Szybki test reaginy w osoczu do diagnozy kiły

Szybki test reaginy w osoczu jest podobny do konwencjonalnego badania krwi, więc niesie ze sobą niewielkie ryzyko. Wyjaśniamy, co to jest i do czego służy.
Szybki test reaginy w osoczu do diagnozy kiły
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Szybki test reaginy w osoczu to test do diagnozowania przeciwciał przeciwko kile. To prosty test przeprowadzany na podstawie zwykłego badania krwi. W ostatnich latach stanowi on ważną zaletę w kontroli tej choroby.

Kiła to choroba przenoszona drogą płciową wywołana przez bakterię o nazwie Treponema pallidum. Pomimo istnienia leczenia, nadal stanowi poważną przyczynę zachorowalności i śmiertelności.

Kiła łatwo się rozprzestrzenia. W wielu przypadkach zarażenie wiąże się z brakiem wiedzy na temat samej choroby. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, na czym polega szybki test reaginy w osoczu i jakie ma zalety.

Co to jest kiła?

Kiła, jak zauważyliśmy we wstępie, to choroba przenoszona drogą płciową.Wywołuje ją bakteria typu krętek o nazwie Treponema pallidum. Ta infekcja przenosi się przez kontakt z zakaźnymi ranami, które pojawiają się na genitaliach, odbytnicy, odbycie, a nawet na ustach.

Może się również przenosić w czasie ciąży z matki na dziecko. Albo nawet przez transfuzje krwi. Ma etapy objawowe i całkowicie bezobjawowe okresy, co sprawia, że ​​jej diagnoza nie należy do prostych.

Krótko po zakażeniu pojawia się kiła pierwotna. Na tym etapie może pojawić się gorączka, bóle mięśni, ogólne złe samopoczucie i obrzęk węzłów chłonnych. Typowa jest również zmiana w postaci wrzodu, przez który przenosi się infekcja.

Owrzodzenie to jednak nie powoduje bólu i pacjent może go nie zauważyć. Wtedy rozpoczyna się okres bezobjawowy, jeśli nie podejmie się żadnego leczenia. Kiła przechodzi w etap utajony i rozprzestrzenia się.

Z biegiem lat wszystkie narządy ulegają uszkodzeniu. Choroba może prowadzić do ślepoty, paraliżu, odrętwienia, a nawet śmierci. Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować ją jak najwcześniej. Leczenie jest bardzo proste i skuteczne, ale powinno być podjęte jak najszybciej.

Bakterie
Bakteria, która powoduje kiłę, to krętek, nazwany tak ze względu na swój kształt.

Na czym polega szybki test reaginy w osoczu?

Szybki test reaginy w osoczy wykrywa specyficzne przeciwciała we krwi. Są to przeciwciała, które organizm syntetyzuje przeciwko substancjom w innych komórkach, uszkodzonych przez bakterię Treponema pallidum.

Oznacza to, że bakterie w pierwszej kolejności atakują komórki ciała. Komórki te, gdy są uszkodzone, wydzielają substancje, dla których układ odpornościowy syntetyzuje specyficzne przeciwciała. Dlatego te przeciwciała pojawiają się tylko wtedy, gdy już walczysz z infekcją.

Szybki test reaginy w osoczu pomaga zidentyfikować aktywną kiłę. Nie stanowi on jednak ostatecznej diagnozy, lecz służy raczej jako wskazówka dla oceny lekarskiej. W przypadku wykrycia przeciwciał zwykle zleca się inne, bardziej specyficzne badania.

Test ten służy również do badania postępu choroby po ustaleniu metody leczenia. Kiedy leczenie działa, przeciwciała we krwi spadają. Z drugiej strony szybki test reaginy w osoczu stosuje się u osób aktywnych seksualnie jako środek kontrolny.

Szybki test reaginy w osoczu a ciąża

Kiła może być przenoszona w czasie ciąży z matki na płód. Ta infekcja stwarza wiele zagrożeń dla dziecka. W rzeczywistości zwiększa prawdopodobieństwo poronień.

Z tego powodu w niektórych krajach do wykrycia infekcji w czasie ciąży zleca się szybki test reaginy w osoczu. W miejscach, w których ten test nie należy do rutynowych badań, wykonuje się go, jeśli u matki zostaną wykryte czynniki ryzyka.

Jak wykonuje się szybki test reaginy w osoczu?

Szybki test reaginy w osoczu przypomina konwencjonalne badanie krwi. Na początku pobiera się krew żyły pacjenta. Aby to zrobić, wokół ramienia zawiązuje się małą plastikową opaskę, która ułatwia znalezienie żyły.

Następnie skórę oczyszcza się środkiem antyseptycznym. W miejsce wybrane do nakłucia wprowadza się małą igłę. Nie trzeba pobierać dużej próbki krwi, ponieważ zwykle wystarcza mała probówka.

Krew wysyła się następnie do laboratorium, które wykonuje test. Cała ta procedura nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania.

Interpretacja wyników

Szybki test reaginy w osoczu może dawać różne wyniki. Ustala się, że jest wynik jest w normie lub niereaktywny, gdy we krwi nie znaleziono przeciwciał przeciwko kile. Tak wyjaśniają to specjaliści San Diego Health.

Wymaga to jednak pewnych  dodatkowych wyjaśnień. To, że wynik jest negatywny, nie wyklucza całkowicie, że dana osoba jest zarażona kiłą. We wczesnych stadiach choroby organizm mógł jeszcze nie wytworzyć przeciwciał.

Mogą nawet występować przeciwciała o niskim mianie, więc test nie jest w stanie ich wykryć. Ta sytuacja może prowadzić do tego, że mijają całe miesiące z fałszywie ujemnym wynikiem testu.

Możliwe jest również, że zaraz po leczeniu szybki test reaginy w osoczu również nie wykryje przeciwciał. Dlatego zaleca się powtórzenie testu po kilku tygodniach.

Ponadto, najlepszy moment na wykonanie testu przypada na pośrednie stadia kiły. To znaczy wtedy, gdy minie wystarczająco dużo czasu, aby organizm wytworzył przeciwciała, ale jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Inne infekcje również mają wpływ na wyniki szybkiego testu reaginy w osoczu. Istnieją pewne choroby, w których syntetyzowane są przeciwciała podobne do kiły. Na przykład malaria, HIV, borelioza i toczeń.

Drobnoustroje
Pomiar przeciwciał ma swój margines błędu. Niektóre choroby wywołują podobne reakcje w organizmie, i testy laboratoryjne nie są w stanie ich odróżnić.

Czy test wiąże się z ryzykiem?

Szybki test reaginy w osoczu jest prosty i bezpieczny. Jednak pobranie próbki krwi niesie ze sobą niewielkie ryzyko. Na przykład krwawienie z miejsca nakłucia, siniak lub zawroty głowy.

Chociaż jest to bardzo mało prawdopodobne, mogą również wystąpić infekcje. Musimy pamiętać, że test nie dotyczy wyłącznie kiły i może dawać wyniki fałszywie ujemne lub fałszywie dodatnie. Dlatego należy przeprowadzić dodatkowe badania w celu potwierdzenia diagnozy.

Jednym z badań, które zwykle wykonuje się jako test potwierdzający, jest absorpcja fluorescencyjnego przeciwciała krętkowego (FTA-ABS). Jest to test, który bardziej konkretnie szuka przeciwciał przeciwko kile.

Kiła musi zostać wykryta wcześnie

Należy pamiętać, że szybki teście reaginy w osocze stanowi jedynie wstępne badanie w wykrywaniu kiły. Jest to test, który identyfikuje przeciwciała przeciwko infekcji, ale nie daje ostatecznej diagnozy.

Dlatego też, gdy pojawia się wynik pozytywny, często trzeba zrobić dodatkowe testy w celu potwierdzenia. Ponadto, jeśli wynik jest negatywny, ale podejrzenie kliniczne jest duże, może być również konieczne powtórzenie badania lub włączenie innego.

Niemniej jednak szybki test reaginy w osoczu jest użyteczny. Kiła jest bowiem wysoce zaraźliwą, ale uleczalną infekcją. Dlatego wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia może pomóc w zapobieganiu poważnym powikłaniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.