Trening seniora, czyli jak zachować zdrowie i pogodę ducha
Przekroczenie 50. roku życia wcale nie oznacza, że nasze ciało nie nadaje się już do treningów ani wysokiej aktywności fizycznej. Chociaż nasilają się rozmaite dolegliwości i pojawiają się coraz to nowe choroby, to właśnie ruch jest nas w stanie ochronić przed poważnymi zmianami chorobowymi. Jak zatem powinien wyglądać trening seniora?
Istnieje kilka rodzajów aktywności, które są szczególnie zalecane osobom starszym. Nie obciążają one nadmiernie ani kości, ani stawów, a za to wspaniale wzmacniają mięśnie i poprawiają kondycję układu sercowo-naczyniowego.
Regularny trening seniora pomaga z pogodą ducha zmierzyć się z konsekwencjami upływu czasu oraz pozwala na starzenie się w formie i z dobrym samopoczuciem. Generalnie im jesteśmy starsi, tym więcej mamy czasu dla siebie. Warto więc poświęcić jego cześć na codzienną aktywność fizyczną.
Poznaj najlepsze ćwiczenia dla osób w starszym wieku. Pamiętajmy, że nasze samopoczucie nie zależy od tego, ile mamy lat, ale od tego, na ile się czujemy. Człowiek powinien być aktywny przez całe życie. Sport jest przeznaczony dla wszystkich, a nie tylko dla ludzi młodych.
Trening seniora – jak powinien wyglądać?
Starsze osoby powinny prawidłowo dobierać ćwiczenia, aby skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji. Jak już wspomnieliśmy powyżej, po pięćdziesiątce generalnie ma miejsce lawina rozmaitych chorób i dolegliwości, które sprawiają, że organizm traci na silne i jest bardziej podatny na uszkodzenia i kontuzje.
Poniżej znajdziesz listę typów aktywności, która jest zalecana dla ludzi w starszym wieku. Dzięki ich umiejętnemu komponowaniu zachowasz zdrowie, siłę mięśni i pełną swobodę ruchów przez długie lata.
1. Ćwiczenia aerobowe
Ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i nie obciążają przy tym stawów ani kości. Staraj się więc dopasować intensywność ćwiczeń do swoich możliwości, gdyż z niektórymi z nich możesz sobie nie dać rady.
Zwykle, kiedy myślimy o ćwiczeniach aerobowych przed oczami staje nam klasyczny aerobik w grupie. Ta grupa aktywności fizycznej obejmuje jednak wiele innych, bardzo ciekawych i dostarczających wiele przyjemności sportów. Doskonały trening dla seniora to również:
- Jazda na rowerze – nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na rower stacjonarny, czy na tradycyjny. Każda forma aktywności fizycznej jest dobra dla twojego zdrowia.
- Spacer lub jogging – również i w tym przypadku można zastosować bieżnię lub wybrać się do parku bądź lasu. Oczywiście ruch na świeżym powietrzu zawsze jest cenniejszy, ale nie zawsze pozwala nam na niego na przykład pogoda.
- Zajęcia aerobiku – w tym przypadku należy wybrać specjalne zajęcia dla seniorów, gdyż generalnie intensywność tego typu treningów jest bardzo wysoka i u osób starszych może zakończyć się kontuzją.
- Aerobik wodny – to świetna forma aktywności fizycznej dla seniorów. Nie obciąża stawów, jest przyjemna i zabawna.
Powyższe ćwiczenia można wykonywać w grupie lub samodzielnie. Pamiętaj, że w grupie motywacja jest większa i jednocześnie takie zajęcia są sposobem na przyjemne spędzenie czasu w towarzystwie rówieśników.
Wiele osób w starszym wieku spędza dużo czasu samotnie. Dzieci już dawno wyfrunęły z gniazda, wnuki chodzą do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, współmałżonka zabrała śmierć… Zajęcia sportowe są więc odskocznią od codzienności i okazją do spotykania ciekawych ludzi. Wspólne uprawianie sportu to źródło optymizmu i szczęścia.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Szczęśliwa starość – garść porad
2. Joga lub tai chi
Joga i tai chi to dwie fantastyczne formy aktywności fizycznej dla seniorów, gdyż nie wymagają wielkiego wysiłku. Stopniowo wzmacniają mięśnie i pomagają zachować równowagę między ciałem a umysłem. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce każdego z nich.
- Joga to kombinacja ćwiczeń fizycznych z medytacją i technikami oddechowymi. Systematyczne zajęcia z jogi pomagają wzmocnić wszystkie mięśnie ciała, stawy i kości, poprawiają ogólny stan zdrowia oraz korzystnie wpływają na stan emocjonalny naszego organizmu.
- Z kolei tai chi to połączenie sztuki walki z medytacją. Ten typ aktywności to wspaniały trening dla seniora, gdyż wzmacnia siłę mięśni, poprawia ich elastyczność oraz wycisza i zwalcza napięcie nerwowe.
Dzięki praktykowaniu medytacji jesteśmy w stanie inaczej spojrzeć na nasze życie: bardziej koncentrujemy się na teraźniejszości, jesteśmy bardziej świadomi naszego ciała i jego potrzeb i, krótko mówiąc, jesteśmy szczęśliwsi.
Bez wątpienia zarówno joga, jak i tai chi to doskonały wybór na ogólnorozwojowy trening seniora. Pomoże on utrzymać sprawne ciało i zdrowy umysł. Niczego więcej do szczęścia nam nie potrzeba.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Jak joga zmieniła postawę i życie 87-letniej kobiety
3. Pływanie
Pływanie – podobnie jak aerobik wodny – to również doskonała forma aktywności fizycznej dla seniorów. W przeciwieństwie do aerobiku w żadnym stopniu nie obciąża ona stawów ani kości. Nawet jeśli zmagasz się z bólem stawów czy innymi problemami zdrowotnymi, pływanie bardzo korzystnie wpłynie na pracę twojego organizmu.
Pływanie to forma aktywności fizycznej, która wprowadza w ruch wszystkie mięśnie ciała. Dodatkowo wymaga dobrej synchronizacji i koordynacji ruchów. Regularne wizyty na basenie pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność stawów, ukoić napięcie nerwowe, zrzucić zbędne kilogramy itp.
Pływanie to trening seniora, który nie niesie ze sobą praktycznie żadnego ryzyka kontuzji. Ponadto harmonijne ruchy w wodzie mają działanie odprężające, dzięki czemu znakomicie zapobiegają wystąpieniu depresji i związanego ze starszym wiekiem przygnębienia.
Kontakt ciała z wodą działa niczym balsam na układ nerwowy i pozwala zachować pogodny nastrój nawet mimo upływu lat.
4. Zaproś mnie do tańca!
Taniec działa na starsze osoby niczym magiczny zastrzyk młodości. Chyba trudniej o lepszą formę aktywności fizycznej dla seniorów, gdyż stanowi ona połączenie ruchu z miłym spędzaniem czasu w rytmie ulubionej muzyki i pozytywnie nastawionych do świata ludzi.
Chociaż wielu z nas nie uznaje tańca za sport, bez wątpienia lekcje tańca klasycznego czy współczesna zumba to wymagająca forma aktywności fizycznej. Taniec – podobnie jak pływanie, jogging czy joga – wprawia w ruch wiele mięśni naszego ciała. Dodatkowo pomaga zachować dobrą koordynację ruchów oraz wewnętrzną harmonię.
Co więcej, taniec to miła i, co najważniejsze, aktywna forma spędzania wolnego czasu. Lekcje tańca i miłość do muzyki sprawiają, że otwieramy się na świat, uzdrawiamy nasze emocje, pozytywniej spoglądamy na życie i nawiązujemy nowe przyjaźnie.
To tylko niektóre z pomysłów na ogólnorozwojowy trening seniora. Każdy z nich angażuje do pracy niemalże wszystkie mięśnie ciała oraz pomaga uzyskać wewnętrzny spokój i harmonię. Postawmy więc na zdrowa starość zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Araújo C.L (2012). La práctica de actividad física en personas mayores del Valle del Paraíba (Brasil). http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1695-61412012000400012
- María José Bustos (2015). Los beneficios de la danza para el adulto mayor (Chile). http://bibliotecadigital.academia.cl/bitstream/handle/123456789/3290/TDAN%2088.pdf?sequence=1
- La Suma de Todos Organization; Comunidad de Madrid; Salud Madrid (2017). Promoción de la salud en personas mayores (España). http://www.madrid.org/bvirtual/BVCM009178.pdf
-