Twój strach - naucz się z nim mierzyć
Wszyscy z nas dobrze znają uczucie, jakim jest strach. Zazwyczaj kojarzy się nam on z czymś negatywnym, strach to coś, przed czym chcemy uciekać lub – jeśli to możliwe – ignorować.
W efekcie robimy więc wszystko, co w naszej mocy, by go uniknąć. Chcemy jednak powiedzieć Ci jasno: ucieczka przed strachem nigdy nie stanowi dobrego rozwiązania. Pamiętaj, strach nie chroni nas przed śmiercią, a jedynie blokuje w nas życie.
Próbując umknąć strachowi, sięgamy po rozwiązanie pozornie łatwiejsze. Zapewniamy sobie tym samym pozorne, błyskawiczne uwolnienie od przeszkadzających nam myśli i odczuć. Prędzej czy później jednak wracają one do nas. Tym sposobem udaje nam się jedynie chwilowo rozproszyć strach, ale nigdy tak naprawdę go nie pokonujemy.
Strach -przyznaj się przed sobą, że go czujesz
Przyznanie się przed sobą do popełnionych błędów, do tego, że nie jesteśmy idealni oraz do tego, że odczuwamy strach to jedna z najtrudniejszych rzeczy w naszym życiu. Bardzo często odczuwamy też wstyd spowodowany tym, że płaczemy. Istnieje całe mnóstwo spraw, które ukrywamy, ponieważ odczuwamy strach, że będzie się nas postrzegać jako osoby słabe.
Polecamy też przeczytanie artykułu: Płacz to zdrowie! Dlaczego?
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie przyznanie się do tego, co się nam aktualnie dzieje jest czynnikiem, który może nas wzmocnić. Jeżeli odczuwasz smutek, płaczesz i przyznajesz się do tego, ból minie jeszcze zanim się obejrzysz.
Jeżeli ukrywasz negatywne emocje i usiłujesz je po prostu przetrzymać, ból będzie trwał bardzo długo. Pierwszym krokiem, aby stawić czoło strachowi jest zdecydowane przyznanie się do tego, że go odczuwasz.
Jeżeli czujesz się uwięziona we własnych myślach, nie zdołasz się wyrwać z ich pułapki uciekając od nich i udając, że nic się nie dzieje. Po prostu się przyznaj. To będzie Twój pierwszy krok, by pokonać lęk przed odczuwaniem własnego strachu.
Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Szczęście – 10 nawyków, które Ci je odbierają
Gdy już uznasz fakt, że odczuwasz strach, znacznie łatwiej będzie Ci stawić mu czoło. Pomyśl o tym w ten sposób: im dłużej zajmie Ci przyznanie się do tego przed samą sobą, tym dłużej będziesz zblokowana i sparaliżowana przez Twoje własne lęki.
Zaufaj sobie
Posłuchaj proszę tej krótkiej lecz pouczającej historii:
Była sobie kiedyś mała myszka, która żyła w ciągłym strachu. Bardzo bała się kota. Spotkał ją czarodziej. Gdy dostrzegł, jak bardzo się bała, zrobiło mu się jej żal i zamienił ją w kota. Okazało się, jednak, że myszka (już w formie kota), zaczęła bardzo bać się psa. Gdy czarodziej zmienił myszkę (będącą kotem) w psa, ta zaczęła panicznie bać się pantery.
Znużony całą tą sytuacją, czarodziej przywrócił myszce jej pierwotną formę i powiedział: “Nie mogę zrobić absolutnie nic, żeby Ci pomóc, bo zawsze będzie w Tobie bić mysie serce”.
Czego się tak naprawdę boisz? Może już tak bardzo starasz się uciec przed swoim strachem i tak bardzo udajesz przed sobą i innymi, że go nie odczuwasz, że już całkowicie zapomniałaś, czego tak naprawdę się bałaś?
Możliwe, że strach pozostał już tylko w Twojej wyobraźni, ale skoro nie chcesz się z nim zmierzyć – utrzymuje się.
Może też zainteresuje Cię artykuł: Stłumione emocje – jak bardzo są niebezpieczne?
Musisz nauczyć się ufać samej sobie i zaufać, że będziesz w stanie zwalczyć każdy lęk i niepokój, jaki stanie na Twojej drodze. Naprawdę chcesz, by Cię pokonał i już zawsze Ci towarzyszył? Pamiętaj: to tylko strach, zwykłe słowo, negatywne uczucie, które z czasem może nawet zamienić się w coś pozytywnego.
Przecież w życiu nie chodzi o to, by towarzyszył nam ciągły lęk. Oczywiście, stawienie czoła tak silnemu przeciwnikowi nie będzie łatwe, ale nie jest niemożliwe. Czy nie jest tak, że spotkały Cię w życiu trudności dużo większe niż strach?
Nie bój się. Zaufaj sobie i zaufaj naszym słowom: Potrafisz pokonać strach.
Polecamy też przeczytanie artykułu: Jeśli upadasz siedem razy, wstań ósmy
Strach – spójrz mu w oczy
Istnieje pewne plemię Indian, które od najmłodszego uczy dzieci mierzyć się ze swoim strachem twarzą w twarz. Aby to osiągnąć, sadzają dziecko, każą mu zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że znajduje się przed nimi wielka kobra. A dzieci, jak wiemy, mają bardzo bogatą wyobraźnię, dzięki czemu kobra jest naprawdę “realna”.
Plemię to uczy swoje dzieci, że za każdym razem, gdy usiłują oddalić się od kobry, ta robi się coraz większa. Jeżeli próbują uciec – kobra ich ściga i dogania. Jeżeli jednak uważnie i ze skupieniem spojrzy się jej w oczy, kobra stopniowo się zmniejsza.
W wielu sytuacjach, z jakimi przyjdzie Ci zmierzyć się w Twoim życiu, spojrzenie problemowi prosto w oczy przyniesie rozwiązanie. Ta sama zasada odnosi się do pojawiającego się czasem uczucia, jakim jest strach i lęk. Jeśli od niego uciekasz – rośnie. Jeżeli stawisz mu czoła – zmniejszy się.
Trzeba być odważnym. Musisz być odważna! Pozwolisz, by strach z Tobą wygrał?
Może zainteresuje Cię też artykuł: Twoja miłość – Ty zasługujesz na nią najbardziej
Każda forma strachu, lęku i obawy może zostać pokonana. Problem zawsze tkwi jedynie w nas. Prawda jest taka, że każdy strach jest okazją pokonania własnych ograniczeń i rozwijania się wewnętrznie.
Spójrz swojemu strachowi prosto w oczy, ale zrób to bardzo uważnie, pewnie, w skupieniu i z pewnością siebie. Powiedz – naprawdę pozwolisz, by z Tobą wygrał?
Jeżeli czujesz, że tego potrzebujesz, opowiedz o swoich odczuciach komuś bliskiemu, komu możesz zaufać. Szybko zauważysz, że inni też odczuwają strach i muszą zwalczać własne lęki i obawy. Wbrew pozorom nie blokują nas one. Jeżeli tylko na to pozwolimy – staną się przyczyną naszego rozwoju.
To jak – zaczynamy bieg w stronę swoich lęków, by stawić im czoła? Zaczynamy być odważne?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Adolphs, R., Tranel, D., Damasio, H., & Damasio, A. (1995). Fear and the human amygdala. The Journal of Neuroscience, 15(9), 5879–5891. https://doi.org/10.1523/jneurosci.15-09-05879.1995
- Gullone, E. (2000). The development of normal fear. Clinical Psychology Review, 20(4), 429–451. https://doi.org/10.1016/s0272-7358(99)00034-3
- Olsson, A., & Phelps, E. A. (2007). Social learning of fear. Nature Neuroscience, 10(9), 1095–1102. https://doi.org/10.1038/nn1968
- Tovote, P., Fadok, J. P., & Lüthi, A. (2015). Neuronal circuits for fear and anxiety. Nature Reviews Neuroscience, 16(6), 317–331. https://doi.org/10.1038/nrn3945