Tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem w organizmie, ponieważ odpowiada za produkcję hormonów niezbędnych dla metabolizmu. Oznacza to, że jeżeli masz niewystarczającą ich ilość, Twój organizm nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować i spalać kalorii w naturalny sposób.
W konsekwencji będziesz przybierać na wadze, a sytuacja ta doprowadzi do niedoczynności tarczycy. Istnieje również zaburzenie będące przeciwieństwem niedoczynności tarczycy spowodowane nadmiarem hormonu produkowanym przez tarczycę, czyli nadczynność tarczycy.
Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy mają tendencję do przybierania na wadze, zmagają się z suchą skórą, wolnym biciem serca, a także zaparciami. Wszystko to sprawia, że metabolizm staje się wolniejszy, a co za tym idzie –nieefektywny.
A zatem, jeżeli zauważyłaś, że przybierasz na wadze lub chudniesz bez żadnego konkretnego powodu, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Zleci Ci niezbędne badania, aby potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.
Niedobór hormonów, a także nadmierne ich wytwarzanie wymaga odpowiedniego leczenia. W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy, chorych czeka zazwyczaj przyjmowanie leków do końca życia.
Zmiany gruczołu tarczycy są na ogół następstwem chorób autoimmunologicznych, wrodzonych, przyjmowania niektórych leków, itd. Warto jednak pamiętać, że istnieją powody, które mają wpływ na zmiany w funkcjonowaniu tarczycy, w podobny sposób oddziałujące na metabolizm.
Tarczyca i niesprzyjające nawyki
Siedzący tryb życia
Siedzący tryb życia może wiązać się z występowaniem chorób hormonalnych, tak jak ma to miejsce w przypadku niedoczynności tarczycy. Jest to kolejny powód do tego, aby codziennie uprawiać sport, niezbędny dla zachowania zdrowia: nie tylko po to, aby wysmuklić sylwetkę, lecz także w celu zapobiegania schorzeniom i zmianom chorobowym.
Warto pamiętać, że wszystko co spożywane jest w nadmiarze, jest niezdrowe. Jeśli spożywasz za dużo kofeiny, powinnaś przestać. Jej nadmiar może prowadzić do pojawienia się zmian w tarczycy.
Alkohol a tarczyca
Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu wywołuje zmiany w tarczycy i ogólnie w organizmie. Ale skoro już skupiamy się na tarczycy, warto wiedzieć, że alkohol może powodować jej niedoczynność.
Tytoń
Jeżeli jesteś palaczem, radzimy Ci zerwać z nałogiem. Poza niekończącą się ilością chorób jakie wywołuje palenie, istnieje również ryzyko utraty zdrowia związanego z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy.
Jod jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy. Niedobór jodu w organizmie może być przyczyną wielu zmian.
Gdzie go znajdę?
Jod występuje w rybach, owocach morza, czosnku, białej fasoli, jogurcie, serze, mleku krowim, wodorostach, pomarańczach, jabłkach, burakach, cebuli, botwinie, ananasie, itp. Pamiętaj, aby te produkty były zawsze częścią Twojej diety.
Jeśli nie jesteś pewna jak prawidłowo włączyć jod do diety, a także jak unikać nadużywania tego minerału – zasięgnij porady u dietetyka.Pomoże Ci w skomponowaniu zrównoważonej i zdrowejdiety, bez pominięcia i nadużywania składników odżywczych.
Nawyki, o których pisaliśmy wyżej, nie mają wpływu tylko na tarczycę,lecz na cały organizm. W dłuższej perspektywie, sama odczujesz ich negatywne działanie na własnym ciele. Pamiętaj, że wszystko, co robisz dziś, będzie miało konsekwencje następnego dnia rano. Unikaj więc szkodliwych nawyków, a unikniesz problemów.
Wybierz to, co naturalne i zdrowe. Całkowicie zrezygnuj ze szkodliwych przyzwyczajeń. Twój organizm nie będzie żył wiecznie, dlatego dobrze o niego zadbaj, a pozostanie w dobrej kondycji przez całe życie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Tremblay, M. S., Colley, R. C., Saunders, T. J., Healy, G. N., & Owen, N. (2010). Physiological and health implications of a sedentary lifestyle. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism. https://doi.org/10.1139/H10-079
Pai, H. C., & Gong, S. T. (2013). Subclinical thyroid disease. Journal of Internal Medicine of Taiwan. https://doi.org/10.1093/bmb/ldt024
de Mejia, E. G., & Ramirez-Mares, M. V. (2014). Impact of caffeine and coffee on our health. Trends in Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.tem.2014.07.003
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.
INTERESUJĄCE ARTYKUŁY
Ćwiczenia i sportMięsień zębaty przedni - 10 mało znanych ćwiczeń definiujących
KonfliktyDlaczego niektóre dzieci oddalają się od rodziców?