Toczeń - 7 sposobów na jego łagodzenie
Toczeń rumieniowaty układowy jest dość poważną chorobą autoimmunologiczną. Niestety, nie wiemy o niej jeszcze zbyt wiele. Jedyne, czego zdążyliśmy już się dowiedzieć to to, że powoduje ona poważne zmiany w komórkach Twojego ciała.
Jedną z niewielu rzeczy związanych z tą chorobą, które wykryto to jej przebieg charakteryzujący się atakiem na zdrowe komórki Twojego organizmu. Wiemy również, że około 5 milionów ludzi na całym świecie choruje na toczeń i bezskutecznie zmaga się z jej objawami.
Choroba ta atakuje wszystkie narządy i układy ludzkiego organizmu. Rozpoczyna od stawów, następnie przechodzi do mięśni, skóry, nerek, płuc i tak dalej. Jedną z głównych jej cech jest bardzo wysoka heterogeniczność.
Oznacza to, że bardzo rzadko zdarza się znaleźć dwóch pacjentów z takimi samymi problemami lub objawami wywołanymi przez toczeń rumieniowaty układowy.
Komórki zaatakowane przez toczeń produkują ogromne ilości przeciwciał, które nadmiernie stymulują limfocyty B, czyli rodzaj białych krwinek krwi.
Rzecz jasna wszelkie leczenie powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem wyspecjalizowanego lekarza, jednak po uprzedniej konsultacji z nim można także wypróbować kilka domowych sposobów na złagodzenie objawów dawanych przez toczeń rumieniowaty układowy.
1. Masaże korzystnie wpływają na toczeń
Wspaniałym lekarstwem na toczeń są masaże. Zabiegi te są także polecane przez lekarzy, a na dodatek stanowią one jeden z najstarszych i najbardziej popularnych sposobów walki z tą chorobą.
Wynika to z tego, że choć nie wpływają bezpośrednio na samą chorobę, to pozwalają Twojemu organizmowi skuteczniej z nią walczyć zapewniając między innymi takie korzyści jak:
- Obniżenie poziomu stresu
- Zwiększenie wydajności metabolicznej
- Zmniejszenie stanu zapalnego
- Detoksykacja Twojego organizmu
Masaże są dobrym rozwiązaniem w leczeniu tej choroby w ujęciu długoterminowym. W zupełności wystarczy jeden zabieg masażu na tydzień. Ale należy pamiętać, aby wykonał go specjalista orientujący się w specyfice choroby takiej jak toczeń rumieniowaty układowy, tylko wtedy zabieg przyniesie oczekiwane korzyści.
Niekiedy masaże takie mogą okazać się dość kosztowne. Jednak zbawienne jego efekty staną się bardziej widoczne już od pierwszego dnia. Możesz dzięki nim mieć również pewność, że Twój masażysta także stanie się istotnym elementem procedury leczenia Twojej choroby.
2. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych omega-9. Ten rodzaj tłuszczu jest wręcz idealny do zwalczania lub zmniejszenia stanu zapalnego. A stan zapalny jest jednym z głównych objawów wywoływanych przez toczeń rumieniowaty układowy.
Oliwa z oliwek dostarcza także ogromną ilość składników odżywczych do naszego organizmu, chroniąc go w ten sposób przed licznymi skutkami chorób o charakterze przewlekłym. Wszystko co musisz zrobić, to po prostu uwzględnić oliwę z oliwek w swojej codziennej diecie.
Możesz także używać jej w charakterze sosu do sałatek. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie oliwy z oliwek do gotowania i smażenia, zamiast oleju rzepakowego lub innych rodzajów tłuszczów.
Oprócz dodania oliwy z oliwek do swojej diety, powinieneś także unikać spożywania cukrów. Takie postępowanie może pomóc Ci w zapobieganiu powstawania charakterystycznych czerwonych plam skórnych powodowanych przez toczeń rumieniowaty układowy.
3. Ocet jabłkowy
Toczeń rumieniowaty układowy może także wpłynąć na znaczące zmniejszenie ilości kwasu żołądkowego, jakie produkuje Twój organizm. Jest to jeden ze skutków ubocznych tej choroby.
Ta niekorzystna sytuacja może zostać zredukowana za pomocą octu jabłkowego. Wynika to przede wszystkim z tego, że ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych środków pobudzających wytwarzanie kwasu żołądkowego przez Twój układ pokarmowy.
Utrzymywanie równowagi kwasowej w żołądku jest bardzo ważną kwestią dla ogólnego stanu zdrowia. Z drugiej jednak strony ocet ten zapewnia nam również wspaniałe właściwości oczyszczające przyczyniając się do zmniejszenia liczby złogów zalegających w dwunastnicy oraz jelitach.
Ocet jabłkowy w swojej diecie możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Pierwszym i najpopularniejszym z nich jest użycie go jako sosu lub dodatku do sałatek warzywnych. Możesz również przygotować sobie naturalne pikle i jeść je w charakterze dodatku do różnych potraw.
Innym dobrym rozwiązaniem jest po prostu wypijanie każdego dnia szklanki wody z octem jabłkowym. Oto krótki opis całej procedury przygotowania takiej mikstury:
Niezbędne składniki
- 1 łyżeczka do herbaty (10 ml) octu jabłkowego
- 1 szklanka (200 ml) letniej wody
Składniki należy po prostu wymieszać ze sobą i wypić szklankę tego napoju każdego dnia z samego rana, na pusty żołądek.
4. Bazylia
Domowe środki zaradcze na bazie roślin są jednymi z najczęściej polecanych rozwiązań w przypadku konieczności leczenia chorób o charakterze przewlekłym i wieloukładowym.
Jeśli chodzi konkretnie o toczeń rumieniowaty układowy, jednym z pierwszych produktów naturalnego pochodzenia, które należy wziąć pod uwagę jest bazylia.
Pomaga ona Twojemu organizmowi w przystosowaniu się do podwyższonego poziomu stresu i zaburzenia poziomu enzymów. Wynika to głównie z uwagi na jej naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Wykorzystaj na przykład bazylię włoską fioletową, aby nadać swoim potrawom i produktom spożywczym jeszcze więcej smaku, a w tym samym czasie po prostu czerp płynące z niej korzyści dla zdrowia całymi garściami!
5. Probiotyki
Utrzymanie dobrego stanu zdrowia żołądka ma ogromne znaczenie w przypadku zwalczania choroby takiej jak toczeń rumieniowaty układowy.
Typowym zjawiskiem dla osób cierpiących na tę chorobę jest zmaganie się z niedoborem substancji odżywczych. Z tego też powodu bardzo ważną kwestią jest upewnienie się, że dostarczasz do swojego organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, potrzebne podczas walki z chorobą.
Zwracanie uwagi na liczebność i kondycję flory bakteryjnej w Twoich jelitach jest bardzo pomocną metodą na łagodzenie objawów tocznia.
Odpowiednio rozbudowana flora bakteryjna zapobiega między innymi rozwojowi stanów zapalnych układu pokarmowego, a na dodatek sprawia, że cytokiny (czyli białka regulujące funkcje poszczególnych komórek Twojego ciała) zostają sprawnie rozprowadzone po całym organizmie.
6. Olej kokosowy
Dodanie oleju kokosowego do swojej diety niesie ze sobą naprawdę wiele trudnych do przecenienia zalet.
Wśród nich znajdują się między innymi właściwości pomagające ustabilizować pracę Twojego układu odpornościowego, usprawnienie procesów trawiennych, regulowanie poziomu cholesterolu i zmniejszenie częstości charakterystycznych dla tocznia rumieńców i czerwonych plam skórnych.
Jedną z bardziej zalecanych rzeczy, jakie możesz rozważyć jest korzystanie na przemian z oleju kokosowego i oliwy z oliwek. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że praktycznie wszyscy jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do smaku i powszechności oliwy z oliwek.
Ale przyzwyczajenie się do smaku oleju kokosowego zajmie tylko kilka dni, a korzyści z tego wynikające są naprawdę spore.
7. Imbir
Imbir jest zazwyczaj spożywany przez ludzi, którzy mają bóle lub zapalenie stawów. Te same cechy, które sprawiają, że jest to dobry sposób na łagodzenie takich objawów bólowych sprawiają, że imbir znakomicie sprawdza się także w przypadku innych chorób, takich jak toczeń rumieniowaty układowy.
Jeden z pierwszych i najczęstszych objawów tocznia to obrzęk lub stan zapalny. Są one najczęściej połączone z bólem stawów. Znalezienie ulgi dla tego bólu może być pierwszym krokiem pozwalającym na powrót do komfortowego i dobrej jakości życia.
Wykorzystaj wszelkie dostępne sposoby zwalczania tocznia
Toczeń rumieniowaty układowy to naprawdę bardzo niebezpieczna choroba. Z tego też powodu wymaga ona wiele troski i uwagi ze strony osoby chorej. Jeśli został u Ciebie zdiagnozowany toczeń, to musisz koniecznie i bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.
Możesz także po uprzedniej konsultacji z lekarzem korzystać z opisanych powyżej naturalnych sposobów wspierania procesu leczenia i łagodzenia objawów choroby. W przeważającej większości wypadków ich skuteczność jest na tyle wysoka, że są one naprawdę godne zainteresowania i wykorzystania.
Zamieszczone grafiki pochodzą ze zbiorów © wikiHow.com
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lupus. (1998). Postgraduate Medicine. https://doi.org/10.3810/pgm.1998.03.425
- Ortega, L. M., Schultz, D. R., Lenz, O., Pardo, V., & Contreras, G. N. (2010). Lupus nephritis: Pathologic features, epidemiology and a guide to therapeutic decisions. Lupus. https://doi.org/10.1177/0961203309358187
- Marina, A. M., Che Man, Y. B., Nazimah, S. A. H., & Amin, I. (2009). Chemical properties of virgin coconut oil. JAOCS, Journal of the American Oil Chemists’ Society. https://doi.org/10.1007/s11746-009-1351-1