Twicor: Polipigułka na cholesterol

Twicor to lek złożony, który wykorzystuje dwa monoleki do obniżenia złego cholesterolu. Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule!
Twicor: Polipigułka na cholesterol
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Twicor to lek, który składa się z dwóch różnych substancji czynnych. To lek, który pomaga regulować poziom cholesterolu w sposób, który zmniejsza LDL czyli tak zwany zły cholesterol.

Jedną z substancji czynnych preparatu Twicor jest rozuwastatyna, która należy do grupy statyn. Innym składnikiem aktywnym jest ezetymib, który działa również na cholesterol. Oba związki w tabletkach Twicor mogą obniżać poziom cholesterolu.

Jak działa Twicor?

Ten lek ma na celu regulację poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Dodatkowo podnosi poziom dobrego cholesterolu czyli HDH.

Aby osiągnąć swoje działanie, lek ten działa poprzez obniżenie poziomu cholesterolu na dwa sposoby. Z jednej strony redukuje tłuszcze wchłaniane przez przewód pokarmowy. Z drugiej strony oddziałuje na własną produkcję cholesterolu przez organizm.

Ogólnie rzecz biorąc, wysoki poziom cholesterolu nie powoduje objawów u większości ludzi. Dlatego musisz go regularnie sprawdzać. Nieleczony może odkładać się na ściankach naczyń krwionośnych.

Te złogi cholesterolu ostatecznie zwężają naczynia krwionośne, co powoduje stan naczyniowy zwany miażdżycą.

Czasami te dotknięte chorobą naczynia blokują przepływ krwi. W ten sposób cholesterol odcina dopływ krwi, a serce i mózg nie otrzymują potrzebnych im substancji. Jeśli tak się stanie, wywołuje zawał serca lub udar.

Dzięki leczeniu Twicor poziom cholesterolu jest kontrolowany, a ryzyko zawału serca lub udaru mózgu zmniejsza się. Można powiedzieć, że ten lek przyczynia się do zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego.

Osoba mająca atak serca.

Dla kogo jest odpowiedni?

Lek ten stosuje się w przypadkach, gdy nie można kontrolować poziomu cholesterolu poprzez zmianę diety. Jednak Twicor nie jest lekiem, który pomoże Ci schudnąć i nie można go stosować do zmniejszania masy ciała.

Zalecana dzienna dawka to jedna tabletka i można ją przyjmować w dowolnym momencie, ale oddzielnie od posiłków. Nie zapomnij regularnie odwiedzać lekarza, aby sprawdzić poziom cholesterolu.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu konieczne jest zaprzestanie stosowania leku Twicor, należy przedtem skonsultować się z lekarzem. Po przerwaniu leczenia poziom cholesterolu może wzrosnąć.

Możliwe efekty uboczne

Cholesterol gromadzi się w krwiobiegu.

Jako lek Twicor może powodować działania niepożądane. Jednak nie każdy, kto używa tego leku, cierpi na nie w ten sam sposób lub w tej samej ilości.

W zależności od częstości występowania skutków ubocznych są one klasyfikowane w następujący sposób:

  • Częste niepożądane skutki uboczne Twicor: Wśród możliwych skutków ubocznych, które pojawiają się najczęściej, są bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni i podwyższony poziom cukru we krwi. Mogą również wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka.
  • Inne rzadkie lub bardzo rzadkie działania niepożądane: Należą do nich reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, warg, języka i gardła. Rabdomioliza jest cięższą chorobą mięśni, którą mogą wywołać niektóre aktywne składniki statyn. Ten niepożądany efekt pojawia się wraz z gorączką i zaburzeniami nerek.

Ponadto inne działania niepożądane, które mogą wystąpić, są związane z zespołem Stevensa-Johnsona, czyli reakcją alergiczną, która może być śmiertelna. Pojawia się jako owrzodzenia i pęcherze na skórze, oczach, ustach i okolicy narządów płciowych.

Twicor to alternatywa

Twicor jest alternatywą do rozważenia, gdy inne metody leczenia nie regulują poziomu cholesterolu. Należy jednak zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami specjalisty dotyczącymi dawki i czasu trwania leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.