Tradycyjny chleb - przepyszny przepis

Jeśli chcesz przygotować przepyszny wyrabiany ręcznie chleb domowej roboty, poniżej znajdziesz parę wskazówek, jak i również informacje o jego wartościach odżywczych. Smacznego!
Tradycyjny chleb - przepyszny przepis
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Chleb to niewątpliwie jeden z elementów pożywienia, którego zasada przygotowania sięga bardzo dawnych czasów. Jako część jadłospisu, chleb towarzyszy ludziom od tysięcy lat.

Z biegiem czasu proces jego przygotowania był udoskonalany, więc z dnia na dzień staje się on coraz łatwiejszy. Bez względu na rodzaj chleba, który chcesz przygotować – w tym przypadku jest to tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie.

Oczywiście istnieją setki przepisów na tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie, w zależności od tradycji regionu lub osobistych preferencji każdego z nas. Przepis na chleb, który Wam dzisiaj podamy może jednak posłużyć jako baza do przygotowania podobnych wyrobów.

Zanim zagłębimy się w szczegóły dotyczące składników i metody przygotowania ręcznie wyrabianego chleba, dokonamy szybkiego przeglądu elementów składowych, wartości odżywczych i znaczenia dietetycznego tego produktu.

Jeśli chodzi o chleb, trzeba pamiętać z czego jest on zrobiony. Podstawowymi składnikami na ciasto chlebowe, które następnie wędruje do pieca, są: mąka pszenna, drożdże, sól i woda.

Musisz również pamiętać, że istnieje wiele mitów na temat chleba. Najczęściej słyszanym przekonaniem na temat chleba jest opinia, że “zawiera same węglowodany i tuczy”.

Podczas gdy zawartość węglowodanów jako komponenta w mące pszennej z chemicznego punktu widzenia jest niezaprzeczalnym faktem, to jednak wcale nie musi to oznaczać, że jest to coś negatywnego i destrukcyjnego dla naszego ciała.

Wręcz przeciwnie – węglowodany są niezbędne (w większej lub mniejszej ilości, zależnie od metabolizmu) do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w ogólnym tego znaczeniu.

Z drugiej strony, mówiąc w skrócie: nie istnieje coś takiego jak produkt w całości złożony z węglowodanów. Skład chemiczny pokarmów rządzi się swoimi prawami. Należy więc ostrożnie podchodzić do mitów i przekonań.

Przyszedł czas na spełnienie naszej misji nauczenia Cię jak robi się ten rodzaj chleba, a także jak osiągnąć jak najbardziej realny efekt każdego posiłku, który polecamy.

Jak przygotować swój tradycyjny chleb?

Znaczenie dietetyczne i wartości odżywcze mąki pszennej

Aby uniknąć ulegania mitom, musisz poznać czym tak naprawdę jest mąka pszenna i jakie są jej korzyści. Często słyszymy w reklamach, że “trzeba unikać mąki pszennej”, ale w wielu przypadkach podawane informacje są nieprawidłowe lub całkiem nieprawdziwe.

Otręby pszenne i probiotyki mają ogromne znaczenie dietetyczne. W skrócie: są to składniki używane do produkcji wysokiej jakości mąk i innych różnego rodzaju pokarmów.

Dodatkowo pszenica to jedyne zboże, które posiada optymalne właściwości dla prawidłowego zarządzania i planowania wartości odżywczych chleba. Oznacza to, że wytwarzanie chleba wyrabianego ręcznie byłoby całkiem nieprawdopodobne, gdyby nie otręby pszenne i ostateczna produkcja rafinowanej mąki pszennej (z zawartością drożdży lub bez).

Tradycyjny chleb z mąki rafinowanej

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, jedyne na co powinno się zwracać uwagę to porcje spożywanego chleba. Jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia i spożywasz zbilansowaną dietę, 200 gramów chleba nie stanowi żadnego zagrożenia dla Twojej figury.

Jeżeli jednak nie zaliczasz się do takich osób i masz złe nawyki żywieniowe, wówczas chleb nie jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Po wyjaśnieniu wszelkich kwestii dotyczących tego rodzaju chleba, nadszedł czas, żeby przedstawić Ci sposób jak przyrządzić w domu własny tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie.

Składniki

  • 4 filiżanki mąki pszennej, bez drożdży (400 g).
  • 1 łyżka stołowa drożdży do mąki (25 g).
  • 10 filiżanek ciepłej wody (850 ml).
  • 1 łyżka stołowa soli (25 g).

Sposób przygotowania

  • Po pierwsze: przygotuj dużą miskę, najlepiej dosyć głęboką, która pomieści wszystkie składniki. Jest to bardzo ważna rzecz, którą musisz zapamiętać.
  • Do miski dodaj wszystkie suche składniki. Oznacza to mąkę, sól i drożdże, upewniwszy się, że uformowane są w kopiec z dziurą, do której następnie wlewać będziesz wodę.
  • Po ukończeniu poprzedniego etapu, musisz dodać wodę i rozpocząć mieszanie.
  • Mieszać można przy pomocy plastikowej łyżki lub w obojętnie jaki sposób, byleby uniknąć powstawania grudek. Sekret polega na uzyskaniu jednolitej mieszaniny.
  • Następnie zacznij ugniatać ciasto. W tym kroku musisz działać bardzo zdecydowanie.
Ciasto na tradycyjny chleb
  • Kontynuuj zagniatanie obiema rękami, do otrzymania jednolitej, możliwej do formowania, wolnej od grudek mieszaniny.
  • Rezultat powinien być elastyczną, ale twardą masą.
  • Teraz należy uformować kształt chleba, lekko wydłużony, charakterystyczny dla tradycyjnego chleba wyrabianego ręcznie.
  • Piecz w piekarniku w temperaturze 120º C przez około 25 minut.
  • Wyjmij z piekarnika, pozostaw do wystygnięcia w temperaturze pokojowej. Możesz się teraz uraczyć kromką przepysznego chleba.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Slavin J, Carlson J. Carbohydrates. Adv Nutr. 2014;5(6):760–761. Published 2014 Nov 14. doi:10.3945/an.114.006163
  • Shewry PR, Hey SJ. The contribution of wheat to human diet and health. Food Energy Secur. 2015;4(3):178–202. doi:10.1002/fes3.64
  • Sajdakowska, M., Gębski, J., Żakowska-Biemans, S., & Jeżewska-Zychowicz, M. (2019). Willingness to eat bread with health benefits: habits, taste and health in bread choice. Public Health167, 78–87. https://doi.org/10.1016/j.puhe.2018.10.018

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.