Szczepionka na raka mózgu wkrótce dostępna?
Rak mózgu jest jednym z najbardziej agresywnych. Jednak już opracowana szczepionka może być końcem tej choroby.
Szczepionka jest dobrym sposobem zapobiegania, ale także pomaga leczyć choroby. Dlatego ważne jest, aby badacze analizowali różne możliwości leczenia raka tak agresywnego jak rak mózgu. Ale co, jeśli szczepionka już istnieje?
Rak mózgu to poważny cios nie tylko dla pacjentów, ale także dla rodzin. Depresja, w którą zdiagnozowane osoby czasami popadają, na co zwrócono uwagę w artykule Jakość życia pacjentów z guzami mózgu: znaczenie zmiennych psychologicznych wywołuje lęk i duży dyskomfort.
Ale może nie ma się już czym martwić. Istnieje kilka źródeł, które informują nas, że istnieje szczepionka, która może być ostatecznym rozwiązaniem na raka mózgu. Zobaczmy, jakie są oczekiwania i jak ta szczepionka działa na tę chorobę.
Szczepionka na raka mózgu
W gazecie El País opublikowano w grudniu 2018 r. wiadomość o spersonalizowanych szczepionkach dla pacjentów cierpiących na raka mózgu. Dokonano tego w badaniu przeprowadzonym na kilku osobach, które miały dość zachęcające wyniki.
Ponieważ jednak liczba osób, które wzięły udział w teście była niewielka badacze nie odważyli się stwierdzić, że byli w stanie znaleźć lekarstwo na tego typu raka. Należy przeprowadzić dalsze badania, aby zapewnić prawdziwość dowodów.
Obecnie istnieją nowe kierunki badań w celu opracowania szczepionki na raka.
Immunoterapia
Immunoterapia to koncepcja o wielkim znaczeniu w tej właśnie odkrytej szczepionce. Termin ten odnosi się do wykorzystania własnych mechanizmów obronnych organizmu do kierowania nimi i atakowania raka mózgu.
Jednak naukowcy odkryli, że nie wszystkie guzy są dokładnie takie same i nie wszystkie dobrze reagują na leczenie immunoterapią. Z tego powodu opracowano „immunoterapię precyzyjną” w leczeniu pacjentów cierpiących na glejaka wielopostaciowego.
Może Cię zainteresować: Szczepionka na koronawirusa przechodzi do fazy 2
Spersonalizowana szczepionka
Glejak wielopostaciowy należy do nowotworów o najgorszych rokowaniach. Z tego powodu pacjenci, którzy cierpieli na tę odmianę w czasie badania, potrzebowali spersonalizowanej szczepionki, aby wyniki były korzystne. Jak to się robi?
Najlepszym sposobem jest zaprojektowanie szczepionki zawierającej antygeny własnego guza pacjenta. To sprzyja znacznie skuteczniejszej odpowiedzi immunologicznej. Dzieje się tak, ponieważ limfocyty potrafią rozpoznać „złe” komórki i je zniszczyć.
W trakcie badań stwierdzili, że pacjenci pozytywnie reagowali na szczepionkę spersonalizowaną, a nie generyczną. Cóż, nie jest użyteczne, że jest to przeznaczone dla każdego rodzaju guza. Aby zwalczyć raka mózgu szczepionka musi być spersonalizowana.
Przeczytaj także: Szczepionka na raka – postępy naukowe
Oczekiwania dotyczące raka mózgu
Chociaż pozostaje wiele wysiłków badawczych droga do nowych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych terapii zaczyna się otwierać.
Postępy poczynione w odniesieniu do różnych typów raka, w szczególności raka mózgu, są dość obiecujące. Jednak we wspomnianym badaniu wzięło udział tylko 30 osób.
Może to również skłonić nas do zastanowienia się, czy możliwe byłoby zbadanie i stworzenie spersonalizowanej szczepionki dla każdej osoby z rakiem mózgu. Czy jest to wykonalne? Czy koszt pozwoliłby wszystkim na dostęp do niej?
Ponadto należy wspomnieć, że badania nie zdołały zniszczyć raka u osób, które na niego cierpiały. Chociaż należy podkreślić, że cierpieli na dość agresywny typ raka z wysoką śmiertelnością.
Udało się jednak zwiększyć przeżywalność pacjentów. Zgodnie z tym, co powiedziała nam gazeta El País pacjenci ci przeżywają zwykle około 14 miesięcy. Jednak szczepionka pozwoliła na wzrost tego czasu do 29 miesięcy. Bez wątpienia jest to zachęcające osiągnięcie, która wskazuje, że idziemy właściwą drogą i być może ostateczne znalezienie leku jest bliskie.
Obecnie naukowcy nadal badają różne możliwości zakończenia tego typu chorób, które co roku zabierają od nas tysiące ludzi. Mamy nadzieję, że szybciej niż oczekiwano otrzymamy wiadomość o szczepionce, która całkowicie wykorzeni chorobę nowotworową.
Dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze cierpią na różnego rodzaju nowotwory. Poddanie się chemioterapii i radioterapii to doświadczenie, które, mamy nadzieję, wkrótce zostanie zastąpione prostą, dostępną, niezawodną i skuteczną szczepionką.
Czy myślisz, że lekarstwo na raka zostanie wkrótce wynalezione? Czy uważasz, że będzie to również możliwe w przypadku bardziej agresywnych nowotworów, takich jak glejak?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Espinosa-Montero, Rubén, Santana, Blanca, Flores-Armas, Eduardo Miguel, & Sadowinski-Pine, Stanislaw. (2009). Astrocitoma pilocítico de cerebelo (K-07-1028) con tumor residual. Boletín médico del Hospital Infantil de México, 66(1), 80-91. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-11462009000100009&lng=es&tlng=es.
- González Trujillo, F., Castro Noriega, C., Castro Ramírez, O. J., Olaya, N., Penagos González, P. J., Zubieta Vega, C., & Melo Gómez, G. (2014). Multiform glioblastomas:<: current discussions on biomolecular markers as factors for prognosis regarding a series of cases with a survival rate over 2 years in the Instituto Nacional de Cancerología INC-Colombia. Acta Neurológica Colombiana, 30(4), 282-289.
- Pinilla-Arias, D., Mateo-Sierra, O., Gutiérrez, F.A., Fernández-Carballal, C., & Carrillo, R.. (2005). Inmunoterapia en astrocitomas de alto grado: principios y estado actual. Neurocirugía, 16(4), 345-358. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1130-14732005000400005&lng=es&tlng=es.