Tradycyjny chleb - przepyszny przepis
Chleb to niewątpliwie jeden z elementów pożywienia, którego zasada przygotowania sięga bardzo dawnych czasów. Jako część jadłospisu, chleb towarzyszy ludziom od tysięcy lat.
Z biegiem czasu proces jego przygotowania był udoskonalany, więc z dnia na dzień staje się on coraz łatwiejszy. Bez względu na rodzaj chleba, który chcesz przygotować – w tym przypadku jest to tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie.
Oczywiście istnieją setki przepisów na tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie, w zależności od tradycji regionu lub osobistych preferencji każdego z nas. Przepis na chleb, który Wam dzisiaj podamy może jednak posłużyć jako baza do przygotowania podobnych wyrobów.
Zanim zagłębimy się w szczegóły dotyczące składników i metody przygotowania ręcznie wyrabianego chleba, dokonamy szybkiego przeglądu elementów składowych, wartości odżywczych i znaczenia dietetycznego tego produktu.
Jeśli chodzi o chleb, trzeba pamiętać z czego jest on zrobiony. Podstawowymi składnikami na ciasto chlebowe, które następnie wędruje do pieca, są: mąka pszenna, drożdże, sól i woda.
Musisz również pamiętać, że istnieje wiele mitów na temat chleba. Najczęściej słyszanym przekonaniem na temat chleba jest opinia, że “zawiera same węglowodany i tuczy”.
Podczas gdy zawartość węglowodanów jako komponenta w mące pszennej z chemicznego punktu widzenia jest niezaprzeczalnym faktem, to jednak wcale nie musi to oznaczać, że jest to coś negatywnego i destrukcyjnego dla naszego ciała.
Wręcz przeciwnie – węglowodany są niezbędne (w większej lub mniejszej ilości, zależnie od metabolizmu) do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w ogólnym tego znaczeniu.
Nie przegap: Węglowodany – 7 źródeł dla dbających o linię
Z drugiej strony, mówiąc w skrócie: nie istnieje coś takiego jak produkt w całości złożony z węglowodanów. Skład chemiczny pokarmów rządzi się swoimi prawami. Należy więc ostrożnie podchodzić do mitów i przekonań.
Przyszedł czas na spełnienie naszej misji nauczenia Cię jak robi się ten rodzaj chleba, a także jak osiągnąć jak najbardziej realny efekt każdego posiłku, który polecamy.
Jak przygotować swój tradycyjny chleb?
Znaczenie dietetyczne i wartości odżywcze mąki pszennej
Aby uniknąć ulegania mitom, musisz poznać czym tak naprawdę jest mąka pszenna i jakie są jej korzyści. Często słyszymy w reklamach, że “trzeba unikać mąki pszennej”, ale w wielu przypadkach podawane informacje są nieprawidłowe lub całkiem nieprawdziwe.
Otręby pszenne i probiotyki mają ogromne znaczenie dietetyczne. W skrócie: są to składniki używane do produkcji wysokiej jakości mąk i innych różnego rodzaju pokarmów.
Dodatkowo pszenica to jedyne zboże, które posiada optymalne właściwości dla prawidłowego zarządzania i planowania wartości odżywczych chleba. Oznacza to, że wytwarzanie chleba wyrabianego ręcznie byłoby całkiem nieprawdopodobne, gdyby nie otręby pszenne i ostateczna produkcja rafinowanej mąki pszennej (z zawartością drożdży lub bez).
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, jedyne na co powinno się zwracać uwagę to porcje spożywanego chleba. Jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia i spożywasz zbilansowaną dietę, 200 gramów chleba nie stanowi żadnego zagrożenia dla Twojej figury.
Jeżeli jednak nie zaliczasz się do takich osób i masz złe nawyki żywieniowe, wówczas chleb nie jest dla Ciebie najlepszym wyborem.
Po wyjaśnieniu wszelkich kwestii dotyczących tego rodzaju chleba, nadszedł czas, żeby przedstawić Ci sposób jak przyrządzić w domu własny tradycyjny chleb wyrabiany ręcznie.
Przeczytaj również: Rafinowana mąka – 6 konsekwencji jej spożywania
Składniki
- 4 filiżanki mąki pszennej, bez drożdży (400 g).
- 1 łyżka stołowa drożdży do mąki (25 g).
- 10 filiżanek ciepłej wody (850 ml).
- 1 łyżka stołowa soli (25 g).
Sposób przygotowania
- Po pierwsze: przygotuj dużą miskę, najlepiej dosyć głęboką, która pomieści wszystkie składniki. Jest to bardzo ważna rzecz, którą musisz zapamiętać.
- Do miski dodaj wszystkie suche składniki. Oznacza to mąkę, sól i drożdże, upewniwszy się, że uformowane są w kopiec z dziurą, do której następnie wlewać będziesz wodę.
- Po ukończeniu poprzedniego etapu, musisz dodać wodę i rozpocząć mieszanie.
- Mieszać można przy pomocy plastikowej łyżki lub w obojętnie jaki sposób, byleby uniknąć powstawania grudek. Sekret polega na uzyskaniu jednolitej mieszaniny.
- Następnie zacznij ugniatać ciasto. W tym kroku musisz działać bardzo zdecydowanie.
Sprawdź też ten artykuł: Biała mąka – dlaczego powinnaś jej unikać?
- Kontynuuj zagniatanie obiema rękami, do otrzymania jednolitej, możliwej do formowania, wolnej od grudek mieszaniny.
- Rezultat powinien być elastyczną, ale twardą masą.
- Teraz należy uformować kształt chleba, lekko wydłużony, charakterystyczny dla tradycyjnego chleba wyrabianego ręcznie.
- Piecz w piekarniku w temperaturze 120º C przez około 25 minut.
- Wyjmij z piekarnika, pozostaw do wystygnięcia w temperaturze pokojowej. Możesz się teraz uraczyć kromką przepysznego chleba.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Slavin J, Carlson J. Carbohydrates. Adv Nutr. 2014;5(6):760–761. Published 2014 Nov 14. doi:10.3945/an.114.006163
- Shewry PR, Hey SJ. The contribution of wheat to human diet and health. Food Energy Secur. 2015;4(3):178–202. doi:10.1002/fes3.64
- Sajdakowska, M., Gębski, J., Żakowska-Biemans, S., & Jeżewska-Zychowicz, M. (2019). Willingness to eat bread with health benefits: habits, taste and health in bread choice. Public Health, 167, 78–87. https://doi.org/10.1016/j.puhe.2018.10.018