Tabletki antykoncepcyjne: najczęściej zadawane pytania

Tabletki antykoncepcyjne: najczęściej zadawane pytania

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Chociaż tabletki antykoncepcyjne są bardzo dobrze znane, to wiele osób nadal ma sporo pytań na ich temat. Jakie są ich skutki uboczne? Kiedy powinnaś przestać je przyjmować? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz na nie odpowiedzi.

Tabletki antykoncepcyjne to leki, które zawierają hormony. Najczęściej stosuje się tabletki dwuskładnikowe, które zawierają zarówno estrogeny, jak i progestin. Jednak oprócz nich istnieją również inne rodzaje.

Te dwa hormony nie pozwalają jajnikom uwolnić jajeczka podczas cyklu menstruacyjnego. Ten proces jest nazywany owulacją. W tym celu naturalne poziomy hormonów łączą się z hormonami z tabletki.

Poza tym progestin odpowiada za zagęszczanie śluzu w szyjce macicy. To właśnie dzięki temu sperma ma większe trudności z dotarciem do macicy.

Chociaż tabletki antykoncepcyjne są powszechnie stosowane, to nadal wzbudzają wiele pytań. Dlatego też chcemy przedstawić odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Jakie skutki uboczne mają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo bezpieczne i nie mają zbyt wielu działań niepożądanych. Jednak, podobnie jak w przypadku innych leków, mogą mieć różne skutki uboczne. Do najczęstszych z nich zaliczamy:

Tabletki antykoncepcyjne
  • Zmiany w cyklu menstruacyjnym (brak cyklu menstruacyjnego lub dodatkowe krwawienia),
  • Większe migreny wywołane działaniem estrogenów,
  • Mdłości,
  • Tkliwość piersi,
  • Przybieranie na wadze.

Poza tym warto nadmienić, że tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi oraz zawału serca. Może pojawić się także podwyższone ciśnienie tętnicze oraz problemy z sercem. Jednak zdarzają się one niezwykle rzadko, jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

W jakim wieku należy przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Wiele osób uważa, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych po ukończeniu 35. roku życia jest niebezpieczne. Jednak w rzeczywistości wszystko zależy od Twojego stylu życia.

Jeżeli kobieta, która ma ponad 35 lat jest aktywna, nie pali i przestrzega zrównoważonej diety, może dalej bez obaw przyjmować tabletki antykoncepcyjne.

Jednak kobiety, które palą i nie prowadzą zdrowego trybu życia, powinny przestać je przyjmować mniej więcej w tym czasie. Takie niezdrowe nawyki mogą nie tylko pogorszyć skutki uboczne płynące ze stosowania tabletek, ale nawet je wywoływać.

Co należy zrobić aby zajść w ciążę?

Owulacja pojawia się średnio po dwóch tygodniach od zaprzestania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego też kiedy przestaniesz przyjmować tabletki antykoncepcyjne i zaczniesz znowu owulować, możesz starać się zajść w ciążę.

Jeżeli dojdzie do tego podczas pierwszego cyklu po przerwaniu przyjmowania tabletek, może nie pojawić się okres. To całkowicie normalne.

W jaki sposób tabletki antykoncepcyjne chronią przed zajściem w ciążę?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tabletki antykoncepcyjne nie dopuszczają do rozpoczęcia procesu zapłodnienia. Dzieje się tak, ponieważ nie pozwalają spermie dotrzeć do komórki jajowej i jej zapłodnić.

Dłoń trzymająca tabletki antykoncepcyjne

W tym celu blokują uwolnienie komórki jajowej z jajnika do macicy. Dzięki temu sperma nie będzie w stanie znaleźć komórki jajowej do zapłodnienia i nie dojdzie do ciąży.

Czy tabletki chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

To bardzo istotne pytanie, które należy wyjaśnić. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciowąChroni przed zajściem w ciążę i przed niczym innym.

Dlatego też aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową należy dodatkowo używać prezerwatywy. Poza tym jeśli używasz prezerwatywy i tabletek antykoncepcyjnych dodatkowo zmniejszasz prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży jest niewskazane?

Najlepiej jest przestać brać tabletki antykoncepcyjne, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. Jednak wiele osób przyjmuje je nie mając pojęcia, że są w ciąży, póki nie zauważą, że nie pojawia się u nich krwawienie z odstawienia i nie zrobią testu ciążowego.

Chociaż nie ma wiele dowodów na to, że wystawienie na działanie hormonów stanowi zagrożenie dla płodu, powinnaś przestać stosować tabletki od razu, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży.

Podsumowanie

Z całego serca zachęcamy do rozmowy z farmaceutą, lekarzem lub ginekologiem o wszystkich wątpliwościach, jakie mogą Cię dręczyć. Pamiętaj, że zawsze warto używać dodatkowo prezerwatyw, ponieważ tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dhont, M., & Verhaeghe, V. (2013). Hormonal anticonception anno 2013: a clinician’s view. Facts, Views & Vision in ObGyn.
  • østergaard, E. (1969). Oral Anticonception: Side Effects and Risks. Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica. https://doi.org/10.3109/00016346909156678
  • Herrera, S. T., Garza, E. A. G., Reyes, C. H., & Alvarado, D. A. (1992). GnRH-agonists in gynecology I. Ginecologia y Obstetricia de Mexico.
  • Hee, L., Kettner, L. O., & Vejtorp, M. (2013, February). Continuous use of oral contraceptives: An overview of effects and side-effects. Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica. https://doi.org/10.1111/aogs.12036
  • Oesterheld, J. R., Cozza, K., & Sandson, N. B. (2008). Oral contraceptives. Psychosomatics49(2), 168–175. https://doi.org/10.1176/appi.psy.49.2.168

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.