Tadelakt - zastosowania stylowej farby z efektem cementu
Tadelakt jest wiernym dowodem na to, że to, co stare ostatecznie staje się aktualne i może stać się trendem. W tym przypadku jesteśmy w dziedzinie zdobienia i przybliżymy Wam tę technikę, która pomimo wieloletniego stosowania, staje się coraz bardziej popularna.
Następnie przyjrzymy się, o co chodzi w tej starożytnej praktyce i jej początkach. Dowiesz się, na czym polega stosowanie techniki, jaką jest tadelakt i jakie są jego plusy i minusy.
Co to jest tadelakt?
Znany również jako farba z efektem cementu lub mikrocement, ma silną inspirację w przeszłości Maroka. Jest to powłoka lub patyna, która jest nakładana na ściany i uzyskuje wygląd podobny do cementu, a także ma bardzo szczególną teksturę. Termin ten jest arabski i pochodzi od czasownika dalaka, co oznacza „polerować lub pocierać”. To jest właśnie podstawa tej techniki, która jest powszechna w Maroku i stopniowo przekracza granice.
Pierwotnie służył do ochrony ścian przed wilgocią, ponieważ ma silne działanie hydroizolacyjne. Wykorzystywano go również do produkcji wyrobów ceramicznych i marokańskich. Jednak tadelakt powstaje z wapna i naturalnych pigmentów. Następnie jest polerowany kamykami, aby uzyskać gładki wygląd wykończenia. Dziś do tego wapna dodaje się mączkę marmurową i inne proszki mineralne. Do wyrównania mieszanki używa się kielni.
Przeczytaj również: Niezawodne pomysły na dekorowanie domu wikliną
Posiada zaokrąglone i gładkie wykończenie na oku. Jest jednocześnie dekoracyjny i nieprzepuszczalny, a także grzybobójczy. Dlatego stosuje się go głównie w łazienkach i kuchniach. Jej najnowszym poprzednikiem jest farba kredowa, której wykończenie przypomina aksamit. Zobaczmy zatem, jakie zastosowania ma tadelakt.
Choć tadelakt jest podobny do mikrocementu, nie jest dokładnie taki sam. Posiada odrębną technikę wytwarzania.Tadelakt – możliwe zastosowania
Jest to bardzo wszechstronna technika, którą można zastosować w różnych pomieszczeniach domu, chociaż preferowane są łazienka i kuchnia. Zwykle stosuje się go do pokrywania podłóg, ścian, a nawet mebli, takich jak blaty i blaty. Podobnie nadaje się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego.
Pamiętajmy, że jest to raczej rustykalny stiuk, więc jego zaokrąglone i niedoskonałe wykończenie prezentuje się świetnie. Pierwotnie nacierany był kamykiem, więc efekt zakrzywienia uzyskano w bardziej zaakcentowany sposób. Obecnie używa się kielni, chociaż utrzymuje się zaokrąglone wykończenie.
Jeśli chodzi o jego zastosowanie, można śmiało powiedzieć, że wymaga wykwalifikowanej siły roboczej lub przynajmniej pewnej praktyki. Wszystko będzie zależało od miejsca, w którym chcesz pokryć. Być może możesz zacząć robić to sam na mniejszych powierzchniach, dopóki nie opanujesz techniki.
Jak jest stosowany?
Produkt jest gotowy do użycia i wystarczy dodać ilość wody wskazaną przez producenta. Oto niektóre z rozważań, które należy wziąć pod uwagę przed zastosowaniem tadelaktu:
- Dokładnie wyczyść powierzchnię przed nałożeniem pierwszej warstwy. Jeśli zauważysz jakieś dziury, koniecznie je zakryj.
- Zaleca się zagruntowanie powierzchni przed nałożeniem pierwszej warstwy, aby produkt dobrze przylegał.
- Przed nałożeniem samego tadelaktu zwilż podłoże.
- Podczas nakładania produktu nanosić go szpachelką lub kielnią ruchami półkolistymi. W ten sposób pomożesz uzyskać zaokrąglony efekt poszukiwany przy tym stiuku.
- Jeśli chodzi o czas schnięcia, idealny czas schnięcia wynosi od 8 do 10 godzin.
- Druga warstwa, którą nałożysz, powinna być grubsza niż pierwsza i pozostawić do wyschnięcia na taką samą ilość godzin.
- Aby zakończyć pracę, zwykle nakłada się ostatnią warstwę wosku lub mydła z czarnej oliwy z oliwek. Ma to na celu zapewnienie wodoodporności powierzchni.
Jeśli chcesz i upewnij się, że dobrze pokryje powierzchnie, nałóż więcej niż 2 warstwy. Technika nie jest trudna, wymaga tylko czasu i cierpliwości. Musisz odczekać co najmniej 30 dni, zanim będziesz mógł zwilżyć miejsce, w którym został nałożony ten produkt. Do czyszczenia powierzchni tadelaktem nie używaj detergentów ani innych substancji ściernych, ponieważ mogą je uszkodzić.
W tym sensie do czyszczenia powierzchni wystarczy woda i neutralne mydło. Nie zapomnij użyć miękkiej gąbki, aby uniknąć jej uszkodzenia.
Do czyszczenia nie używać produktów ściernych. Mogliby zrujnować to, co zrobiłeś.Tadelakt – poznaj wady i zalety
Do tej pory sprawdziliśmy, na czym polega ta zyskująca na popularności technika zdobnicza. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jakie są jego zalety i wady. Pozytywnym aspektem, na który możemy zwrócić uwagę, jest jego higiena. Działając jak cement, działa antybakteryjnie i ze względu na zawartość wapna działa grzybobójczo.
Kolejną zaletą jest to, że odpycha wilgoć. Dlatego jest tak szeroko stosowany w łazienkach i kuchniach. Zapomnisz o grzybie i pleśni na sufitach i ścianach. Dodatkowo możesz nakładać barwniki, dzięki czemu uzyskasz inne kolory poza cementową szarością.
Zobacz też: Dekoracja w stylu etnicznym – jak wdrożyć ją w domu
Wśród jego wad można wymienić, że wymaga aplikacji przez profesjonalistów. Ponadto potrzebuje długiego czasu schnięcia, aby osiągnąć pożądaną twardość. Ważne jest, aby przez jakiś czas unikać kontaktu z tymi obszarami. Wreszcie nie jest to najbardziej ekonomiczny materiał. Być może to jest powód, dla którego zwykle stosuje się go na małych powierzchniach.
Mamy nadzieję, że skorzystasz z tych informacji i tadelakt stanie się dla ciebie jedną z form wprowadzania innowacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Macías, B. E. D. (2017, October). Evaluación de la permeabilidad del tadelakt aplicado sobre diferentes materiales base. In Actas del Décimo Congreso Nacional y Segundo Congreso Internacional Hispanoamericano de Historia de la Construcción: Donostia-San Sebastián(pp. 417-426).
- Díaz Macías, B. E. (2018). Adaptación del tadelakt a la región de clima cálido de México empleando cal como material hidrófugo en vivienda de interés social(Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Aguascalientes).
- Penadés Sanz, J. (2015). Análisis y estudio del microcemento(Doctoral dissertation, Universitat Politècnica de València).
- Sebastián, D. S. de Historia de la Construcción.
- Bozzano Ciavaglia, B. (2017). Acabados y revestimientos en el diseño de arquitectura de tierra.
- Espuga Bellafont, J., Gibert Armengol, V., & Berasategui Berasategui, D. (1999). Revoques y estucados: teoría y práctica. Edicions UPC.