Tradycyjny chleb – przepyszny przepis

Lipiec 22, 2018
Jeśli chcesz przygotować przepyszny wyrabiany ręcznie chleb domowej roboty, poniżej znajdziesz parę wskazówek, jak i również informacje o jego wartościach odżywczych. Smacznego!

Chleb to niewątpliwie jeden z elementów pożywienia, którego zasada przygotowania sięga bardzo dawnych czasów. Jako część jadłospisu, chleb towarzyszy ludziom od tysięcy lat.

Z biegiem czasu proces jego przygotowania był udoskonalany, więc z dnia na dzień staje się on coraz łatwiejszy. Bez względu na rodzaj chleba, który chcesz przygotować – w tym przypadku jest to tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie.

Oczywiście istnieją setki przepisów na tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie, w zależności od tradycji regionu lub osobistych preferencji każdego z nas. Przepis na chleb, który Wam dzisiaj podamy może jednak posłużyć jako baza do przygotowania podobnych wyrobów.

Zanim zagłębimy się w szczegóły dotyczące składników i metody przygotowania ręcznie wyrabianego chleba, dokonamy szybkiego przeglądu elementów składowych, wartości odżywczych i znaczenia dietetycznego tego produktu.

Jeśli chodzi o chleb, trzeba pamiętać z czego jest on zrobiony. Podstawowymi składnikami na ciasto chlebowe, które następnie wędruje do pieca, są: mąka pszenna, drożdże, sól i woda.

Musisz również pamiętać, że istnieje wiele mitów na temat chleba. Najczęściej słyszanym przekonaniem na temat chleba jest opinia, że „zawiera same węglowodany i tuczy”.

Podczas gdy zawartość węglowodanów jako komponenta w mące pszennej z chemicznego punktu widzenia jest niezaprzeczalnym faktem, to jednak wcale nie musi to oznaczać, że jest to coś negatywnego i destrukcyjnego dla naszego ciała.

Wręcz przeciwnie – węglowodany są niezbędne (w większej lub mniejszej ilości, zależnie od metabolizmu) do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w ogólnym tego znaczeniu.

Nie przegap: Węglowodany – 7 źródeł dla dbających o linię

Z drugiej strony, mówiąc w skrócie: nie istnieje coś takiego jak produkt w całości złożony z węglowodanów. Skład chemiczny pokarmów rządzi się swoimi prawami. Należy więc ostrożnie podchodzić do mitów i przekonań.

Przyszedł czas na spełnienie naszej misji nauczenia Cię jak robi się ten rodzaj chleba, a także jak osiągnąć jak najbardziej realny efekt każdego posiłku, który polecamy.

Jak przygotować swój tradycyjny chleb?

Znaczenie dietetyczne i wartości odżywcze mąki pszennej

Aby uniknąć ulegania mitom, musisz poznać czym tak naprawdę jest mąka pszenna i jakie są jej korzyści. Często słyszymy w reklamach, że „trzeba unikać mąki pszennej”, ale w wielu przypadkach podawane informacje są nieprawidłowe lub całkiem nieprawdziwe.

Otręby pszenne i probiotyki mają ogromne znaczenie dietetyczne. W skrócie: są to składniki używane do produkcji wysokiej jakości mąk i innych różnego rodzaju pokarmów.

Dodatkowo pszenica to jedyne zboże, które posiada optymalne właściwości dla prawidłowego zarządzania i planowania wartości odżywczych chleba. Oznacza to, że wytwarzanie chleba wyrabianego ręcznie byłoby całkiem nieprawdopodobne, gdyby nie otręby pszenne i ostateczna produkcja rafinowanej mąki pszennej (z zawartością drożdży lub bez).

Tradycyjny chleb z mąki rafinowanej

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, jedyne na co powinno się zwracać uwagę to porcje spożywanego chleba. Jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia i spożywasz zbilansowaną dietę, 200 gramów chleba nie stanowi żadnego zagrożenia dla Twojej figury.

Jeżeli jednak nie zaliczasz się do takich osób i masz złe nawyki żywieniowe, wówczas chleb nie jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Po wyjaśnieniu wszelkich kwestii dotyczących tego rodzaju chleba, nadszedł czas, żeby przedstawić Ci sposób jak przyrządzić w domu własny tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie.

Przeczytaj również: Rafinowana mąka – 6 konsekwencji jej spożywania

Składniki

 • 4 filiżanki mąki pszennej, bez drożdży (400 g).
 • 1 łyżka stołowa drożdży do mąki (25 g).
 • 10 filiżanek ciepłej wody (850 ml).
 • 1 łyżka stołowa soli (25 g).

Sposób przygotowania

 • Po pierwsze: przygotuj dużą miskę, najlepiej dosyć głęboką, która pomieści wszystkie składniki. Jest to bardzo ważna rzecz, którą musisz zapamiętać.
 • Do miski dodaj wszystkie suche składniki. Oznacza to mąkę, sól i drożdże, upewniwszy się, że uformowane są w kopiec z dziurą, do której następnie wlewać będziesz wodę.
 • Po ukończeniu poprzedniego etapu, musisz dodać wodę i rozpocząć mieszanie.
 • Mieszać można przy pomocy plastikowej łyżki lub w obojętnie jaki sposób, byleby uniknąć powstawania grudek. Sekret polega na uzyskaniu jednolitej mieszaniny.
 • Następnie zacznij ugniatać ciasto. W tym kroku musisz działać bardzo zdecydowanie.

Ciasto na tradycyjny chleb

Sprawdź też ten artykuł: Biała mąka – dlaczego powinnaś jej unikać?

 • Kontynuuj zagniatanie obiema rękami, do otrzymania jednolitej, możliwej do formowania, wolnej od grudek mieszaniny.
 • Rezultat powinien być elastyczną, ale twardą masą.
 • Teraz należy uformować kształt chleba, lekko wydłużony, charakterystyczny dla tradycyjnego chleba wyrabianego ręcznie.
 • Piecz w piekarniku w temperaturze 120º C przez około 25 minut.
 • Wyjmij z piekarnika, pozostaw do wystygnięcia w temperaturze pokojowej. Możesz się teraz uraczyć kromką przepysznego chleba.