Terapia muzyką może być pomocna w nadciśnieniu
Nadciśnienie jest bardzo często jednym z głównych zmartwień osób dorosłych i zaawansowanych wiekowo. Ubezpieczenie zdrowotne, urządzenia do kontroli ciśnienia tętniczego krwi i lekarstwa są naszą gwarancją na zapobieganie niebezpiecznym konsekwencjom tego schorzenia. Jest jednak prosta alternatywa: Terapia muzyką !
Skrajne emocje bardzo często powodują wzrost ciśnienia tętniczego. Jest to coś, co lekarze podkreślają na każdym kroku. Biorąc pod uwagę, że jest to czynnik typowo emocjonalny, dieta i środki farmakologiczne nie są w stanie zbyt wiele nam pomóc.
Jednakże, jeżeli chcemy zająć się tym problemem z behawiorystycznej strony, terapia muzyką może być bardzo dobrą opcją dla ludzi, którzy jej jeszcze nie znają.
Jak terapia muzyką może pomagać w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego?
Zostało naukowo udowodnione, że niektóre gatunki muzyki mają zdolność do regulowania i wpływu na ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe w naszych naczyniach krwionośnych.
W ten właśnie sposób muzyka może zapobiegać problemom takim jak nadciśnienie, problemy z układem krążenia czy nawet zawałom serca.
- Powolne rytmy i harmonijna muzyka potrafią usprawnić szerokość naczyń krwionośnych nawet o 26%.
- Muzyka może również pomagać w profilaktyce wstrzymania pracy serca i innych chorób serca, w szczególności tych powiązanych z nagłą zmianą nastroju, gniewem i innymi przyczynami typowo emocjonalnymi.
Jednakże nie wszystkie rodzaje i gatunki muzyki mają taki sam wpływ na organizm człowieka. Jest to coś, co możemy zbadać na samych sobie poprzez słuchanie różnego rodzaju muzyki i poszczególnych jej gatunków.
Muzyka klasyczna potwierdziła swoje pozytywne działanie
Według specjalistów słuchanie muzyki klasycznej jest z całą pewnością udowodniony w przypadku choroby zwężenia naczyń krwionośnych
Przeprowadzonych zostało wiele eksperymentów w stosunku do różnych gatunków muzyki i tych, które wywołują najbardziej pozytywne efekty w regulowaniu i kontroli naszego napięcia.
Dzieła klasyczne takie jak „Serenada Nr 13” Mozarta i „Cztery Pory Roku” Vivaldiego zostały obiektem badań przez naukowców. Rezultaty są wręcz oszałamiające.
Oczywiście inne style muzyczne również mogą wywoływać pozytywne wpływ na układ krwionośny. Muzyka medytacyjna została bardzo popularna jako trend. W założeniu została stworzona do leczenia problemów behawioralnych, a także ogólnie – dla korzyści osób, które tej muzyki słuchają.
Gatunek ten ma długą historię i od początku był tworzony z myślą o kontrolowaniu swoich emocji.
Terapia muzyczna – sami możemy doświadczyć jej efektów na sobie
Zostało udowodnione, że aktywności takie jak śmiech, naturalne otoczenie czy muzyka odgrywają znaczącą rolę w naszych stanach emocjonalnych, co bezpośrednio przekłada się na ciśnienie tętnicze.
Jednakże najlepszą kwestią jest fakt, że możemy sami przetestować taką terapię na sobie.
Aby spróbować wystarczy włączyć piosenkę, która w nas generuje pozytywne emocje. Co więcej, efekty działania muzyki występują natychmiastowo po nałożeniu słuchawek na nasze uszy. Oczywiście nie wszystkie gatunki i style dają takie same efekty działania.
Identyczna sytuacja ma miejsce, gdy słuchamy głębokiej muzyki relaksacyjnej czy medytacyjnej. Wiele z nich wykorzystuje naturalne, delikatne dźwięki, które sprawiają, że czujemy się spokojniejsi i wydaje nam się, że przenosimy się do przyjemnych miejsc.
Odwrotne działanie przejawia przykładowo słuchanie muzyki rockowej lub tanecznej.
Terapia muzyką – efekt relaksacyjny
Na chwilę obecną nie znamy całkowicie odpowiedzi na ten temat. Jednakże niektórzy badacze w tej dziedzinie nazywają ten fenomen „Efekt Relaksacyjny”
Uwalnianie samych siebie ze stresu i psychologiczno – emocjonalnych bodźców działa zapobiegawczo w kontekście wysokiego ciśnienia krwi w naszych naczyniach krwionośnych.
Terapia muzyką ma właściwości do kreowania relaksacyjnych uczuć. Jednakże nie jest to jedyny możliwy sposób. Głębokie oddychanie, wybranie się na wycieczkę lub na wakacje czy leżenie na kanapie może wywoływać bardzo podobne efekty.
W dzisiejszych czasach naukowcy wierzą, że te techniki relaksacyjne są najszybszym możliwym sposobem na uwolnienie organizmu od napięć i stresów naturalnymi metodami, beż stosowania żadnych aktywności medytacyjnych.
Wierzcie lub nie, ale większość pozytywnie nastawionych naukowców wierzy, że muzyka może być substytutem dla medycznego i klinicznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Przynajmniej dla niektórych pacjentów.
Polecane ćwiczenia relaksacyjne
Jeżeli czujesz przytłoczony negatywnymi emocjami lub Twój aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego pokazuje ci nieprawidłowe i zawyżone wartości oznacza to, że należy coś z tym zrobić.
- Po pierwsze należy włączyć spokojną i delikatną muzykę, która spowolni rytm Twojego serca.
- Aby to zrobić, możesz wybrać się do bardziej komfortowego pokoju lub Twojego miejsca relaksu.
- Kolejno idea mówi nam, że należy się położyć wygodnie na plecach i oddychać głęboko w trakcie słuchania ulubionej muzyki relaksacyjnej.
- Powinieneś stopniowo zmniejszać intensywność i głębokość wdechów.
W ten sposób możesz połączyć różne techniki relaksacyjne wspólnie – w celu unikania wysokiego ciśnienia tętniczego i ryzyka dla Twojego życia i zdrowia.
Muzyka pozwala na kontrolowanie Twojego ciśnienia krwi…bez żadnych efektów ubocznych
Mamy do czynienia z wieloma korzyściami w kontekście odkrycia wpływu muzyki na zdrowie. Po pierwsze taki rodzaj leczenia oferuje nam dobre rezultaty bez powodowania żadnych efektów ubocznych lekarstw na nadciśnienie tętnicze.
Włączanie tego rodzaju praktyk może również przynieść poprawę jakości życia codziennego dla ogromnej ilości ludzi zmagających się z tego typu dolegliwościami. Dodatkowo daje nam nowe narzędzia do walki ze stresem i zmęczeniem. Zapewnia nam również umiejętność panowania nad napięciem emocjonalnym.
Najlepszym aspektem spośród wszystkich jest fakt, że nie potrzebujemy wydawać absolutnie żadnych pieniędzy, aby terapia muzyką była naszym codziennym sojusznikiem. Jedno urządzenie elektroniczne (smartfon), słuchawki i wygodne miejsce – jest czymś zupełnie wystarczającym, aby zacząć!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bruscia, E. Definiendo musicoterapia. Salamanca: Amarú, 1997.
- Calderón, M. “Musicoterapia y salud mental: prevención, asistencia y rehabilitación.” Revista de Investigación en Musicoterapia 1 (2017): 151-153.
- Ortega, E., et al. “Aplicaciones de la musicoterapia en educación especial y en los hospitales.” European Journal of Education and Psychology 2.2 (2015).