Szarlotka – przepis na najłatwiejsze ciasto na świecie

Szarlotka o tej porze roku jest w modzie. Wczesne jesień to czas jabłek, gruszek, malin, dyni, dzikiej róży… Wykorzystajmy sezonowe owoce i zadbajmy o zdrowie w słodki i niezwykle apetyczny sposób! Chociaż przepis na tradycyjną szarlotkę, może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowany, nic dalszego od prawdy – to łatwizna, z którą poradzi sobie każdy!
Szarlotka – przepis na najłatwiejsze ciasto na świecie
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Szarlotka, jabłecznik, jabłkowa tarta… Ciasto z jabłkami doczekało się całego repertuaru nazw. I słusznie, ponieważ ten tradycyjny deser można przygotowywać na tysiące najróżniejszych sposobów. Z jabłkami w kuchni nie mam nudy – wszystko zależy od kreatywności kucharza i znajomości podstawowych technik obróbki jabłek!

Jabłka to jeden z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Nie ma się czemu dziwić, hektarami rozciągają się sady jabłoniowe, a wielu z nas ma te drzewa owocowe we własnym ogródku. Warto więc sięgać do narodowej skarbnicy zdrowia i zadbać o regularne spożycie jabłek. Owoce te są wręcz niezastąpione w każdej zdrowej diecie.

Bez wątpienia surowe jabłka są najzdrowsze, ale dlaczego by nie pozwolić sobie od czasu do czasu na pyszny, ciepły i niezwykle aromatyczny deser – i to nie byle jaki. Szarlotka to wciąż królowa wśród tradycyjnych wypieków. Poznaj przepis na ciasto, które wychodzi zawsze i smakuje każdemu!

Chociaż niektóre przepisy na szarlotkę bywają nieco skomplikowane, zaletą tego wypieku jest to, że można modyfikować tradycyjną recepturę do woli. Po opanowaniu własnej techniki i odkryciu ulubionych dodatków okazuje się, że jabłecznik to ciasto bardzo proste w wykonaniu. To co, do dzieła?

Szarlotka – sekret tkwi w… jabłkach

Chociaż historia szarlotki owiana jest tajemnicą, ślady prowadzą do Francji. Paradoksalnie tradycyjna charlotte to jednak nie ciasto z jabłkami, lecz z innymi owocami. My jednak pozostańmy przy jabłeczniku i nauczmy się przygotowywać najłatwiejszy na świecie popisowy deser.

Sekret udanej szarlotki tkwi w jabłkach, spodzie i dodatkach. Te ostatnie potrafią odmienić całe ciasto.

Jeśli chodzi o masę, czyli spód ciasta, mamy tu ogromne pole do popisu. Można przygotować jabłecznik na biszkopcie, cieście drożdżowym, kruchym, francuskim, naleśnikowym, a nawet na kaszy jaglanej. W zależności od wybranego spodu czas przygotowania ciasta będzie krótszy bądź dłuższy.

Tarta z jabłkami

Naszą propozycją jest przepis na ekspresową szarlotkę, czyli taką, którą przygotujesz w krótką chwilę. Spód ciasta tworzą herbatniki i niewielka ilość masła. Dzięki temu możemy znacznie skrócić czas pieczenia.

Jeśli cierpisz na nietolerancję glukozy albo laktozy, śmiało zamień niektóre składniki na te, które ci nie szkodzą. Wybierz mąkę i ciasteczka bezglutenowe, a mleko krowie zastąp jakimkolwiek roślinnym.

Jeśli z kolei jesteś weganinem masło zastąp olejem (na przykład kokosowym). A w przypadku troski o linię, zrezygnuj z cukru na rzecz miodu, a zamiast białej mąki użyj razowej albo kokosowej; Uwaga: Mąka kokosowa wchłania więcej wody niż inne mąki, dlatego proporcje mleka należy zwiększyć.

Przepis na najprostszą szarlotkę na świecie

Pamiętaj, że poniższe składniki są tylko orientacyjne i niekoniecznie musisz je zastosować. W kuchni liczy się kreatywność – jeśli masz ochotę, eksperymentuj z zamiennikami. Prędzej czy później odkryjesz swój idealny jabłecznik, któremu nie oprze się absolutnie nikt.

Poniżej znajdziesz podstawowy przepis na szybką i łatwą szarlotkę, którą w rzeczywistości możesz wykonać na dziesiątki najróżniejszych sposobów.

Składniki

    • 1 opakowanie ulubionych herbatników (240 g)
    • 1 i ½ łyżki stołowej masła (30 g)
  • 5 średniej wielkości jabłek
  • 1 szklanka mleka krowiego bądź roślinnego (250 ml)
  • 1 szklanka mąki pszennej (120 g)
  • 3 łyżki stołowe cukru (45 g)
  • 2 łyżki stołowe dżemu brzoskwiniowego (56 g)
Przygotowanie tarty z jabłkami

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności rozdrobnij herbatniki. Możesz w tym celu użyć elektrycznego rozdrabniacza albo zrobić to ręcznie z pomocą widelca lub noża.
  • Następnie przygotuj rondelek i roztop w nim masło, po czym wylej je na zmiażdżone herbatniki. Wymieszaj za pomocą łyżki.
  • Konsystencja masy bazowej szarlotki powinna przypominać mokry piasek. Jeśli wydaje ci się, że masa jest zbyt sucha, dodaj odrobinę więcej masła lub oleju.
  • Pierwszy krok kończy się wraz z wyłożeniem tortownicy przygotowaną masą herbatnikową. Zanim to zrobisz, natłuść formę i oprósz ją bułką tartą. Upewnij się, czy ciasto zostało rozprowadzone równomiernie. Baza pod jabłecznik jest gotowa!
  • Kolejny krok polega na przygotowaniu masy jabłkowej.
  • Obierz trzy jabłka ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki, po czym wrzuć je do kielicha blendera. Dodaj do nich mleko (krowie bądź roślinne), przesianą przez sitko mąkę oraz cukier. Całość dobrze zmiksuj.
  • Na koniec wylej przygotowaną masę na ułożone w formie ciasto herbatnikowe.
  • Dwa pozostałe jabłka pokrój na kawałki i ułóż na wierzchu, aby szarlotka wyglądała jeszcze apetyczniej.
  • Piecz ciasto w piekarniku nagrzanym do 180 °C przez około 1 godzinę.
  • Po godzinie wyciągnij ciasto z pieca i na górze rozprowadź grubą warstwę dżemu brzoskwiniowego. Gotowe!

Idealna szarlotka – kilka wskazówek

Szarlotka to bardzo uniwersalne ciasto, które znakomicie komponuje się z mnóstwem przeróżnych produktów. Nie wahaj się dorzucić do swojego wypieku, dodatków, które sprawią, że będzie ono niepowtarzalne i niezmiernie apetyczne.

Jabłka świetnie współgrają z:

  • Przyprawami. Mogą to być zarówno tradycyjne, kojarzone z babciną szarlotką cynamon, goździki, gałka muszkatołowa czy imbir. Możemy również postawić na nutkę egzotyki i dorzucić kilka zmiażdżonych ziaren kardamonu, anyż, miętę, rozmaryn, a nawet czerwony pieprz.
  • Owocami. Bez wątpienia jabłka idealnie współgrają z innymi owocami, na przykład z gruszkami, malinami, dziką różą, morelami, jeżynami, brzoskwiniami itp.
  • Orzechami i bakaliami. Rodzynki, orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, nerkowce, pestki dyni, słonecznika… W tej kwestii nie ma absolutnie żadnych ograniczeń!
  • Jeśli masz ochotę na aromatyczną nutkę alkoholu, świetnie sprawdzi się kilka łyżek rumu.
  • A kiedy twoja szarlotka ma mieć prawdziwie tradycyjną formę, okryj ją bezową pianką.

Spód ciasta – herbatnikowy jest szybki i łatwy w przygotowaniu, a bardzo zbliżony do tego z klasycznego przepisu. Tu także nie ma ograniczeń. Równie dobrze możesz go przyrządzić na różnych rodzajach mąki, bawiąc się jednocześnie wartością odżywczą i kaloryczną swoich wypieków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.