Systemy ogrzewania: typy, zalety i wady

Istnieją różne systemy ogrzewania i czasami trudno podjąć co do nich decyzję. Przedstawiamy nasze rozeznanie w typach oraz ich wady i zalety.
Systemy ogrzewania: typy, zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy lubimy mieć ciepło w domu, gdy na dworze panuje chłód. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie tego stanu. Poznaj systemy ogrzewania, ich typy, zalety oraz wady.

Ich celem jest zapewnienie ciepła obszarom, które znajdują się dalej od równika lub gdzie w wyniku zjawisk pogodowych temperatura spada. Na tych terenach należy dbać o podwyższenie temperatury w domach, biurach i sklepach.

Obecnie istnieje wiele typów systemów ogrzewania – na biomasę, prąd, gaz i energię odnawialną. Poznaj wady i zalety każdego z nich.

Ogrzewanie na gaz

Jak sama nazwa wskazuje, taki system ogrzewania korzysta z gazu ziemnego w celu regulowania temperatury zamkniętych pomieszczeń. To jedno z najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań. Przedstawiamy jego plusy i minusy:

  • Zalety: jako że gaz dostarczany jest z zewnątrz, wychodzi taniej niż przy innych systemach ogrzewania. Co więcej, nie trzeba gromadzić energii.
  • Wady: jest to system zorientowany na miasta, może być trudno zastosować go poza nimi.
Grzejnik elektryczny można z łatwością przestawiać.

Ogrzewanie elektryczne

Jeśli nie ma się dostępu do gazu, a jedynie do sieci elektrycznej, można skorzystać z tej opcji. Bazuje ona na stałych lub przenośnych urządzeniach podłączanych do prądu.

  • Zalety: główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga instalacji i generuje czystą energię bez dymu i zapachu.
  • Wady: trudno tym sposobem ogrzać duże przestrzenie. Zwiększone zużycie prądu przekłada się na wyższą cenę.

Systemy ogrzewania na biomasę

Biomasa to resztki odnawialnych zasobów naturalnych. Należy do nich pellet drewniany – cylindryczne odpady powstające wskutek kompresowania drewna.

Ten typ biomasy wykorzystywany jest jako paliwo do pieców na pellet. Jakie są zalety i wady takiego systemu grzewczego?

  • Zalety: najważniejszą zaletą tego systemu jest fakt, że nie zanieczyszcza środowiska. Co więcej, jest bezpieczny i niezawodny.
  • Wady: przy takim systemie konieczne jest odprowadzanie dymu na zewnątrz budynku. Co więcej, piec trzeba regularnie czyścić.

Układy ogrzewania na energię odnawialną

Poza ogrzewaniem na biomasę istnieją inne ekologiczne systemu ogrzewania pomieszczeń. Korzystając one z zasobów odnawialnych takich jak woda, wiatr, ziemia i słońce.

  • Zalety: systemu takie nie zanieczyszczają planety, są nieograniczone i darmowe.
  • Wady: niestety nie są one wszędzie dostępne – zależy to od rejonu. Nie zawsze można z nich korzystać w stu procentach – na przykład przy ogrzewaniu energią słoneczną konieczny jest system wspierający, by nagle nie zostać bez prądu.
Ogrzewaniem pelletem, czyli typem biomasy, zyskuje na popularności.

SARA: system ogrzewania dla każdego

Warto wspomnieć także o systemie SARA opracowanym w Argentynie. Bazuje on na podwojeniu wydajności termicznej i pozwala sporo oszczędzić.

System SARA zakłada zbudowanie własnego pieca na podstawie uproszczonych instrukcji i z wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów takich jak cegła suszona na słońcu, która izoluje i zatrzymuje energię termiczną.

SARA jest w stanie zaopatrywać w energię najbardziej potrzebujących. Mechanizm ten jest o wiele bezpieczniejszy niż tradycyjne piece gazowe. Warto wziąć go pod uwagę myśląc o ogrzewaniu domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Universidad Complutense de Madrid. Cuadernos Económicos de ICE. Cerdá, Emilio. Energía obtenida a partir de biomasa. España 2012.
  • Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas (CONICET). CENPAT-CONICET. Cannizzaro, Alejandro. Calefacción accesible y de primer nivel. Argentina 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.