Syrop na kaszel Robitussin — wszystko, co warto o nim wiedzieć
Robitussin to nazwa syropu na kaszel zawierającego gwajafenezynę. Ten aktywny składnik należy do grupy leków wykrztuśnych. W rzeczywistości istnieją różne rodzaje syropu Robitussin. Chrakteryzuje je różna kombinacja składników aktywnych, które zawierają. Mogą one zawierać gwajafenezynę, dekstrometorfan i pseudoefedrynę, które dobiera się w zależności od potrzeb pacjenta.
Robitussin
Lek ten występuje w różnych prezentacjach, a jego klasyfikacja zależy od składu. Zawsze jednak to pracownik służby zdrowia powinien być tym, kto decyduje, który typ jest najbardziej odpowiedni na podstawie objawów występujących u pacjenta. Zobaczmy trzy formy produktu i ich zastosowania.
Wykrztuśny
Ta prezentacja Robitussin zawiera gwajafenezynę jako jedyny składnik. Jego mechanizm działania polega na zmniejszaniu lepkości i ułatwianiu usuwania wydzieliny. Innymi słowy, wydzieliny stają się bardziej płynne, dzięki czemu łatwiej je usunąć z organizmu, ponieważ wymaga to mniejszego wysiłku.
Gwajafenezyna może łagodzić przekrwienie klatki piersiowej, które pojawia się w wyniku przeziębienia. Jest to również użyteczny monolek w grypie i przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Należy jednak pamiętać, że Robitussin tylko łagodzi objawy, nie leczy natomiast ich przyczyny. Nie jest antybiotykiem ani środkiem przeciwwirusowym. Jego zadaniem jest łagodzenie objawów.
Ten lek nie jest odpowiedni dla osób z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników formuły. Osoby z przewlekłym uporczywym kaszlem spowodowanym stosowaniem tytoniu, astmy lub rozedmy również nie powinny po niego sięgać.
Co więcej, Robitussin nie jest wskazany, cierpisz na cukrzycę lub masz zapalenie żołądka, wrzody żołądka lub chorobę wątroby. Również ci, którzy przeszli lub przechodzą leczenie środkami uspokajającymi, powinni powstrzymać się od przyjmowania tego syropu na kaszel. To samo dotyczy kobiet w ciąży lub matek karmiących.
Przeczytaj także: Przewlekły kaszel – wylecz go środkiem z aloesu, miodu i oliwy z oliwek
Robitussin DM
Ta prezentacja łączy działanie wykrztuśne gwajafenezyny z działaniem przeciwkaszlowym dekstrometorfanu. Ponadto dekstrometorfan jest substancją czynną należącą do grupy leków przeciwkaszlowych działających ośrodkowo.
Dekstrometorfan działa kojąco na suchy i podrażniający kaszel. Ten efekt jest spowodowany zmniejszeniem rodzaju aktywności mózgu, która powoduje kaszel.
Dlatego lekarz przepisze Robitussin DM w celu leczenia podrażnienia kaszlu i ułatwienia upłynniania flegmy. Daje efekty w ciągu półtora godziny od zażycia i trwa do sześciu godzin, w tym czasie osoba powinna powtórzyć dawkę.
Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Biegunka
- Ból głowy
- Zawroty głowy
- Pokrzywka
- Ból brzucha
- Łagodna senność
- Nudności i wymioty
Przeczytaj także: Chroniczny kaszel: objawy, przyczyny i leczenie
Robitussin PE
Prezentacja ta łączy w swoim składzie gwajafenezynę i pseudoefedrynę. Służy do objawowego leczenia kaszlu z przekrwieniem, a także niedrożności nosa.
Pseudoefedryna jest aktywnym składnikiem pochodzącym z efedryny, stosowanym w leczeniu nieżytu nosa, przekrwienia błony śluzowej nosa i astmy. Leczenie tym syropem na kaszel może mieć pewne skutki uboczne, takie jak:
- Wysokie ciśnienie krwi
- Choroba niedokrwienna serca w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi będącymi inhibitorami MAO
- Pobudzenie, nerwowość i drżenie
Każda osoba, która jest wrażliwa na którykolwiek z jego składników, nie powinna stosować produktu Robitussin PE. Podobnie osoby, które przeszły leczenie inhibitorami MAO lub były leczone nimi w ciągu ostatnich dwóch tygodni, również powinny je pominąć.
Używaj tego leku ostrożnie, zwłaszcza jeśli masz chorobę serca, nadciśnienie lub cukrzycę. Ponadto może powodować trawienne skutki uboczne, takie jak ból w nadbrzuszu i biegunka. Nie spożywaj alkoholu podczas przyjmowania tego leku.
Kaszel wymaga czegoś więcej niż leków
Leczenie kaszlu nie powinno być podejmowane jedynie wtedy, gdy nie pozwala ci on zasnąć lub prowadzić normalnego życia. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem w przypadku kaszlu trwającego dłużej niż tydzień.
Unikaj wszystkiego, co może podrażniać drogi oddechowe. Mogą to być kurz, dym czy dym papierosowy. Staraj się także utrzymywać odpowiednią wilgotność otoczenia i unikać nagłych zmian temperatury. Innym środkiem, który możesz chcieć zastosować, jest wypijanie około dwóch litrów wody dziennie. Taka ilość płynu pomoże ci rozrzedzić wydzieliny i pobudzić ich wydalanie.
Wreszcie, pracownik służby zdrowia może przepisać Robitussin, jeśli kaszel wymaga pomocy farmakologicznej. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza dotyczących odpowiedniego dawkowania i długości leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Helfer, J., & Kim, O. M. (1990). Psychoactive abuse potential of Robitussin-DM. American Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1176/ajp.147.5.672b
-
Darboe, M. N., Keenan, G. R., & Richards, T. K. (1996). The abuse of dextromethorphan-based cough syrup: A pilot study of the community of Waynesboro, Pennsylvania. Adolescence.
-
Ward, K. E. (2005). Can Robitussin DM be used to treat cough during pregnancy? Medicine and Health, Rhode Island.