówki, gra w szachy lub sudoku.
Ten rodzaj aktywności pomaga zachować sprawną pamięć i zdolność koncentracji. Powinnaś wiedzieć, że wszystkie czynności, które pomagają zachować sprawność i aktywność umysłu, pomagają zapobiegać również stresowi i depresji. Wszystko to pozytywnie wpłynie na jakość Twojego życia.
4. Zapomnij o restrykcyjnych dietach
Większość diet niskokalorycznych może przynosić efekty przeciwne do zamierzonych. Mówiąc krótko, zamiast wspomóc proces odchudzania, mogą one dodatkowo spowolnić Twój metabolizm.
Dzieje się tak, ponieważ ciało czuje się pozbawione kalorii, przez co przełącza się w tryb oszczędzania, starając się gromadzić pozyskiwane składniki odżywcze.
Kiedy często stosujemy dietę, narażamy się na stałe spowolnienie metabolizmu. Jeśli myślisz o wprowadzeniu diety o mniejszej kaloryczności niż 1200 kcal, powinnaś wiedzieć, że nie jest to zalecane. Może to spowodować utratę tkanek innych niż tłuszczowa, na przykład tkanki mięśniowej.
Badania dowodzą, że sama masa mięśniowa spala najwięcej kalorii, więc jeśli stracisz mięśnie, będzie Ci jeszcze trudniej utrzymać swoją wagę.
Przeczytaj również: Niskokaloryczne pokarmy – jedz je w każdej ilości
5. Kontroluj stan zdrowia a tycie z wiekiem nie będzie twoim problemem
Ważne jest, abyś pamiętała o regularnym wykonywaniu badań kontrolnych. Starzenie się zwykle powoduje pewne problemy, takie jak na przykład nadciśnienie i osteoporoza.
Te problemy mogą powodować ograniczenia, jeśli chodzi o ćwiczenia. Staraj się nieustannie kontrolować swoje zdrowie.
6. Nie odkładaj realizacji tych wskazówek na jutro
Nie odkładaj wprowadzenia tych dobrych nawyków na jutro. Staraj się nie czekać, aż pojawią się problemy zdrowotne.
Zatem nie zwlekaj i spróbuj włączyć te zdrowe nawyki w codzienną rutynę tak szybko, jak to możliwe. W ten sposób zobaczysz, że pomimo upływu czasu, tycie z wiekiemCię nie dotknie, a Twoje zdrowie pozostanie bez zarzutu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wadden, T. A., Foster, G. D., Letizia, K. A., & Mullen, J. L. (1990). Long-term effects of dieting on resting metabolic rate in obese outpatients. Jama, 264(6), 707-711.
- Lee, I. M., Djoussé, L., Sesso, H. D., Wang, L., & Buring, J. E. (2010). Physical activity and weight gain prevention. Jama, 303(12), 1173-1179.
- Blair, S. N., LaMonte, M. J., & Nichaman, M. Z. (2004). The evolution of physical activity recommendations: how much is enough?. The American journal of clinical nutrition, 79(5), 913S-920S.