Trójglicerydy – obniż ich poziom o poranku!

Aby naturalnie kontrolować poziom trójglicerydów, nie wystarczy ograniczyć ilości spożywanych pokarmów, lecz całkowicie zrewolucjonizować dotychczasową dietę tak, by każdego dnia dostarczać organizmowi cennych składników odżywczych, bez których nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować.
Trójglicerydy – obniż ich poziom o poranku!
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Większość z nas żyje w przekonaniu, że cholesterol i trójglicerydy to pojęcia o praktycznie takim samym znaczeniu. Chociaż obydwie substancje zaliczane są do grupy tłuszczów, w rzeczywistości tylko te drugie są prawdziwymi tłuszczami i są bezpośrednio powiązane z kaloryczną wartością produktów żywnościowych.

Oznacza to więc, że należy skrupulatnie kontrolować dzienną dawkę tłuszczów, które są źródłem szkodliwych substancji osadzających się w postaci blaszek na ścianach naczyń krwionośnych. Jak dawkować trójglicerydy?

Dzienna zdrowa ich dawka to maksymalnie 150 mg/dl, której dbające o zdrowie układu sercowo-naczyniowego osoby nie powinny przekraczać.

Jeśli zadamy sobie pytanie, co jest bardziej szkodliwe dla naszego organizmu: cholesterol czy trójglicerydy, odpowiemy, że obydwie substancje mogą prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Oczywiście jeśli zaniedbamy kontrolę ich prawidłowego poziomu i przez dłuższy okres czasu utrzymuje się on powyżej normy.

Trójglicerydy – jak utrzymać ich poziom w normie?

Pierwszym i najważniejszym krokiem do zdrowego życia jest uświadomienie sobie, że kluczem do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest prawidłowa codzienna dieta i regularna aktywność fizyczna.

Wiek nie ma w przypadku trójglicerydów żadnego znaczenia. Zresztą w ostatnich latach zanotowano wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu nawet u dwudziestoparolatków. Należy więc zacząć dbać o siebie jak najwcześniej.

Naczynia krwionośne

Warto jednak wiedzieć, że poziom trójglicerydów wzrasta wprost proporcjonalnie do masy naszego ciała, czyli im więcej pochłaniamy kalorii, tym wyższy poziom szkodliwych trójglicerydów.

Chcielibyśmy dziś zaproponować Ci bardzo prosty sposób na utrzymanie trójglicerydów na prawidłowym poziomie.

Mamy dla ciebie fantastyczny przepis na napój, który skutecznie zadba o zdrowie Twojego układu sercowo-naczyniowego. Nasza propozycja jest łatwa w przygotowaniu, tania i bardzo zdrowa dla organizmu.

Żywność, która pomaga obniżyć trójglicerydy

Trójglicerydy są ostatecznym produktem procesu trawiennego i rozkładu tłuszczów dostarczonych organizmowi wraz z pożywieniem.

Warto pamiętać o tym, że część tłuszczów przekształcana jest w energię, a pozostałe – w niebezpieczną dla naszego serca warstwę tłuszczu, która przyjmuje formę znienawidzonych przez nas wałeczków.

  • Kiedy mowa o cholesterolu i trójglicerydach, zwykle automatycznie przychodzą nam na myśl osoby starsze. Zaskakujący jest jednak fakt, że coraz częściej poziom tych szkodliwych substancji przekracza zdrową wartość nawet u dzieci, a u młodych osób stanowi wręcz normę.
  • Obecnie coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę i otyłość, a tym samym na podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów. Czasem nawet problem ten dotyczy dzieci, które wcale nie jedzą zbyt dużo, lecz jedzą niezdrowo. To samo dotyczy również wielu dorosłych.

Dlatego też powinniśmy zrewolucjonizować naszą codzienną dietę i zadbać o to, by była jak najzdrowsza i jak najlepiej zbilansowana. Nie oznacza to wcale, że mamy jeść mniej, lecz lepiej – wzbogacić naszą dietę o cenne substancje odżywcze i wyeliminować produkty, które szkodzą naszemu organizmowi.

Poniżej wyjaśniamy, które produkty pomagają zadbać o twoje serce. Najlepiej, jak połączysz je ze sobą w formie pysznego, porannego koktajlu.

Szpinak – wielki pogromca szkodliwych tłuszczów

Świeży szpinak
  • Szpinak jest cennym źródłem luteiny – pigmentu z rodziny karotenoidów, który wspomaga pracę serca i pomaga dbać o zdrowie tego witalnego organu.
  • Luteina działa niczym smar dla naczyń krwionośnych. Zapobiega twardnieniu tętnic i żył oraz oczyszcza ich ściany z blaszek cholesterolu i trójglicerydów.

Jabłko – cudowny dla naszego organizmu owoc

Nie ma nic lepszego na zdrowy początek dnia niż pyszne, słodkie jabłko. Oczywiście najlepsze jest świeże, razem ze skórką, gdy każdy gryz przynosi nam przyjemność. Innym sposobem na spożycie tego cudownego owocu jest przygotowanie z niego i innych składników pysznego koktajlu.

  • Jabłka skutecznie pomagają obniżyć poziom niebezpiecznych dla zdrowia tłuszczów we krwi.
  • Zawarte w jabłku – a ściślej mówiąc w skórce tego owocu – polifenole i pektyny wspomagają proces metabolizowania tłuszczów.
  • Jabłko pomaga również ograniczyć produkcję serii cząsteczek wywołujących stany zapalne, które są przyczyną powstawania rozmaitych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Owies kontra trójglicerydy

Płatki owsiane

Owies to zboże, które najskuteczniej ze wszystkich pomaga naturalnie obniżyć poziom trójglicerydów we krwi. Dzięki wysokiej zawartości beta-glukanu i śluzu (mucilago) ma cudowną moc bezpośredniego usuwania tłuszczów za pośrednictwem stolca.

Co więcej, owies na długo dostarcza uczucia sytości i energii niezbędnej na cały nadchodzący dzień.

Cytryna – cudownie kwaśny owoc

Niejednokrotnie pisaliśmy już o niesamowitych korzyściach, jakich dostarcza naszemu organizmowi cytryna. Ale czy wiesz, w jaki sposób sok z cytryny pomaga ustabilizować poziom trójglicerydów we krwi? Wyjaśniamy tę kwestię poniżej.

  • Sok z cytryny jest ogromnie bogatym źródłem antyoksydantów i witamin. Przyspieszają one spalanie tłuszczów i zapobiegają ich gromadzeniu się z naszym organizmie.
  • Naprawdę warto spożywać codziennie sok z połówki cytryny. Korzyści, jakich dostarcza on naszemu organizmowi, są ogromne.

Poznaj dziś z nami przepis na fantastyczny koktajl, dzięki któremu twój poziom trójglicerydów w krótkim czasie wróci do normy.

Naturalny koktajl obniżający trójglicerydy

Zielony koktajl na trójglicerydy

Składniki

  • 1 szklanka świeżych liści szpinaku (30 g)
  • 1 jabłko
  • 5 łyżek soku z cytryny (50 ml)
  • 1 łyżka płatków owsianych (10 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności dokładnie umyj liście szpinaku i jabłko. Nie usuwaj skórki jabłka, będziemy wykorzystywać cały owoc. Pokrój go na ćwiartki i usuń ze środka gniazda nasienne.
  • Wrzuć wszystkie składniki do blendera: ćwiartki jabłka, szpinak, sok z cytryny, łyżkę płatków owsianych i szklankę wody.
  • Miksuj tak długo, aż otrzymasz jednolity koktajl o kremowej konsystencji.

Pij powyższy napój codziennie o poranku jako część pożywnego śniadania.

Jeśli będziesz go spożywać regularnie, przynajmniej trzy razy w tygodniu i będziesz stosować zdrową i zbilansowaną dietę, popartą aktywnością fizyczną, wyniki twojej następnej analizy krwi z pewnością będą dużo bardziej optymistyczne niż dotychczas.

Przeczytaj koniecznie: Atak serca i jego objawy u kobiet


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Queenan, K. M., Stewart, M. L., Smith, K. N., Thomas, W., Fulcher, R. G., & Slavin, J. L. (2007). Concentrated oat β-glucan, a fermentable fiber, lowers serum cholesterol in hypercholesterolemic adults in a randomized controlled trial. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-6-6
  • Nordestgaard, B. G., & Varbo, A. (2014). Triglycerides and cardiovascular disease. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(14)61177-6
  • Talayero, B. G., & Sacks, F. M. (2011). The role of triglycerides in atherosclerosis. Current Cardiology Reports. https://doi.org/10.1007/s11886-011-0220-3
  • Li, T., Lu, X., Sun, Y., & Yang, X. (2016). Effects of spinach nitrate on insulin resistance, endothelial dysfunction markers and inflammation in mice with high-fat and high-fructose consumption. Food and Nutrition Research. https://doi.org/10.3402/fnr.v60.32010
  • Scalbert, A., Johnson, I. T., & Saltmarsh, M. (2005). Polyphenols: antioxidants and beyond. The American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/81.1.215S
  • Butt, M. S., Tahir-Nadeem, M., Khan, M. K. I., Shabir, R., & Butt, M. S. (2008). Oat: Unique among the cereals. European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-008-0698-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.