Szparagi - 8 korzyści zdrowotnych płynących z ich jedzenia
Szparagi zawierają mnóstwo witamin i minerałów a ponadto działają moczopędnie i są bogate w błonnik, który zapobiega przetrzymywaniu nadmiaru wody w organizmie oraz zaparciom. Najlepiej jeść szparagi wiosną. Wtedy też najłatwiej znaleźć w sklepach obie popularne odmiany – zieloną i białą.
Szparagi – cechy charkterystyczne
Szparagami nazywamy młode pędy rośliny zwanej Aspargus Officinalis, która dorasta do półtora, a nawet dwóch metrów wysokości. Należy ona do tej samej rodziny co por, cebula i szczypiorek, choć smak szparagów nie przypomina smaku tych roślin.
Szparagi zielone pochodzą z okolic Morza Śródziemnego, a dokładniej z okolic rzek Tygrys i Eufrat. W starożytnym Egipcie i starożytnej Grecji spożywano je oraz składano w ofierze bogom. W Europie stały się one popularne dzięki Rzymianom, którzy cenili ich właściwości lecznicze.
Przeczytaj koniecznie: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka
Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, popularność szparagów zmalała, choć nie zniknęła całkowicie.
Odzyskały uznanie w dwudziestym pierwszym wieku i cenimy je teraz za właściwości kulinarne. Wcześniej, w wieku siedemnastym, pędy szparagów były jednymi z najczęściej spożywanych przez klasy wyższe i burżuazję produktów. Do dziewiętnastego wieku znana była wyłącznie odmiana zielona. Odmiana biała powstała wskutek zmian techniki uprawy (uprawa podziemna).
Różnica wynika z odmiennych ilości światła słonecznego które dociera do pędów (zielone zabarwienie to efekt produkcji chlorofilu). Obecnie szparagi uprawia się w miejscach położonych w klimacie umiarkowanym. Najwięksi światowi producenci to Włochy, Niemcy oraz Francja.
Choć szklarnie i chłodnie umożliwiają całoroczną uprawę i dystrybucję warzyw, najlepsza pora na kupowanie i jedzenie szparagów to wiosna. W innych porach roku możesz sięgać po szparagi konserwowe.
Jakie korzyści niesie ze sobą regularne jedzenie szparagów?
Szparagi spożywano od czasów starożytnych ze względu na ich różnorodne właściwości zdrowotne, które są efektem wysokiej zawartości witamin. Oto osiem korzyści, jakie może Ci przynieść regularne spożywanie szparagów:
1. Działanie moczopędne
Jako że same składają się w większości z wody, szparagi przyspieszają usuwanie z organizmu nadmiaru płynów.
- Zaleca się ich spożywanie osobom cierpiącym z powodu zaburzonej gospodarki wodnej organizmu, która objawia się opuchlizną i problemami z funkcjonowaniem nerek (w tym infekcjami oraz powstawaniem kamieni nerkowych). Z tych właściwości szparagów skorzystają także osoby z nadciśnieniem tętniczym.
- Szparagi zapewnią Ci dawkę asparaginy, substancji stymulującej produkcję moczu.
- Nie znajdziesz w nich za to soli, a więc jedzenie ich przed miesiączką nie nasili typowej opuchlizny.
2. Wspomaganie trawienia i działanie przeczyszczające
Kolejna pomocna właściwość szparagów to regulowanie procesów trawienia i ruchów jelit. Zawdzięczamy ją błonnikowi. Działanie leczy zaparcia i zapobiega ich nawrotom, przeciwdziała też hemoroidom, powstawaniu uchyłków jelita grubego oraz pojawieniu się zespołu jelita wrażliwego.
Przeczytaj koniecznie: Hemoroidy – jak je leczyć naturalnie?
Błonnik ma ponadto inne korzystne właściwości. Zmniejsza na przykład poziom cholesterolu i poprawia skuteczność rozkładu cukrów.
3. Szparagi zawierają wysoką dawkę antyoksydantów
Zjedzenie porcji szparagów może okazać się dużo bardziej skuteczne niż niejeden zabieg kosmetyczny.
Dlaczego? Otóż obie odmiany – biała i zielona – zawierają wysoką dawkę antyoksydantów czyli przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Wolne rodniki atakują komórki i powodują ich starzenie.
Poza przeciwutleniaczami, w szparagach znajdziesz też działający świetnie na wygląd skóry beta-karoten.
4. Zapobieganie depresji
Szparagi to solidna dawka kwasu foliowego. Ten składnik odżywczy nie tylko wpływa korzystnie na stan zdrowia kobiet w ciąży i przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu, ale jest też dobroczynny dla mózgu.
Jedzenie szparagów zmniejsza ryzyko upośledzenia poznawczego. Promuje dobry sen, pomaga pozbyć się bezsenności i wspomaga leczenie depresji.
Przeczytaj koniecznie: Depresja a równowaga chemiczna mózgu – 3 zasady
Jeśli więc trudno Ci się zrelaksować, jeśli jesteś zestresowana lub wiecznie zmęczona, najlepsze naturalne lekarstwo po jakie możesz sięgnąć to pęczek szparagów dodany do posiłku.
Sprawdzi się lepiej niż tabletki!
5. Wysoka wartość odżywcza
Lista elementów odżywczych które można znaleźć w szparagach to przede wszystkim witaminy A, C, E oraz K a także chrom, inne mikroelementy, błonnik i kwas foliowy.
Regularne spożywanie szparagów odżywi Twoje ciało koktajlem składników odżywczych, które są niezbędne do jego funkcjonowania.
6. Szparagi wzmacniają kości
Osoby po pięćdziesiątym roku życia (a w szczególności kobiety przechodzące menopauzę) oraz dzieci poniżej piątego roku życia powinny jeść jeszcze więcej szparagów niż inni.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy K, szparagi sprawiają, że kości są mocniejsze i zdrowsze. Uzupełnianie diety witaminą K pozwala osobom szczególnie narażonym na złamania kości uniknąć ryzyka.
Układ szkieletowy staje się słabszy z wiekiem. Pojawia się osteoporoza lub choroba zwyrodnieniowa stawów. Dlatego też uzupełnianie witaminy K jest kluczowe. Dzieci z kolei powinny jeść szparagi aby ich młody układ szkieletowy mógł się poprawnie rozwijać.
Dzięki tym warzywom osteokalcyna – białko znajdujące się w tkance kostnej – umożliwi układowi kostnemu sprawniejsze funkcjonowanie.
7. Wspomaganie odchudzania
Jeśli jesteś właśnie na diecie odchudzającej koniecznie dodaj pędy szparagów do jadłospisu.
- Szklanka (200 g) szparagów zawiera prawie 300 g potasu, pierwiastka znanego z właściwości redukowania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
- Błonnik zapobiega zaparciom i oczyszcza organizm z toksyn.
Jeśli te wspaniałe korzyści nie przekonały Cię w pełni musisz wiedzieć, że szparagi skutecznie zaspokajają głód ponieważ są sycące. To z kolei pomaga nam uniknąć sięgania po jedzenie w związku z niepokojem, przygnębieniem czy nudą.
8. Właściwości antywirusowe i antybakteryjne
Pozytywne działanie szparagów objawia się również kompleksowym odżywieniem organizmu, co pozwala układowi odpornościowemu działać z pełną sprawnością. Jedząc szparagi unikniesz więc przeziębienia, grypy oraz wszelkich innych chorób bakteryjnych i wirusowych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sun, T., Tang, J., & Powers, J. R. (2007). Antioxidant activity and quality of asparagus affected by microwave-circulated water combination and conventional sterilization. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.10.047
- Fuentes-Alventosa, J. M., Rodríguez-Gutiérrez, G., Jaramillo-Carmona, S., Espejo-Calvo, J. A., Rodríguez-Arcos, R., Fernández-Bolaños, J., … Jiménez-Araujo, A. (2009). Effect of extraction method on chemical composition and functional characteristics of high dietary fibre powders obtained from asparagus by-products. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2008.07.075
- Eichholz, I., Rohn, S., Gamm, A., Beesk, N., Herppich, W. B., Kroh, L. W., … Huyskens-Keil, S. (2012). UV-B-mediated flavonoid synthesis in white asparagus (Asparagus officinalis L.). Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2012.03.008