Szczęśliwe życie? Jak je osiągnąć
Przyjemne, komfortowe i szczęśliwe życie wcale nie jest taką utopią, jak się pozornie wydaje. Kiedy ostatni raz prawie popłakałeś się ze śmiechu? Albo ile czasu upłynęło od momentu, kiedy czułeś się usatysfakcjonowany tymi wszystkimi drobnymi rzeczami, które składają się na udany dzień?
Jeśli Twoje życie jest zorganizowane, ale czujesz smutek lub ogólnie rzecz biorąc jesteś z niego niezadowolony, przeczytaj ten artykuł. Poznaj 10 nawyków, dzięki którym będziesz wieść lepsze, szczęśliwe życie.
Szczęśliwe życie – jak to zrobić?
Spędzaj częściej życie poza domem
Jeśli spędzasz większość dnia w zatłoczonym biurze lub w okolicy pozbawionej drzew, w pełni powinieneś wykorzystać weekend. Idź do parku, zrób sobie wypad do małego miasta zlokalizowanego w otoczeniu przyrody lub na plażę.
Spędzanie czasu na powietrzu poprawia nastrój, a Twój umysł tylko Ci za to podziękuje. Jak zostało naukowo udowodnione, zieleń nie tylko zwiększa poczucie szczęścia. Również pozytywnie wpływa na stabilność emocjonalną.
Warto także odwiedzić miejsce, w którym otaczać Cię będzie jedynie cisza. A wsłuchanie się w nią pozwoli Ci skutecznie się zrelaksować i zarazem obniżyć poziomu stresu.
Spędzenie kilku minut na słońcu stymuluje wydzielanie witaminy D, która przekłada się na dobre zdrowie, poczucie szczęścia i ogranicza rozwój depresji.
Nie bój się trochę spocić
Zazwyczaj nie pałamy szczególnym uwielbieniem do ćwiczeń fizycznych, które jednak mają wiele zalet istotnych w momencie, gdy na przykład chcesz zrzucić zbędne kilogramy lub popracować nad swoją muskulaturą. Wysiłek fizyczny pozwala także również oczyścić organizm z toksyn.
Sesja treningowa lub zwykły spacer po parku pomoże wyeliminować sporą część toksyn zalegających w organizmie, co poprawi Twoje samopoczucie i pobudzi wytwarzanie hormonów zwalczających choroby.
Gdyby tego było mało, to dodatkowo Twoja skóra stanie się lśniąca, Twoje napięcie wewnętrzne zostanie zredukowane, a w nocy będziesz spać jak dziecko.
Zobacz także: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?
Życie to także spanie. Zadbaj o więcej snu
Twoja liczba zadań zaplanowana na cały dzień nie ma znaczenia, cel, jakim jest szczęśliwe życie wymaga poświęcenia każdej doby od 7 do 8 godzin na sen (oczywista oczywistość!).
Jeśli możesz sobie pozwolić na małą drzemkę w ciągu dnia, nie zastanawiaj się nad tym zbyt długo. Sen ogólnie wiąże się z dobrym nastrojem, optymizmem i wydajnością, a te trzy kwestie bezpośrednio składają się na szczęśliwe życie.
Z drugiej strony brak wystarczającej ilości snu, może doprowadzić do depresji, wywołać drażliwość, bóle głowy i inne nieprzyjemne dolegliwości.
Jeśli to tylko możliwe, stwórz i utrzymuj regularny harmonogram snu, jeśli bowiem będziesz kładł się spać i wstawał o tych samych porach pozwoli Ci optymalnie „wyregulować” rytm dobowy ciała i umysłu.
Poświęć odrobinę czasu na medytację
Nie musisz spędzać czasu na medytacji wzorem mnichów w tybetańskiej świątyni. Możesz natomiast spróbować pomedytować przez kilka minut wolnego czasu w ciągu dnia, lub znaleźć dla siebie idealny czas i miejsce na tę czynność.
Niektóre osoby decydują się na medytację z samego ranka, aby poczuć się lepiej od początku dnia, podczas gdy inni wybierają medytację tuż po zachodzie słońca zamierzając w ten sposób pozbyć się negatywnych wrażeń z minionego dnia. To zależy wyłącznie od Ciebie.
Na początku trudno będzie Ci opróżnić swój umysł, ale po krótkim treningu będziesz w stanie zrobić to naprawdę błyskawicznie.
Przeczytaj również: Medytacja – 7 rodzajów i ich korzyści
Znajdź sobie nowe hobby
Hobby to wspaniały sposób na stymulowanie umysłu, oczywiście oprócz tego, że jest czymś co sprawia Ci przyjemność i pozwala złamać codzienną rutynę.
Hobby zdecydowanie ułatwia szczęśliwsze życie, jako że zwiększa poczucie Twojej własnej wartości, pomaga zyskać nowe znajomości, cieszyć się czasem spędzonym na czymś, co kochasz.
Dodatkowo dodaje Ci energii życiowej i czasami pozwala realizować marzenia. Jeśli zawsze chciałeś nauczyć się języka francuskiego, opanować tae-kwon-do lub grę na fortepianie, to teraz masz szansę!
Słuchaj optymistycznej muzyki, by poprawić swoje życie
Twoją ulubioną muzyką może być disco, funk, salsa lub pop. Najważniejszą jednak rzeczą jest słuchanie utworów, które lubisz. Puść muzykę na cały regulator po powrocie do domu gotując lub zamawiając obiad, czy też włóż rano w uszy słuchawki i ciesz się muzyką w drodze do pracy wypełniając swoje życie muzyką.
Pomoże Ci to zmniejszyć stres i wieść szczęśliwe życie. Jeśli kiedykolwiek poczujesz ochotę na taniec, po prostu daj się mu porwać!
Zapisuj swoje przeżycia
Każdy ma problemy i sprawy, którymi się martwi. Świetnym pomysłem jest regularne spisywanie bieżących wydarzeń. Po prostu poczujesz się znacznie lepiej, jeśli będziesz prowadzić własny dziennik (nikt oprócz Ciebie nie musi go czytać).
Przelej na papier wszystkie te negatywne myśli, zgnieć kartkę i wyrzuć do śmieci. Ten symboliczny akt będzie dla Twojego mózgu informacją, że zanotowane na tej kartce słowa nie są przez Ciebie mile widziane. Nie musisz być świetnym pisarzem, po prostu zanotuj swoje myśli nie martwiąc się o interpunkcję i ortografię.
Używaj słowa „dziękuję”
Kiedy ostatni raz podziękowałeś komuś za coś? Umiejętność wyrażania wdzięczności jest bardzo ważną kwestią wpływającą na szczęśliwe życie. To słowo wydaje się czasem tak trudne do wypowiedzenia, ale jednocześnie jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących, zarówno dla wypowiadającego, jak i słyszącego je.
Nie musisz tylko dziękować innym, ale także sobie.
Dziękuj sobie za te wszystkie dobre rzeczy, które masz (tak, naprawdę masz czym się pochwalić), dziękuj za wygląd, zdrowie, dom, pracę, projekty, łóżko, w którym możesz smacznie spać, a także za talerz z posiłkiem.
Wdzięczność w życiu codziennym pomaga poczuć pozytywne emocje przekładające się automatycznie na szczęśliwe życie.
Bądź lepszym przyjacielem i polepsz komuś życie
Spróbuj zrobić tak: zrób krok w tył i przeanalizuj swoje nastawienie do znajomych zastanawiając się przy tym, czy dzięki tej znajomości uzyskujesz to, czego chcesz? Czy jesteś dobrym towarzyszem, który słucha, doradza i jest zawsze tam, kiedy przyjaciel Cię potrzebuje?
Co chciałbyś zmienić u siebie pod kątem Twojej roli jako przyjaciela?? Czy uważasz, że Twoi przyjaciele są szczęśliwsi, że mają Cię przy sobie?
Przyjaciele są rodziną, którą wybieramy sobie sami, a to działa w obie strony.
Dbaj nieustannie o swoje przyjaźnie i pokaż znajomym, że Ci na nich zależy.
Dziel się szczęściem ze wszystkimi
Czy naprawdę chcesz wieść szczęśliwe życie? W takim razie musisz nauczyć się dzielić szczęście z innymi. Idąc ulicą zapomnij o ponurej twarzy, narzekaniach i obelgach. Staraj się zawsze mieć uśmiech na twarzy, mówić “dziękuję” i utrzymać pozytywne nastawienie.
Możesz niekiedy czuć się jak bolący kciuk, ale ustanowisz godny uwagi precedens.
Ludzie będą chcieli upodabniać się do Ciebie, będą czuć się szczęśliwi będąc w Twoim otoczeniu i reagować uśmiechem na Twój uśmiech. Wystarczy pamiętać o tym, że to, co dajesz z siebie, zawsze do Ciebie wróci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Goodman, L. E. (2014). Happiness. In The Cambridge History of Medieval Philosophy. https://doi.org/10.1017/CHO9781107446953.041
- Fowler, J. H., & Christakis, N. A. (2009). Dynamic spread of happiness in a large social network: Longitudinal analysis over 20 years in the Framingham Heart Study. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.a2338
- Bognar, G. (2010). Authentic happiness. Utilitas. https://doi.org/10.1017/S0953820810000191
-
Jiménez-Palomares, M., Rodríguez-Mansilla, J., González-López-Arza, M. V., Rodríguez-Domínguez, M. T., & Prieto-Tato, M. (2013). Beneficios de la musicoterapia como tratamiento no farmacológico y de rehabilitación en la demencia moderada. Revista Española de Geriatría y Gerontología, 48(5), 238-242.
- Riesgos de una vida sedentaria: MedlinePlus en español. Retrieved 14 March 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/healthrisksofaninactivelifestyle.html
- D, V. Vitamina D: MedlinePlus enciclopedia médica. Retrieved 14 March 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/002405.htm
- Beneficios del ejercicio: MedlinePlus en español. Retrieved 14 March 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/benefitsofexercise.html
-
Saghir, Z., Syeda, J. N., Muhammad, A. S., & Abdalla, T. H. B. (2018). The Amygdala, Sleep Debt, Sleep Deprivation, and the Emotion of Anger: A Possible Connection?. Cureus, 10(7).