Twarda i miękka woda: jaka jest różnica?

Wodę można sklasyfikować jako twardą lub miękką w zależności od ilości zawartych w niej soli mineralnych. Odkryj różnicę między wodą twardą a miękką w tym artykule.
Twarda i miękka woda: jaka jest różnica?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twardość wody to termin używany do pomiaru ilości minerałów wapnia i magnezu znajdujących się w danej proporcji wody. Ta charakterystyka chemiczna pozwala nam zaklasyfikować płyn do twardej lub miękkiej wody i ważne jest, aby rozpoznać, jaki typ mamy w naszym domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej czym się charakteryzuje twarda i miękka woda.

Właściwości wody zależą od warunków gruntowych środowiska, w którym krąży, ponieważ pod ziemią wchodzi w kontakt z solami zawartymi w kamieniach. Ponadto na twardość wody wpływają również pierwiastki takie jak żelazo, stront i bar.

Co to jest twarda woda?

Twarda woda to woda o wysokim stężeniu minerałów. Zwykle występuje na obszarach przybrzeżnych, ponieważ w tych miejscach gleby zwykle mają dużą zawartość węglanu wapnia.

Jedną z miar, za pomocą których można zmierzyć twardość wody, są francuskie stopnie hydrometryczne (° HF). Używając tej miary eksperci ustalili, że wody twarde mają od 32 do 54° HF, a wody bardzo twarde zawierają ponad 54° HF.

Jednocześnie twardość wody może być tymczasowa lub trwała. Ta pierwsza zawiera więcej węglanów wapnia lub magnezu i po ugotowaniu traci swoją twardość. Natomiast trwale twarda woda zawiera siarczany wapnia lub magnezu, których ilość nie zmniejsza się podczas stosowania technik gotowania.

Co to jest miękka woda?

Woda miękka to taka, która ma bardzo niską lub minimalną ilość soli mineralnych. Pochodzi z miejsc górzystych i studni, ponieważ skały w takich miejscach nie gromadzą tak dużo wapnia i magnezu.

Ten rodzaj wody można również mierzyć francuskimi stopniami hydrometrycznymi. W związku z tym stwierdzono, że wskazanie mniej niż 7° HF to bardzo miękka woda, a między 7 a 14° HF – po prostu miękka.

Woda miękka jest idealna do stosowania w sektorach przemysłowych, ponieważ pozwala na optymalne oszczędności i nie wpływa na wydajność maszyn. Dlatego firmy muszą regularnie sprawdzać poziom i jakość zasobów wodnych.

Fabryka wody butelkowanej.
W fabrykach ważny jest pomiar twardości wody, ponieważ od tego zależy degradacja komponentów i wyposażenia.

Jakie są różnice między twardą i miękką wodą?

Oprócz obecności minerałów w każdej z nich, twarda i miękka woda wykazują też inne różnice. Po pierwsze, miękka woda świetnie nadaje się do czyszczenia, natomiast twarda woda osłabia detergenty. Cząsteczki mydła rozpadają się bowiem podczas interakcji z jonami wapnia lub magnezu.

Smak to kolejny czynnik, który je różni. Z jednej strony podczas degustacji twardych wód można odczuć, że mają one mocniejszy smak, ze względu na dużą zawartość soli mineralnych. Z drugiej strony wody miękkie charakteryzują się znacznie lżejszym smakiem.

Ponadto każda z nich wywołuje na skórze inne doznania. Woda miękka jest znana z tego, że skóra po kontakcie z nią pozostaje miękka, podczas gdy woda twarda może powodować wysuszanie i podrażnienie.

Jak twarda woda może wpłynąć na urządzenia w domu?

Twarda woda jest czynnikiem, który powoduje wiele problemów w domu. Na poziomie kanalizacji zatyka rury . Gdy jest podgrzewana, uwalnia kawałki wapna, które stopniowo się nawarstwiają pozostawiając osad.

Podobnie wysokie stężenie wapna powoduje również problemy z bateriami i brudzeniem ścian. Dzieje się tak, ponieważ pozostawia kamień, który wyraźnie plami elementy, które mają częsty kontakt z tą wodą.

Ten rodzaj wody powoduje również uszkodzenia sprzętu AGD, ponieważ wewnątrz pralek mogą pozostawać drobinki pozostałości soli. Twarda woda zmniejsza ponadto skuteczność detergentów i powoduje wzrost kosztów sprzątania w gospodarstwie domowym.

Ponadto, ponieważ twarda woda nie pozwala na optymalne działanie mydeł, na naczyniach pojawiają się nieodwracalne plamy. Co więcej, podczas prania ubrania odbarwiają się.

Kobieta czyści zlew kuchenny.
W średniej perspektywie dom z twardą wodą będzie miał problemy z kranami i rurami z powodu osadów soli.

Jak sprawdzić twardość wody w swoim domu?

Eksperci używają urządzenia zwanego analizatorem twardości. Składa się z probówki i specjalnych płynów, które wchodzą w reakcję z wodą.

Operacja jest prosta, ponieważ wystarczy napełnić probówkę wodą i nanieść kilka kropli specjalnego płynu. Następnie, jeśli woda przybierze niebieski kolor, oznacza to, że jest miękka; jeśli zmieni kolor na czerwony, oznacza to, że woda jest twarda.

Oprócz tego test domowy można również przeprowadzić przy użyciu butelki wody z kranu i drugiej z wodą destylowaną. W trakcie procesu musisz zaaplikować detergent do obu butelek, a potem energicznie nimi potrząsnąć. Jeśli butelka z wodą z kranu ma mniej piany, oznacza to, że w gospodarstwie jest twarda woda.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soto J. La dureza del agua como indicador básico de la presencia de incrustaciones en instalaciones domésticas sanitarias [Internet]. Oaxaca: Instituto Politécnico Nacional – Oaxaca; 2009. [citado 04 de julio de 2021]
  • Moreira A. Consideraciones actuales sobre el ablandamiento de agua [Internet]. Ecuador: Universidad Laica “Eloy Alfaro” de Manabí; 2016. [citado 04 de julio de 2021]
  • Neira M. Dureza en aguas de consumo humano y uso industrial, impactos y medidas de mitigación. Santiago de Chile: Universidad de Chile. Facultad de Ciencias Físicas y Matemáticas; 2006. [citado 04 de julio de 2021]
  • Facsa. La dureza del agua [Internet]. (S.L): (S.E); (S.F) [citado 04 de julio de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.