Twoja miłość- Ty zasługujesz na nią najbardziej

Chcąc zdobyć szacunek innych, musisz się najpierw nauczyć szanować i kochać samą siebie. Jeżeli naprawdę kochasz siebie, innym o wiele trudniej będzie Cię zranić. 
Twoja miłość- Ty zasługujesz na nią najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2016

Nikt nie zasługuje na więcej Twojego wsparcia, uczucia i doceniania, niż Ty sama. Błędem, który popełnia wielu ludzi jest dawanie się omotać otaczającym ich osobom. Osobom, które potrzebują miłości, doceniania i poczucia bezpieczeństwa.

Choć prawdą jest, że każdy zasługuje na to, by go kochać, szanować i cenić, najpierw musisz nauczyć się ukierunkowywać te emocje do wewnątrz, obdarzając nimi samą siebie. Nikt nie zasługuje na więcej miłości, niż ta, którą jest w stanie obdarzyć samego siebie. Tak właśnie rodzi się determinacja, siła i poczucie własnej wartości.

Istnieje wiele czynników, które muszą się spełnić, by zapewnić Ci szczęście. Żaden z nich jednak nie jest tak ważny, jak zrozumienie, na co tak naprawdę zasługujesz. I że jeśli Ty sama nie pokochasz siebie, nikt inny tego nie zrobi.

Nikt nie zasługuje na Twój szacunek bardziej, niż Ty sama

Kobieta

Jeżeli Ty sama nie będziesz szanować siebie, otworzysz drzwi osobom, które będą Tobą manipulowały, sprawią, że za nimi pójdziesz w dążeniu do ich własnych celów i poczujesz się jak postać drugoplanowa w swoim własnym życiu.

Gdy tylko uświadomisz sobie, że zasługujesz na więcej, niż jedynie uznanie ze strony drugich, zrozumiesz, jak ważne jest to, byś pielęgnowała wewnętrzne wartości, takie jak asertywność, samoświadomość czy poczucie własnej wartości.

Bardzo powszechnym zjawiskiem jest to, że w dzieciństwie i w okresie dojrzewania, dzieci i młodzi ludzie by uzyskać poczucie bezpieczeństwa, poszukują ochrony z zewnątrz: pragną miłości rodziców oraz uznania ze strony rówieśników i kolegów szkolnych.

Wprawdzie może to sprawić, że Ty sama zaczniesz widzieć siebie jako osobę ważną, jednak z biegiem czasu zauważysz, że ludzie czasem zawodzą. Członkowie rodziny popełniają błędy, przyjaciele zdradzają, a partner, którego tak kochasz być może nie daje Ci tego, czego potrzebujesz.

Wtedy właśnie zaczynasz rozumieć znaczenie tego, co określamy mianem “miłość własna”. Tej wewnętrznej siły, która pozwala Ci kochać samą siebie, dzięki czemu stajesz się mniej podatna na ból, jaki czasem przychodzi Ci w życiu znosić.

Jeżeli rodzina Cię zawodzi, jesteś w stanie iść do przodu. Jeżeli Twoi przyjaciele okazują się kimś innym, niż myślałaś, nawiązujesz nowe przyjaźnie. Nie czujesz się już więcej samotna czy bezbronna, ponieważ zdajesz sobie sprawę, na co tak naprawdę w życiu zasługujesz.

Niezbędne kroki, by pokochać samą siebie

Ty jesteś miłością swojego życia

Podczas swojego życia, napotkasz wiele istnień oraz ludzi, o których będziesz musiała zadbać. Będą to członkowie rodziny, partnerzy, dzieci.

Są oni bardzo ważni, ale musisz zrozumieć, że jeżeli Ty nie będziesz stała w tym wszystkim na pierwszym miejscu, jeżeli naprawdę nie pokochasz najpierw siebie, inni dostrzegą w Tobie jedynie brak poczucia bezpieczeństwa, niepewność, wątpliwości i niepokój.

Ty sama najbardziej zasługujesz na swoją miłość

Ludzie, którzy nie szanują samych siebie, nie oczekują tego również od innych. Wywołuje to braki emocjonalne, które mogą doprowadzić nawet do poważnego kryzysu egzystencjalnego.

Prawdziwe życie zaczyna się dopiero, gdy Ty sama postawisz siebie na pierwszym miejscu w swoim życiu. Kiedy jesteś w stanie powiedzieć: “Jestem ważna. Zasługuję na to, by być szczęśliwa. Zasługuję na to, by mnie szanować i kocham samą siebie”.

Wypowiadanie się w taki sposób, wcale nie świadczy o samolubstwie. W rzeczywistości, jest to swoisty akt wolności. W momencie, gdy zaczniesz wierzyć, że to właśnie Ty zasługujesz na to, co w życiu najlepsze, zauważysz, że jesteś w stanie działać na własną rękę. Co więcej – zrozumiesz, że umiesz też kochać drugich.

Zasługujesz na to, by być szczęśliwa

Każdy człowiek zasługuje na szczęście, choć niektórzy czasem nie wiedzą, jak je osiągnąć. Kluczem to tego, by zacząć, mogą być następujące kroki:

  • Spróbuj prowadzić proste, skromne i zawsze zrównoważone życie: gdzie nie łamie się Twoich zasad i nie przekracza wyznaczonych przez Ciebie granic. Życie, w którym podejmowany przez Ciebie wysiłek jest wart zachodu, a ludzie, którzy Cię otaczają, darzą Cię szacunkiem.
  • Uwolnij się od spraw, które nie mają znaczenia: powiedz “nie” niepotrzebnemu cierpieniu, nie zajmuj się kwestiami, które zwyczajnie nie są warte Twojego czasu, zapomnij o ludziach, którzy Cię skrzywdzili. Zrozum, co jest w Twoim życiu najważniejsze (Ty sama, Twoja rodzina) i walcz o to. Wszystko inne nie jest warte Twojego czasu.
  • Szczęście to nie jest coś, czego się poszukuje – jest ono wewnątrz Ciebie dzień po dniu. Dlatego powinnaś przestać spoglądać na ludzi dookoła siebie i pozwolić, by zakiełkowało ono we wnętrzu Twojego serca.

Niezależnie od decyzji, jakie podejmujesz, upewnij się, że przyczyniają się one do Twojego szczęścia

Ty sama jesteś najważniejszą osobą w Twoim życiu

Być może pytasz: “Ale jak to zrobić?”. Skąd możesz mieć pewność, że każdy podejmowany przez Ciebie wybór przyczyni się do Twojego szczęścia? Oczywiście, że nie da się być pewnym wszystkiego, co nadejdzie. Dlatego też życie składa się między innymi z ryzyka, przekraczania własnych granic i przeżywania przygód.

Za każdym razem, gdy zaczynasz coś od nowa, musisz pozostać skupiona na jednej rzeczy, która się nie zmienia: zasługujesz na to, by być szczęśliwa, zasługujesz na szacunek. Za każdym razem, gdy te potrzeby nie zostaną zaspokojone, musisz podjąć decyzję – wycofać się z sytuacji czy narazić na szwank Twoje poczucie własnej wartości.

W wielu przypadkach bycie szczęśliwą to prawdziwy akt odwagi. Nie bój się podnosić głos, nie bój się być odważna, a miłość, którą czujesz do samej siebie dostarczy Ci sił potrzebnych w każdym dniu Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chung, J. M., Robins, R. W., Trzesniewski, K. H., Noftle, E. E., Roberts, B. W., & Widaman, K. F. (2014). Continuity and change in self-esteem during emerging adulthood. Journal of Personality and Social Psychology106(3), 469–483. https://doi.org/10.1037/a0035135
  • Du, H., King, R. B., & Chi, P. (2017). Self-esteem and subjective well-being revisited: The roles of personal, relational, and collective self-esteem. PloS One12(8), e0183958. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0183958
  • Kiviruusu, O., Berg, N., Huurre, T., Aro, H., Marttunen, M., & Haukkala, A. (2016). Interpersonal Conflicts and Development of Self-Esteem from Adolescence to Mid-Adulthood. A 26-Year Follow-Up. PloS One11(10), e0164942. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0164942

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.