Tarta czekoladowa - przepis na najsmaczniejszą tartę

Ze względu na specyfikę wykorzystanych składników, zaleca się spożycie deseru tego samego dnia. Pozwoli to zasmakować się w najdoskonalszym smaku, bez obawy, że utraci swój aromat i konsystencję.
Tarta czekoladowa - przepis na najsmaczniejszą tartę

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Tarta czekoladowa sama w sobie jest jednym z najpyszniejszych deserów na świecie. Trudno znaleźć jej przeciwników. Cieszy smakiem i wyglądem, bez względu na kręgi kulturowe i wyrafinowane podniebienia.

Jest to też cudowna propozycja na domowy deser, późnym jesiennym popołudniem, czy podczas wiosennych spotkań rodzinnych w ogrodzie. W różnej formie, przy wykorzystaniu preferowanych składników. Każdy sposób jest dobry.

Jeśli przygotowujesz ją pierwszy raz, przydadzą się jednak pewne wskazówki i podstawowy, sprawdzony przepis. Dzięki niemu, nawet za pierwszym razem zachwycisz podniebienia Twoich gości. Oczywiście, ukradkiem podjadając ją w trakcie tworzenia. Trudno się oprzeć harmonijnej strukturze i konsystencji, które łączą w sobie precyzyjnie dobrane składniki.

Oczywiście królową deseru jest czekolada. Cukiernictwo to sztuka, a najdoskonalszym dziełem jest właśnie tarta czekoladowa. Ze względu na jej klasyczny charakter, z biegiem czasu powstały różne wariacje na temat przepisu.

Uważa się jednak, że doskonała tarta czekoladowa to taka, która łączy w sobie delikatne smaki, zachwyca ale nie pozostawia w cieniu wcześniejszej kolacji czy obiadu. Stanowi dopełnienie poprzedniego posiłku. Ot, wisienka na torcie!

Tarta czekoladowa z cukrem pudrem – przygotuj ją samodzielnie

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”  

-Forrest Gump-

Część I.: spód tarty

Składniki (8 porcji)

  • ¼ szklanki białego wina (50 ml).
  • 1 łyżeczka soli (5 gramów).
  • ¼ szklanki wody (50 ml).
  • ½ szklanki oliwy z oliwek (125 ml).
  • 3 szklanki mąki pszennej (360 gramów).
  • Przezroczysta folia.

Przygotowanie

tartaletka czekoladowa
  • Na wstępie, w misce umieść mąkę i sól. Następnie łyżką zintegruj składniki, zrób niewielki otwór na środku i dolej tam oliwę oraz białe wino. Alkohol pomoże w procesie fermentacji ciasta, w innym razie należy użyć drożdży.
  • Następnie wymieszaj wszystko płynnymi ruchami, aż mąka wchłonie płynne substancje. Kiedy uzyskamy zwartą masę, należy rozpocząć proces zagniatania ciasta. Do tego używamy własnych rąk i tworzymy foremną kulę. Pozostaw ciasto w misce (pod ręcznikiem, bądź pokrywką) na 20 minut.
  • Po upływie wskazanego czasu: ponownie zagniatamy przez kilka minut ciasto, ostatecznie tworząc zwartą kulkę. Po raz kolejny przykrywamy ciasto w misce i pozwalamy odpocząć przez 30 minut.
  • Następnie należy pokroić ciasto na 8 równych kawałków i umieścić je na przezroczystej folii. Ciasto owijamy i spłaszczamy przy pomocy wałka do ciasta. Ukształtuj każdy z kawałków w niewielki okrąg, bądź owal o cienkiej grubości (tak, jak na ciasteczka).
  • Powtórz procedurę z każdym z 8 kawałków ciasta. Odłóż na bok przygotowane formy, a następnie przygotuj nadzienie do tarty czekoladowej. 

Tarta czekoladowa, część II.: nadzienie

„Nie wierzcie, że czekolada jest substytutem miłości. Miłość to substytut czekolady.”
-Miranda Ingram- 

Składniki

  • 2 tabliczki ciemnej czekolady na deser (250 gramów).
  • 1 szklanka bitej śmietany (250 ml)
  • 2 ½ łyżki masła (50 gramów).
  • Cukier puder do dekoracji.
  • Opcjonalnie 1 średnie jajko i cynamon do dekoracji.
  • Foremki do tartaletek.
czekolada1

Przygotowanie

  • Na początku rozgrzej piekarnik do 200 ° C. Kolejnie przełóż 8 kawałków przygotowanych wcześniej na blasze, tworząc w nich małe dziurki widelcem. Możesz też delikatnie wysmarować je jajkiem, najlepiej przy pomocy pędzelka.
  • Wystarczy piec je przez 3 bądź 4 minuty. Po tym czasie wyjmij je z piekarnika i pozwól im odpocząć, aż osiągną letnią temperaturę.
  • Następnie pokrój masło i czekoladę na kawałki.
  • W międzyczasie zagotuj śmietanę, kiedy osiągnie punkt wrzenia, usuń z ognia i dodaj czekoladę wraz z masłem.
  • Mieszaj wszystko, aż uzyskasz jednorodną konsystencję. Pozwól masie ostygnąć. Przede wszystkim pamiętaj, aby od czasu do czasu zamieszać nadzieniem. Na koniec spójną masę czekoladową przelej do foremek wyłożonych wcześniej ciastem. W rozgrzanym piekarniku pozostaw je na 7 do 8 minut.
  • Co więcej, tuż przed podaniem możesz udekorować je w dowolny sposób. np. cukrem pudrem.

Tarta czekoladowa w towarzystwie bezy szwajcarskiej

Prawdziwa, charakterystyczna beza szwajcarska, w przeciwieństwie do włoskiej odpowiedniczki nie zawiera w sobie soku z cytryny. Od francuskiej zaś różni się lekkością. Świetnie sprawdza się w charakterze smacznej dekoracji. Ma też bardzo intensywny słodki smak.

beza tarta czekoladowa

Czekoladowa tarta, czy tak, jak w tym przypadku małe tartaletki – sprawdzają się przy każdej okazji. Co więcej, są deserem pełnym elegancji. Najlepiej jest podawać je tuż po przygotowaniu. Nie pozostawiajmy ich do dnia następnego.

Bezę szwajcarską możesz dodać jako dekorację do swoich małych tartaletek. Oprócz tego świetnie sprawdzą się świeże owoce, np. banany i truskawki. Tak samo jak i orzechy. Wypróbuj też prażone migdały i pistacje!

Pochwal się swoimi rezultatami i rozkoszuj eleganckim deserem w postaci czekoladowej tarty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.