T-shirt w stylu tie-dye: 5 domowych sposobów

Barwnik, tasiemki lub sznurki, woda i sól to wszystko, czego potrzebujesz, aby zaprojektować swój nowy kolorowy strój w stylu tie-dye. To przyjemna i kreatywna technika barwienia tkanin, której Cię nauczymy w dzisiejszym artykule.
T-shirt w stylu tie-dye: 5 domowych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 18 marca, 2023

Tie-dye to zabawny, relaksujący i oryginalny sposób na zmianę wyglądu Twoich ubrań. T-shirt w stylu tie-dye stanowi doskonałe uzupełnienie garderoby na każdą okazję.

W rzeczywistości proces ten nie jest bardzo trudny. Potrzebujesz tylko trochę czasu i odrobiny kreatywności, aby rozpocząć kolorowanie dowolnego rodzaju odzieży, w tym butów, torebek i czapek. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zrobić T-shirt w stylu tie-dye. Zaczynamy!

Na czym polega technika tie-dye?

Fashion Magazine opisuje tie-dye jako technikę, w której tkanina jest wiązana sznurkami, a następnie farbowana. Chodzi o to, by kolor został wchłonięty przez materiał, tworząc rozmaite wzory, ale z pominięciem ciasno związanych elementów.

Jest to technika zdobienia tkanin znana od dawna i już od pokoleń stosowana w celu urozmaicenia garderoby.

Muzycy i hipisi stosowali ten trend już od lat 60. W dzisiejszych czasach projekty tego typu są często dość nowatorskie, nie tracąc przy tym swojej klasycznej esencji. T-shirt w stylu tie-dye to coś, co powinno się znaleźć w szafie każdego z nas.

Jak na swoich łamach poinformowało czasopismo Patrones, popyt na produkty w stylu tie-dye na rynku jest duży i stale rośnie. Na jego korzyść przemawia fakt, że nie trzeba czekać, aż słynni projektanci wypuszczą swoją następną kolekcję. T-shirt w stylu tie-dye możesz zrobić samodzielnie w zaciszu własnego domu stosując technikę DIY.

Tie-dye to ponadczasowy trend, który mogą nosić dzieci, młodzież i dorośli.

T-shirt w stylu tie-dye – o czym należy pamiętać

Przed przejściem do fazy barwienia odzieży niezbędne są pewne pomiary. Jeśli chodzi o tkaninę, która ma być farbowana, upewnij się, że nie ma na niej plam i tłuszczu. Najlepiej przed farbowaniem wyprać koszulkę.

Jeśli chcesz, możesz użyć utrwalaczy barwnika, dzięki czemu tie-dye utrzyma się znacznie dłużej. Inne względy, o których warto wspomnieć, to:

  • Przestrzeń: Wybierz miejsce do pracy poza salonem, kuchnią lub sypialnią, ponieważ istnieje ryzyko zabrudzenia. Unikniesz nieprzyjemnych wypadków, jeśli pokryjesz obszar, na którym będziesz pracować ochronną folią lub innym materiałem.
  • Pigmenty: Dobrym sposobem jest stosowanie barwników chemicznych, ale jeszcze lepszym pomysłem będzie praca z naturalnymi pigmentami. Oprócz tego, że są one przyjazne dla środowiska, stwarzają mniejsze ryzyko chorób skóry. Można o nie zapytać w miejscowych sklepach.
  • Temperatura: Chociaż styl tie-dye obejmuje końcowe płukanie zimną wodą, na początku należy użyć gorącej wody. Zachowaj więc środki ostrożności, aby się nie poparzyć. Przygotowywanie pigmentów odbywa się bowiem w wodzie o wysokiej temperaturze.
Kobieta trzyma T-shirt w stylu tie-dye
Technikę tie-dye należy stosować z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że zainteresuje Cię również: Jak ponownie wykorzystać stare ubrania?

T-shirt w stylu tie-dye – jak przebiega proces farbowania

W przypadku odzieży kolorowej możliwe jest uzyskanie efektu bez użycia pigmentów. Sekret polega na pozostawieniu odzieży związanej gumkami na 20 minut w mieszaninie wody i wybielacza. Dzięki temu kolor zostanie usunięty – poza miejscami, w których materiał był związany.

Jednak istotą tie-dye jest zabawa zróżnicowanymi kolorami i wzorami powstałymi po związaniu. Jeśli marzy Ci się oryginalny T-shirt w stylu tie-dye, zastosuj poniższe kroki.

Potrzebne przybory:

  • Sól
  • Wiadro
  • Rękawice
  • Koszulka
  • Barwnik
  • Ciepła i zimna woda
  • Gumki lub sznurki

Co należy zrobić:

Napełnij wiadro zimną wodą, dodaj rozpuszczone wcześniej w gorącej wodzie barwniki i 2 łyżki soli na litr wody. Ciasno zawiąż sznurki lub gumki na koszulce, zgodnie z kształtem lub wzorem, który ma mieć Twój T-shirt w stylu tie-dye.

Następnym krokiem jest namoczenie ubrania w mieszance barwników i pozostawienie go na co najmniej cały dzień, bez zdejmowania gumek. Podczas pracy z pigmentami nie zapomnij założyć rękawiczek.

Po tym czasie rozwiąż koszulkę przecinając gumkę nożyczkami. Wypłucz materiał w zimnej wodzie. Po kilku zanurzaniach woda powinna być czysta.

Następnie możesz włożyć Twój nowy T-shirt w stylu tie-dye do pralki na jeden cykl prania. Pamiętaj jednak, by zrobić to bez żadnych innych ubrań, aby uniknąć pofarbowania. Pozostaw do wyschnięcia. Jeśli chcesz zintensyfikować tony, użyj suszarki.

Wskazówka: Mieszanką tie-dye zamiast wiadra można również napełnić plastikową torbę.

T-shirt w stylu tie-dye: kreatywne pomysły

Magazyn Patterns podkreśla, że wzory na tkaninach tie-dye są łatwe do stworzenia. Istnieje tak duża różnorodność, że każdy ma przestrzeń na swobodę twórczą. Jakie są zatem najczęstsze techniki? Oto one:

1. Koszulka w paski

Zwiń koszulkę od dolnej krawędzi do dekoltu, aby wyglądała jak rurka. Wokół tak uformowanego cylindra zawiąż kilka sznurków lub gumek recepturek.

Im ciaśniej zawiążesz, tym więcej powstanie poziomych pasków. Jeśli wolisz linie pionowe, zwiń koszulę od prawej do lewej strony lub odwrotnie. Następnie czas na farbowanie!

2. T-shirt w stylu tie-dye: spirale

Spirale są popularne w farbowaniu, zarówno ze względu na sam urok projektu, jak i łatwość jego wykonania. Wystarczy, że rozłożysz T-shirt na stole i pośrodku materiału włożysz palec wskazujący i kciuk; chodzi o to, aby wykonać ruch okrężny, aby uzyskać spiralę, bez marszczenia odzieży.

Zrób przynajmniej pięć okrążeń. Następnie przystąp do zawiązania co najmniej trzech gumek lub sznurków, tak aby koszula uzyskała okrągły kształt. Farbuj za pomocą aplikatora lub „topiąc” tkaninę w wiaderku z barwnikiem.

Pofarbowany materiał
Ze względu na swoją kolorystykę spiralny wzór jest jednym z najczęściej używanych na T-shirtach.

3. Zagniatanie

Malowanie z zagnieceń to kolejna z popularnych strategii tie-dye. Wzór polega na zgnieceniu kawałka materiału tyle razy, ile chcesz i związaniu go w małe stosy, aby utworzyć kilka osobnych sekcji.

Gdy już wystarczająco zabezpieczysz materiał wiązaniami, przejdź do barwienia. W takim przypadku powinieneś użyć tylko jednego barwnika, ponieważ szukasz efektu marmuru, w którym biel kontrastuje z intensywnym kolorem.

4. Barwne rozety

Ta metoda tie-dye ma na celu stworzenie na materiale kwiatowych wzorów poprzez rozmieszczenie ich w różnych punktach koszulki. Następnie, podobnie jak w przypadku pozostałych strategii tie-dye, użyj gumek, aby oddzielić każdą odseparowaną sekcję.

Przestrzeń, którą zostawisz w każdym wiązaniu, określa rozmiar wzoru: im większa odległość, tym większe będą uzyskane wzory. Następnie po związaniu gumek zanurz tkaninę w barwniku. W zależności od gustu można użyć jednego lub kilku pigmentów.

5. Zaciskanie tkaniny

Aby uzyskać ten wzór, umieść środkowy punkt koszulki dokładnie w obszarze, który zwykle zakrywa klatkę piersiową. Następnie twórz kolejne wiązania od tego środkowego punktu ku dołowi, tworząc pionową linę.

Pierwsze z góry wiązanie będzie w tym przypadku środkiem wzoru, który uzyskasz. Następnie ostrożnie pofarbuj każdą kolejną sekcję wybranymi przez siebie kolorami. Rezultat nazywa się bullseye i jest jednym z klasycznych projektów tie-dye.

Myślimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Nienoszone ubrania – 4 pomysły, jak poprawić ich wygląd

Zalety samodzielnego farbowania tie-dye

Własnoręczne farbowanie materiału ma zalety znacznie wykraczające poza personalizację odzieży. Jedną z tych korzyści jest zabawa, ponieważ jest to czynność, którą możesz wykonywać z rodziną. Możliwe jest również włączenie tej dynamiki jako atrakcji na przyjęciach dla dzieci, aby maluchy mogły bawić się w sposób kreatywny.

Możesz też skorzystać z tej sztuki, aby dać nową szansę ubraniom, które być może chcesz wyrzucić. Poszukaj więc starych T-shirtów i już dziś zacznij ćwiczyć technikę tie-dye. Zobaczysz, że opanujesz tę sztukę dosłownie w mgnieniu oka!

To może Cię zainteresować ...
Ubrania – 12 sposobów na to, by długo ci służyły
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ubrania – 12 sposobów na to, by długo ci służyły

Jeśli chcesz, by twoje ubrania służyły ci długo i zawsze wyglądały jak nowe, zastosuj się do naszych porad. Dzięki nim zawsze będziesz wyglądać nie...
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.