Trutki na szkodniki - 5 naturalnych propozycji

Obawiasz się stosowania pestycydów? Poznaj naturalne trutki na szkodniki!
Trutki na szkodniki - 5 naturalnych propozycji

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Trucizny służące do eksterminacji różnych nieproszonych gości powinny być dopasowane do rodzaju insektów oraz środowiska w którym się znajdują. Inne trutki na szkodniki sprawdzą się w domu, a inne w ogrodzie.

Jeżeli szukasz naturalnych sposobów na pozbycie się insektów lub myszy – ten artykuł jest dla Ciebie. Opiszemy w nim kilka niegroźnych i zabójczo skutecznych metod, dzięki którym uwolnisz się od uciążliwych współlokatorów.

Praktycznie każdy z nas będzie narażony w życiu na inwazję mrówek, karaluchów i innych małych istotek, których odwiedziny trudno uznać za przyjemne. Istnieje wiele rodzajów szkodników i chwastów, dlatego warto znać różne metody walki z nimi.

Najlepsze są środki, które pozwalają pozbyć się problemu całkowicie – pisząc metaforycznie “wyrwać z korzeniami”. Takie są właśnie nasze trutki na szkodniki. Nasze przepisy są nie tylko efektywne, ale również tanie i przyjazne środowisku naturalnemu.

Zagrożenie związane ze stosowaniem pestycydów i trutki na szkodniki

Kiedy masz do czynienia z insektami, pierwszym rozwiązaniem problemu, które przychodzi Ci do głowy – jest prawdopodobnie sięgnięcie po pestycydy. Jednak ich stosowanie nie jest najlepszym pomysłem.

Po pierwsze dlatego, że użycie pestycydów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przypadkowe lub celowe narażenie się na kontakt z niektórymi chemikaliami – nawet w niewielkich ilościach – może być wyjątkowo szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Statystyki opublikowane przez tę organizację szczegółowo wskazują, że zatrucie samoistne z powodu możliwego do uniknięcia spożycia pestycydu wyniosło w 2002 roku 186 tysięcy zgonów.

Warto przy tym pamiętać, że zatrucie pestycydami może nastąpią również wskutek przedostania się ich do wody pitnej lub spożycia pryskanych warzyw. Dlatego wiele osób decyduje się na prowadzenie upraw ekologicznych, pomimo tego, że trudniej uchronić je przed szkodnikami, są one zdecydowanie bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska.

Trutki na szkodniki – 5 propozycji

1. Kolendra

Kolendra to świetny środek owadobójczy, który zabija roztocza. Jej przygotowanie jest proste: musisz gotować tę roślinę przez 10 minut, odcedzić mieszaninę i spryskać swoje rośliny uzyskanym wywarem.

Kolendra czyli trutki na szkodniki

2. Lawenda

Dzięki naparowi z 300 gramów świeżych liści lawendy i litra wody możesz pozbyć się mrówek. Zanim zastosujesz preparat, ostudź go. To sprawi, że jego działanie będzie silniejsze.

3. Cukier i soda oczyszczona na karaluchy

Trutki na szkodniki takie jak karaluchy są jednymi z najczęściej poszukiwanych. Karaluchy nie należą do grona mile widzianych gości. Te obrzydliwe insekty mogą kryć się w meblach, rurach, szufladach, wszelkich szparach i szczelinach, a nawet w systemie centralnego ogrzewania! Na szczęście żeby się ich pozbyć, wystarczy odrobina sody i cukru:

  • W jednym lub kilku pojemnikach wymieszaj w równych proporcjach cukier – który przyciągnie karaluchy – oraz sodę – która zadziała jak środek owadobójczy. Do mieszaniny dodaj odrobinę wody.
  • Następnie rozstaw pojemniki w tych miejscach, w których najczęściej widujesz karaluchy.
  • Możesz również rozsypać mieszankę sody i cukru na podłogę. Jeśli wybierzesz tę metodę, nie dodawaj wody do suchych składników.
    Cukier w kostkach - trutki na szkodniki

Oczywiście w celu pozbycia się karaluchów możesz skorzystać również ze środków owadobójczych, pułapek i przynęt dostępnych w sklepach, ale połączenie sody i cukru jest równie skuteczne, a przy tym tanie i bezpieczne dla zdrowia.

Aby unikać wizyt karaluchów, dbaj o czystość w domu. Staraj się, żeby Twoje mieszkanie zawsze było czyste i dobrze wywietrzone. Załataj wszystkie szpary w sufitach i podłogach oraz nie zostawiaj w zlewie brudnych talerzy. Pamiętaj, że resztki jedzenia przyciągają karaluchy.

4. Czosnek, silny środek owadobójczy

Czosnek to świetny sposób na utrzymanie z daleka wszelkich szkodników, które mogłyby zaszkodzić Twoim uprawom. Dzięki temu prostemu i taniemu przepisowi, Twój ogród będzie bezpieczny!

Dokładnie rozgnieć główkę czosnku z dodatkiem kilku ząbków i powstałą miazgę zalej dwoma szklankami wody. Mieszankę odstaw na 24 godziny. Na koniec dodaj do preparatu trzy litry wody i spryskaj nim rośliny w swoim ogródku. Ta naturalna trutka sprawi, że zapomnisz o istnieniu insektów!

5. Pozbądź się myszy przy pomocy sody oczyszczonej

Myszy to niewątpliwie plaga, która przysparza nam najwięcej problemów. Poza tym myszy są nocnymi zwierzętami, które są najbardziej aktywne po zapadnięciu zmierzchu. Dlatego do snu mogą Cię “kołysać” ich piski oraz odgłos drapania małych pazurków.

Jeśli chcesz wyeliminować myszy w naturalny sposób, pomoże Ci w tym soda oczyszczona. Musisz połączyć ją z mąką i cukrem. Cukru powinno być w mieszance o 50% więcej, niż pozostałych składników.

Soda oczyszczona

Umieść ten preparat w małych pojemnikach, do których gryzonie będą miały łatwy dostęp. Po zjedzeniu mieszanki myszy umrą z powodu gazów, które wytworzy w ich żołądkach dwutlenek węgla zawarty w sodzie.

Pozbycie się szkodników z domu lub ogrodu może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli nie możesz się ich pozbyć samodzielnie, najlepiej zadzwoń do specjalisty. Fachowiec będzie wiedział jak poradzić sobie z sytuacją używając przy tym produktów, które nie są tak szkodliwe dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Plenge, F. Sierra, J. Castillo, Y. (2007). Riesgos a la salud humana causados por plaguicidas. Tecnociencia.
  • Barrera, J. F. (2007). Manejo holístico de plagas: más allá del MIP. XXX Congreso Nacional de Control Biológico-Simposio Del IOBC.
  • Matas, S. J. (2013). Comportamiento de plaguicidas persistentes en el medio ambiente. Centro Interdisciplinario de Investigación Para El Desarrollo Integral Regionla Unidad Durango Del Instituto Politécnico Nacional.
  • Chapagain, R. (2011). Regulación internacional del uso de pesticidas: la experiencia de Costa Rica. Rev Costarr Salud Pública.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.