Toksyczne myśli - 4 postawy, które im sprzyjają
Frustracje, kompleksy niższości, nierozwiązane konflikty, niechęć i zazdrość to postawy, które karmią i podtrzymują przy życiu toksyczne myśli.
jednak, aby rozwiązać problem, musimy najpierw mieć świadomość, że go mamy. Powinniśmy być szczerzy wobec samych siebie i znać nasze ograniczenia.
Bardzo ważne jest, aby pozbyć się tego psychologicznego obciążenia i przestać komplikować nasze życie niszczycielskimi myślami, które nic nam nie dają. Czasami życie przynosi nam już wystarczająco dużo bólu i problemów, żeby jeszcze dodatkowo gorzknieć i cierpieć przez toksyczne myśli.
Postawy, które prowokują toksyczne myśli
1. Uraza
Istnieje stare wschodnie przysłowie, które mówi: Uraza jest jak wypicie trucizny i czekanie na śmierć drugiej osoby. Toksyczne słowa i uraza niszczą nas od wewnątrz. Sprawiają, że jesteśmy nieufnymi i nietowarzyskimi ludźmi. Ponadto, gdy karmimy te toksyczne myśli, nasze lęki również rosną, co może prowadzić do nieszczęścia.
Życie z myślą o zemście wywołuje stan niepokoju i ciągłej frustracji. Bez wątpienia najlepszą opcją jest nauczenie się przechodzenia do porządku nad problemem i podążania ścieżką naszego życia bez tego ciężaru. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy wybaczamy z serca i gdy zachowujemy wewnętrzny spokój z własną osobą.
Jeśli mamy poczucie, że każdy jest nam coś winien albo że świat ponosi winę za nasze nieszczęśliwe życie, to żyjemy z opaską na oczach. Nasza sytuacja zależy tylko od nas, a zakotwiczenie się w przeszłości nie jest ani praktyczne, ani nie przyciąga dobrobytu.
Przeczytaj także artykuł: Toksyczne słowa – stop tym 7 szkodliwym wyrazom!
2. Poczucie winy
Wszyscy wiemy, że popełnianie błędów jest ludzkie. Istnieją jednak błędy, które trudno sobie wybaczyć. Albo ze względu na ich wagę, albo przez złe intencje, które za nimi stały, albo przez nieodwracalne zło, które spowodowały u innych.
Niewierność, mimowolny wypadek drogowy, zła decyzja, która powoduje, że straciliśmy sporo pod względem materialnym itp. To wszystko może spowodować poczucie winy.
Tego rodzaju toksyczne myśli zniechęcają nas i doprowadzają nas do punktu, w którym możemy wejść w stan depresji. Dlatego musimy zrozumieć, że nie możemy cofnąć się w czasie. Lepiej z rezygnacją pogodzić się z przyczynami naszego bólu. Wszyscy zasługujemy na drugą szansę.
3. Zazdrość i zawiść
Zazdrość jest jedną z cech psychologicznych, które mocno nas przywiązują do negatywnych myśli. Ponadto jest to aspekt naszej osobowości, który przejawia się na początku w drobnych szczegółach, które mogą pozostać niezauważone.
Z biegiem czasu, jeśli karmimy ten rodzaj myślenia w naszej psychice, przeistaczamy się w osoby tworzące złe scenariusze. Ponadto stajemy się chciwi, konfliktowi i zawistni aż do obłędu.
Najpierw zazdrościsz tylko sukienki. Potem domu, pozycji społecznej lub ekonomicznej, piękna innych, a nawet życzliwej natury jakiejś osoby itp. Takie negatywne, złe myśli nie mają żadnej wspólnej logiki. Dlatego jest to nasz wybór, czy będziemy je pielęgnować w naszym wnętrzu, czy je wyrzucimy.
Zazdrość generuje również toksyczne myśli, które często wybuchają w postawach gniewu i agresji. Zaborczość w stosunku do ukochanego, kompleks niższości albo charakter autorytarny lub macho to bardzo niebezpieczne postawy, których nie powinniśmy karmić ani sobie na nie pozwalać.
4. Niedowartościowanie
Niska samoocena w niektórych aspektach życia lub z powodu jakiejś cechy osobistej powoduje autodestrukcyjne myśli. Musimy zastosować zdrowy rozsądek i zrozumieć, że każda osoba ma coś, co czyni ją wyjątkową. Może to być jakiś dar, cecha charakteru lub umiejętność, która wyróżnia nas z tłumu.
Poza tym postawa, która wpędza nas w toksyczne myśli, to idealizowanie życia innych ludzi. Jednak nie ma powodu, by sądzić, że ktoś jest lepszy od nas. Erudyci lub ludzie wysokiej kultury osobistej w głębi duszy nie są lepsi od prostego wieśniaka. Z drugiej strony pieniądze również nie czynią nas lepszymi istotami ludzkimi.
Jeśli myślisz, że inni nie mają problemów albo marzysz, żeby się do nich upodobnić i osiągnąć ich styl życia, generujesz u siebie subtelny rodzaj niedowartościowania.
To prowadzi w prostej linii do nieszczęścia. A ponadto, w głębi siebie nie doceniasz swojego własnego życia. Niedowartościowanie jest tak samo szkodliwe jak jego przeciwieństwo – pycha.
Przeczytaj także artykuł: Autodestrukcyjne zachowania, o których nie wiesz
Postawa witalna
Podsumowując, musimy starać się być pozytywni i mieć witalną, aktywną postawę. Nie twórz uprzedzeń w swojej głowie ani nie myśl źle o innych. Z drugiej strony jednak ich nie idealizuj, ponieważ każda osoba ma swoje własne zmagania i pobudki do działania.
Najlepiej jest nie izolować się, ale dzielić się naszymi uczuciami i myślami z zaufanymi przyjaciółmi. Dlatego musimy nauczyć się radzić sobie z bólem emocjonalnym, z frustracjami i złymi etapami w życiu. Z kolei aktywny i zaangażowany styl działania pomoże nam wyeliminować toksyczne myśli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Abramson, L. Y., Seligman, M. E., Teasdale, J. D. (1978). Learned helplessness in humans: critique and reformulation. Journal of Abnormal Psychology, 87(1), 49-74
- Amigo, I., Fernández, C. & Pérez, M. (2003). Manual de psicología de la salud, 2.a ed., Madrid: Pirámide.
- Arroyo, C., Hu, F. B., Ryan, L. M., Kawachi, I., Colditz, G. A. & Speizer, F. E., et al. (2004). Depressive Symptoms and Risk of Type 2 Diabetes in Women. Diabetes Care, 27(1), 129-133.
- Barlow, D. H. (2002). Anxiety and its disorders: The nature and treatment of anxiety and panic, 2nd ed., New York: Guilford Press.