Szkarlatyna u dzieci: objawy i leczenie

Szkarlatyna jest chorobą wywoływaną przez bakterie Streptococcus pyogenes. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci wszystko, co musisz o wiedzieć na temat tej choroby.
Szkarlatyna u dzieci: objawy i leczenie

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek słyszałeś o chorobie takiej jak szkarlatyna? Jest to ostra choroba zakaźna, która zwykle dotyka dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Jeśli chcesz poznać jej objawy, leczenie i sposób rozprzestrzeniania się, poświęć chwilę na poszerzenie swojej wiedzy!

Szkarlatyna jest chorobą wywoływaną przez bakterie “Streptococcus pyogenes”. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci wszystko, co musisz o wiedzieć na temat tej choroby.

Szkarlatyna u dzieci

Szkarlatyna (której poprawna z medycznego punktu widzenia nazwa to „płonica”) to infekcja bakteryjna wywoływana przez paciorkowce z grupy A. W rzeczywistości przyczyną tej choroby jest bakteria, która powoduje również infekcje gardła i skóry.

W przypadku szkarlatyny sytuacja jest nieco inna. Otóż bakterie te zaczynają wytwarzać toksynę, która powoduje czerwoną wysypkę na skórze. I to właśnie od tego zjawiska pochodzi potoczna nazwa tej choroby.

Jak rozprzestrzenia się szkarlatyna?

Podobnie jak inne bakterie tego typu, paciorkowce rozprzestrzeniają się poprzez kropelki śliny lub śluzu, które osoba zakażona wydala przez kaszel lub kichanie. Kiedy człowiek wchodzi w kontakt z tymi płynami i dotyka następnie swego nosa, ust lub oczu, przenosi bakterie do własnego ciała.

Z drugiej strony możliwe jest również wystąpienie szkarlatyny w kontakcie z ranami skórnymi wywołanymi przez paciorkowce. Jeśli Twoje dziecko zapadło na tę chorobę, zawsze dobrze umyj ręce po nałożeniu kremu na jego skórę, aby zwalczyć uporczywe swędzenie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: 5 naturalnych środków łagodzących swędzenie

Typowe objawy spotykane u dzieci

Objawy płonicy u dzieci są podobne do innych wysypek. Jednak niektóre jej cechy są inne, co pomaga pediatrom zdiagnozować poprawnie chorobę. Oto niektóre z głównych objawów, jakimi cechuje się szkarlatyna:

  • Czerwonawa wysypka pojawiająca się na twarzy i szyi (ale bez wpływu na usta), która powoli rozprzestrzenia się na pachy, klatkę piersiową i pachwinę, aż obejmie całe ciało. Następnie czerwone plamy zaczynają się „wybrzuszać”, w efekcie czego i wydają się szorstkie jak papier ścierny.
  • Gorączka wyższa niż 38 stopni Celsjusza.
  • Ból gardła, który utrudnia połykanie. Infekcja może również objąć migdałki, które w efekcie tego stają się zaognione.
  • Czasami język dziecka jest spuchnięty. Ponadto może pojawiać się na nim biały nalot. Następnie staje się czerwonawy i występują na nim małe guzy.
  • Dreszcze.
  • Wymioty i ból brzucha.

Jeśli Twoje dziecko ma kilka z tych objawów, nie wahaj się udać się z nim do lekarza. Szkarlatynę należy leczyć antybiotykami, ponieważ jest to choroba bakteryjna. Twój pediatra z pewnością potwierdzi wstępną diagnozę, zlecając wykonanie badania na obecność paciorkowców lub posiew gardła.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Paciorkowce w ciąży – czy są one niebezpieczne?

Płonica: jak wygląda leczenie tej choroby u dzieci?

Jak już wspomnieliśmy, szkarlatynę wywołują określone bakterie. Z tego też powodu ważne jest, aby zażywać antybiotyki w celu zwalczania tej infekcji. Antybiotyki są zwykle przepisywane doustnie. Jeśli jednak dziecko odmawia przyjęcia leku, lekarz może przepisać zastrzyki zamiast tabletek.

Jeśli chodzi natomiast o gorączkę, to stosowane metody leczenia są takie same, jak w przypadku każdej innej choroby. Po prostu podaj dziecku paracetamol lub ibuprofen, zgodnie z zaleceniami lekarza. W ten sposób możesz kontrolować poziom dyskomfortu i gorączkę swojego dziecka.

Pamiętaj jednak o tym, by nie podawać dziecku aspiryny, ponieważ może to spowodować istotne skutki uboczne. Pamiętaj też, aby monitorować na bieżąco, ile wody pije Twoje dziecko. W rzeczywistości bardzo ważne jest bowiem, aby pić wystarczającą ilość płynów tak, aby uniknąć odwodnienia.

Dodatkowo przedstawiamy poniżej kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić dyskomfort swego malucha:

  • Przygotuj łatwe do spożycia potrawy. Na przykład rób dziecku zupy, przeciery, drobny i miękki makaron lub gotowane warzywa.
  • Podawaj dziecku świeżo wyciskane soki warzywne i owocowy.
  • Zaoferuj dziecku napoje, które pomogą zmniejszyć stan zapalny w gardle.
  • Przygotuj koktajle lub smoothie mleczne z mlekiem i owocami – pożywne, świeże i smaczne!
  • Nałóż trochę kremu na skórę dziecka, aby złagodzić uporczywe swędzenie.
  • Płatki owsiane mogą być kolejnym sposobem na złagodzenie swędzenia. Wystarczy ich trochę wymieszać z wodą do kąpieli i pozwolić dziecku odpocząć.
  • Obetnij paznokcie dziecku, aby zapobiec drapaniu przez nie swędzących miejsc.

Jeśli po 48 godzinach Twoje dziecko nadal ma gorączkę, rozstrój żołądka, wymioty lub otwarte rany skóry, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista będzie chciał sprawdzić, czy wszystko przebiega tak, jak powinno.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.