Torbiel jajnika - profilaktyka i wykrywanie

Torbiele jajnika bardzo często nie dają żadnych objawów i ustępują samoistnie. Jeśli jednak symptomy się nasilą, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Torbiel jajnika - profilaktyka i wykrywanie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To rbiel jajnika to zazwyczaj dolegliwość niezagrażająca zdrowiu, warto jednak poddać się jak najszybszemu leczeniu, by uniknąć komplikacji w przyszłości.

Najczęściej torbiel jajnika pojawia się u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Chcesz dowiedzieć się, jak wykryć i leczyć torbiel jajnika? Koniecznie czytaj dalej!

Czym jest torbiel jajnika?

Torbiel to niewielki pęcherzyk wypełniony płynem, który może wykształcić się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jajnika.

Może do tego dojść podczas owulacji – wówczas pęcherzyk powstaje w jednym z dwóch jajników, a następnie pęka, gdy jajeczko dojrzewa i jest gotowe do zapłodnienia.

Gdy jajeczko rusza dalej, ten niewielki pęcherzyk samoistnie zostaje wchłonięty przez organizm. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak i pęcherzyk nie zniknie, może on zacząć wypełniać się płynem i rośnie stając się torbielą.

Czynniki ryzyka

Ryzyko wystąpienia torbieli jest większe u kobiet o nieregularnym cyklu menstruacyjnym oraz u tych, które poddają się jakiejś formie leczenia niepłodności, cierpią na zaburzenia hormonalne lub są obciążone czynnikami dziedzicznymi.

Jak wykryć torbiel?

Najczęściej torbiel jajnika nie daje żadnych wyraźnych objawów, chociaż zdarza się, że wywołuje lekki ból w podbrzuszu przy wykonywaniu pewnych czynności.

Dopiero, gdy torbiel pęka i krwawi, jest to bardzo bolesne i wywołuje także plamienie zbliżone do menstruacji.

O obecności torbieli może świadczyć także ból brzucha jeszcze przed okresem, a także podczas stosunków. Oto kilka innych objawów towarzyszących torbielom:

  • nudności i wymioty
  • tkliwość piersi
  • przybieranie na wadze
  • problemy z oddawaniem moczu
  • opuchnięte podbrzusze i okolice miednicy
  • ból, gorączka i wymioty

Jeśli występują u Ciebie opisane wyżej symptomy, najlepiej będzie jak najszybciej udać się do specjalisty, który wykona odpowiednie badania i potwierdzi, czy przyczyną jest torbiel jajnika.

Diagnozę można postawić na podstawie badania USG, a wyniki morfologii wskażą, czy torbiel należy usunąć.

Jak zapobiec torbielom jajników?

Aby uniknąć formowania się torbieli, można stosować prostą i naturalną profilaktykę. Oto kilka przykładów domowych sposobów zapobiegających temu schorzeniu.

Zdrowa dieta

W leczeniu i profilaktyce torbieli bardzo ważna jest dieta bogata w błonnik i wodę, która pozwala na ograniczenie napięcia w okolicy brzucha.

Świeże i kolorowe warzywa

Dodatkowo warto też uzupełnić jadłospis produktami zawierającymi duże ilości witamin i minerałów, zwłaszcza cynku oraz witamin B i C.

Ciepłe kompresy

Gdy doskwiera Ci ból brzucha, sięgnij po termofor lub przygotuj ciepły kompres. Ciepło pomoże Ci zniwelować opuchliznę i znacznie uśmierzy ból, pozwalając rozluźnić się mięśniom.

Herbaty o działaniu relaksującym

Na opuchnięty i obolały brzuch, doskonałym lekarstwem jest napar z rumianku, mięty oraz malin.

Herbata rumiankowa

Takie połączenie herbat pozwala uporać się ze stresem, ma działanie uspokajające i jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz problemy z zasypianiem.

Pij dużo wody

Tak prosty nawyk jak picie dużych ilości wody każdego dnia może skutecznie zapobiec powstawaniu torbieli jajnika. Dobre nawodnienie organizmu jest kluczowe w profilaktyce tej dolegliwości. Zaleca się picie co najmniej 8 szklanek niegazowanej wody każdego dnia.

Napar z mniszka

Mniszek lekarski jest znany ze swoich właściwości moczopędnych i detoksykacyjnych. Doskonale oczyszcza wątrobę i wspomaga proces wydalania szkodliwych substancji z organizmu.

Dodatkowo zapewnia równowagę hormonalną. Jeśli chcesz uniknąć problemu torbieli, koniecznie wypróbuj napar z mniszka.

Regularne ćwiczenia fizyczne

Ostatnia rzecz, która doskonale wpływa na cykl menstruacyjny i zapobiega bólom podbrzusza, to regularna aktywność fizyczna. Udowodniono, że kobiety ćwiczące regularnie mają o wiele bardziej regularny cykl niż te, które unikają wysiłku fizycznego.

Regularne cykle pomagają z kolei uniknąć takich jak problemów jak torbiel jajnika i inne choroby układu rodnego kobiety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.