Logo image

Trastuzumab: co to jest i co musisz o nim wiedzieć?

2 min.
Trastuzumab to lek na złośliwego raka piersi. Działa skutecznie u pacjentek z dodatnimi receptorami HER-2.
Trastuzumab: co to jest i co musisz o nim wiedzieć?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira

Napisany przez Equipo Editorial
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Trastuzumab to pierwszy rodzaj terapii przeciwko onkogenowi działający u pacjentek z dodatnimi receptorami HER-2. Onkogen to gen o dużej zdolności do mutacji czy transformacji, który powoduje narastanie nowotworu w tkankach.

Rak piersi HER-2 dodatni oznacza, że występuje neoplazja oraz nadmiar receptorów białka HER-2. Białka HER-2 to receptory komórek piersi produkowanych przez gen HER-2, które są potrzebne do funkcjonowania i regeneracji piersi.

Rak piersi HER-2 dodatni stanowi 20 do 30% przypadków nowotworów piersi. Ten typ raka ma kiepskie rokowania, gdyż ma tendencję do nawracania.

Czytaj teraz: Genetyczne podstawy raka – co o nich wiesz?

Jak trastuzumab działa na organizm?

Obraz rentgenowski piersi

Lek ten to humanizowane przeciwciało monoklonalne, czyli substancja zawierająca przeciwciała produkowane przez limfocyty B należące do układu odpornościowego.

Jest to zatem kombinacja przeciwciał ludzkich z niewielką porcja przeciwciał monoklonalnych szczurów. Część zwierzęcego przeciwciała dołącza się do antygenu, a ludzka część zmniejsza prawdopodobieństwo zniszczenia go przez organizm.

Trastuzumab działa na receptory HER-2 w komórkach piersi uniemożliwiając namnażanie się komórek z nadekspresją tego receptora, a w konsekwencji powoduje ich śmierć. Wywołuje także odpowiedź immunologiczną przeciwko komórkom z nadekspresją receptora HER-2.

Czytaj dalej: Chemioterapia – jakie są jej rodzaje?

Wskazania

Trastuzumab zalecany jest przy leczeniu raka piersi z przerzutami, którego guz cechuje nadekspresją receptorów HER-2. Można podawać go w różnych formach. Po pierwsze, może być wykorzystywany jako monoterapia. Korzysta się z niej u pacjentów, którzy otrzymali przynajmniej dwie sesje chemioterapii.

Uprzednia chemioterapia powinna zawierać takie leki antynowotworowe jak antracykliny i taksany. W monoterapii trastuzumabem uwzględnia się pacjentów, których receptory hormonalne są dodatnie i nie pomogła im terapia hormonalna. 

Trastuzumab może być podawany razem z taksanami takimi jak paklitaksel. Lekarze unikają jednak tej opcji, jeśli wcześniej nie była podawana chemioterapia.

Reakcje niepożądane na trastuzumab

Kobieta z nowotworem

Podobnie jak inne leki dostępne na rynku trastuzumab wywołuje jednak działania uboczne typowe dla substancji o działaniu antynowotworowym.

Najczęstsze objawy uboczne odnotowane w badaniach klinicznych to gorączka i dreszcze po pierwszej dawce. U około 10% pacjentek występują także:

  • Ból brzucha i klatki piersiowej.
  • Biegunka, nudności i wymioty.
  • Ból stawów i mięśni.
  • Wysypka na skórze.

Pewne objawy uboczne występują u 1 do 10% pacjentów:

  • Syndrom grypopodobny.
  • Ból pleców.
  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych.
  • Tachykardia.
  • Brak apetytu.
  • Suchość w ustach.
  • Niepokój.
  • Zmiana smaku.
  • Leukopenia.

Trastuzumab jako ważna opcja terapeutyczna

Trastuzumab to zatem ważny krok na drodze postępu terapeutycznego. Pomaga bowiem na raka piersi z przerzutami. Lek ten działa u kobiet z nowotworem HER-2 dodatnim, jednak najlepiej u tych, które leczono paklitakselem.

Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań, przede wszystkim nad kombinacjami leków w chemioterapii oraz nad skuteczniejszym wykrywaniem białek HER-2. Kolejne kroki mogą dać nadzieję pacjentom, którzy bardzo jej potrzebują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Romond, E. H., Perez, E. A., Bryant, J., Suman, V. J., Geyer, C. E., Davidson, N. E., … Wolmark, N. (2005). Trastuzumab plus adjuvant chemotherapy for operable HER2-positive breast cancer. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMoa052122
  • Slamon, D. J., Leyland-Jones, B., Shak, S., Fuchs, H., Paton, V., Bajamonde, A., … Norton, L. (2001). Use of chemotherapy plus a monoclonal antibody against her2 for metastatic breast cancer that overexpresses HER2. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJM200103153441101
  • Findlay, V. J., & Scholar, E. (2007). Trastuzumab. In xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.63738-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.