Tłumienie uczuć potęguje poczucie lęku!

Tłumienie uczuć potęguje poczucie lęku!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tłumienie uczuć może zmienić się w prawdziwe tortury psychiczne. Przecież emocje trzeba wyrazić, aby w nas nie narastały. Ludzki umysł potrzebuje tej formy wyrazu, aby przepracować pozytywne i negatywne chwile.

Kiedy dokucza Ci częste poczucie lęku, może oznaczać to, że masz problem ze swoimi emocjami. Nie wiesz jak prawidłowo nimi zarządzać oraz jak je wyrażać.

Czy czujesz się obco, nawet gdy jesteś sam na sam ze sobą? Czy nigdy nie masz odwagi krzyczeć czy płakać, nawet w poduszkę? Jeśli te sformułowania pasują do Ciebie, możesz mieć problem ze stłumionymi emocjami.

Jeśli nie chcesz wyrażać swoich uczuć publicznie, zawsze możesz poczekać, aż wrócisz do domu. Warto jest nauczyć się jak dać upust stresowi, złości i lękowi. Możesz krzyczeć, płakać i robić cokolwiek, co pomaga ci wydobyć emocje, ponieważ tłumienie uczuć może być szkodliwe dla twojego zdrowia psychicznego.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!


Jak Twoje przekonania wpływają na Ciebie?

Kiedy masz problem w związku z Twoimi emocjami, warto jest dowiedzieć się jaki wpływ na psychikę ma tłumienie uczuć.

Jak przestać tłumić uczucia?

Jakie przekonania są popularne, acz niewłaściwe?

  • Płacz jest tylko dla słabych ludzi.
  • Pokazywanie swoich uczuć jest bardzo dziecinne.
  • Muszę mieć pełną kontrolę, jestem przecież dorosły.
  • Jestem silny, muszę taki pozostać.
  • Uczucia są zarezerwowane tylko dla kobiet

Jest wiele przykładów takich przekonań, które wydają Ci się prawdziwe. Jednakże, jeśli spojrzysz na nie obiektywnie, to zauważysz, że jedyne co robią, to ranią Ciebie i ludzi z Twojego otoczenia. Nie istnieją żadne badania naukowe , które potwierdzałyby takie stwierdzenia!

Jako dzieci wyrażamy swoje uczucia bez żadnego wstydu. Kiedy mamy ochotę płakać – płaczemy, śmiać się – śmiejemy się . Jednak krok po kroku, Twoi rodzice, nauczyciele i wychowawcy starają się powstrzymać te naturalne odruchy.

Kierując do Ciebie słowa, takie jak “zachowuj się”, “nie rób tego” i “przestań płakać”, nieświadomie rozpoczynają represje, które z wiekiem stają się coraz bardziej restrykcyjne.

Kiedy w końcu wkraczasz w dorosłość, czujesz się uwięziony ze swoim własnym “ja”. Nie jesteś w stanie płakać, nawet gdy jesteś sam lub wstydzisz się głośno śmiać w kinie. Aż tak daleko zaszło u niektórych z nas tłumienie uczuć.

Jednakże mimo że wszystko wydaje się być w porządku, częsta obecność niepokoju jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Oznacza ona, że musisz zacząć uczyć się uwalniać swoje emocje.

Tłumienie uczuć i emocji może prowadzić do zaburzeń lękowych i niepokoju

Uczucie niepokoju może rozwijać się bardzo powoli. Dostrzeżenie problemu wymaga uwagi, a jeśli nie rozwiążesz go zawczasu, może stać się bardzo poważnym zaburzeniem.

Kiedy pojawia się niepokój, powinieneś lepiej poznać siebie i nauczyć się zarządzać swoimi uczuciami. To nie oznacza wcale zduszenia i kontrolowania ich jeszcze bardziej. Oznacza to, że musisz pozwolić im się wyrazić i podzielić nimi ze światem.

Jeśli jesteś zły, dlaczego nie wyrazisz tego wprost? Nie musisz przecież krzyczeć ani zamieniać się w kogoś, kto rzuca się ze wściekłości na innych ludzi.

Przeczytaj także: Wewnętrzny niepokój – naturalne sposoby na uspokojenie nerwów

Tłumienie uczuć prowadzi do zmartwień i lęków

Musisz nauczyć się jak wsłuchiwać w siebie i być asertywnym. Odpowiednimi słowami możesz wyrazić swój gniew, niezadowolenie czy radość i nie trzymać ich zduszonych w sobie.

Jeśli nie chcesz lub Twoja sytuacja na to nie pozwala, nie musisz ich wyrażać publicznie. Kiedy wrócisz do domu, możesz rozładować stres na poduszce. Możesz wyjść na spacer do odosobnionego miejsca i dać upust emocjom.

Ważne jest, abyś to wyraził, uwolnił z siebie i nie zatrzymywał za wszelką cenę. Możesz pójść na siłownię lub pobiegać  –to pomoże dać Ci upust negatywnej energii. 

Nie ma znaczenia, czy na początku poczujesz się zawstydzony i zażenowany. Nikt na ciebie nie patrzy! To proces i może być bardzo wyzwalający. Sprawi, że poczujesz prawdziwy przypływ siły i mocy.

Jeśli nie uwolnisz swoich emocji, zwłaszcza tych negatywnych, niepokój zacznie przejmować kontrolę nad Twoim życiem.

Przeczytaj także: Uczucia – okazuj je bliskim osobom każdego dnia

Odkryj prawdziwe źródło problemu

Szczęśliwa kobieta

Czasami, jeśli chcesz zrozumieć, jak Twoje przekonania wpływają na ciebie, musisz zajrzeć do “wewnątrz”. To pozwoli zobaczyć, co się dzieje w Twojej głowie. Zauważ jak te przekonania i emocje działają wewnątrz Ciebie i spróbować zrozumieć ten proces.

Dlaczego to wyzwanie jest aż takie trudne?

Jest to niebywale trudne, ponieważ ten proces jest bolesny. Przez większość czasu duża część z nas nosi w sobie niezagojone rany. Te zdarzenia, złe słowa z przeszłości stanowią swego rodzaju blokadę.

Jednak przepracowanie traum i poradzenie sobie z bólem oraz podjęcie wysiłku, aby dowiedzieć się skąd bierze się twój niepokój, doprowadzi Cię na ścieżkę sukcesu. Dopiero wtedy uwolnisz swój pełen potencjał.

Wykonanie tych czynności pomoże Ci zmierzyć się z tym niemałym problemem i go naprawić. W końcu, jeśli dowiesz co się dzieje wewnątrz Twojej głowy, będzie Ci łatwiej zrozumieć tłumiące się w niej emocje.

Podsumowanie

Masz problemy z nawracającym, bezpodstawnym lękiem? Czy często tłumisz uczucia i emocje? Zakończenie tego mechanizmu jest długim, nużącym i męczącym procesem, ale zaufaj nam – będzie warte Twojego wysiłku. Uwolnienie drzemiących w Tobie uczuć i myśli pomoże zapobiec wybuchom agresji i złości.

Jeśli nie możesz poradzić sobie z tym problemem samodzielnie –udaj się do psychologa. On na pewno doradzi Ci i poprowadzi przez to wyzwanie.

Nie pozwól sobie na tłumienie uczuć, aby nie gromadzić w sobie niepokoju i lęków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cano-Vindel, A., & Fernández-Castro, J. (1999). Procesos Cognitivos y Emoción. (Monografía de ‘Ansiedad y Estrés’). Murcia: Compobell.
  • Friedman, S. (1997). Cultural issues in the treatment of anxiety. New York: Guilford Press.
  • Kasper, S., Boer, J. A. d., & Sitsen, J. M. A. (2003). Handbook of depression and anxiety (2nd ed.). New York: M. Dekker.
  • Cameron, L. D. (2003). Anxiety, cognition, and responses to health threats. The self-regulation of health and illness behaviour, 1, 157-183.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.