Syndrom złamanego serca - 5 metod zapobiegania

Syndrom złamanego serca jest zaliczany do oznak ataku serca. Polega na tymczasowym wzroście poziomu substancji, które mają bezpośredni wpływ na serce.
Syndrom złamanego serca - 5 metod zapobiegania

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2019

Syndrom złamanego serca to choroba, która objawia się podobnie do ataku serca. Odsetek przypadków śmiertelnych jest bardzo niski i dużo częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn.

Może i brzmi to romantycznie, ale wcale takie nie jest. Syndrom złamanego serca znany jest również jako zespół takotsubo, kardiomiopatia indukowana stresem lub zespół balotującego koniuszka. Najczęściej pojawia się on w wyniku jakiegoś traumatycznego przeżycia.

Może to być związane z czymś, co wywołuje skrajnie silne emocje lub wysoki poziom stresu. Osoby dotknięte tym syndromem są przekonane, że mają atak serca.

W przypadku syndromu złamanego serca personel medyczny postępuje według tego samego protokołu, co w przypadku ataku serca. Oznacza to natychmiastową reakcję. Kiedy jednak wyniki badań są gotowe, widać w nich coś innego.

Serce jest zdeformowane. Widać lekki przykurcz lewej komory, który sprawa, że serce nabiera rożkowego kształtu.

Syndrom złamanego serca został po raz pierwszy odkryty w Japonii na początku la 90-tych ubiegłego wieku. Kształt serca na zdjęciach przypominał sieć rybacką, której japońscy rybacy używają do połowu ośmiornic.

Nazwa tej sieci to takotsubo. Stąd nazwa choroby: kardiomiopatia takotsubo. Jest to zespół, który dotyka dużo więcej osób, niż moglibyśmy przypuszczać. Ważne jest umieć zarówno zapobiegać jej objawom, jak i bólowi serca.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Syndrom złamanego serca i jego objawy

Syndrom złamanego serca to choroba serca odkryta zaledwie 20 lat temu. Póki co, wiemy o niej niewiele. Fakt, że została zidentyfikowana tak niedawno nie znaczy jednak, że nie istniała już wcześniej.

Syndrom złamanego serca
  • Zanim odkryto syndrom złamanego serca, osobom zgłaszającym objawy tej choroby mówiono, że to tylko znak ostrzegawczy.
  • To podejście zmieniło się kiedy lekarze mogli przeprowadzać bardziej szczegółowe badania i zaczęli zauważać pewne różnice.

Dziennik The New England Journal of Medicine opublikował w 2015 r. wyniki badań, które opisywały podstawowe elementy syndromy złamanego serca.

Oto one:

Syndrom złamanego serca to nie zawał serca

Może minąć wiele dni zanim osoba cierpiąca na tę chorobę uświadomi sobie, co się dzieje z jej zdrowiem.

  • Objawy są takie same jak w przypadku zawału serca. Tętnice nie zostają jednak zablokowane  i nie następuje odcięcie dopływu krwi.
  • W rzeczywistości jest to tylko stan przejściowy. Kiedy ktoś przeżywa jakieś niezwykle trudne emocje, jego ciało również na to reaguje. Reakcja ta objawia się zazwyczaj poprzez podwyższoną produkcję hormonów, na przykład adrenaliny.
  • Wyższy poziom adrenaliny wpływa na serce, ale nie na tętnice wieńcowe.
  • Kształt lewej komory ulega chwilowemu odkształceniu. W wyniku choroby nabiera ona stożkowatego kształtu.
  • Chory odczuwa wówczas ucisk i ból w klatce piersiowej, ma trudności z oddychaniem i oblewa go zimny pot.

Syndrom złamanego serca – sposoby zapobiegania

Jak już wspomnieliśmy na początku, choroba ta dotyka głównie kobiety.

Doktor Ilan Shor Wittstein z Uniwersytetu im. Johna Hopkinsa jest jednym z wiodących ekspertów w tej dziedzinie.

Joga na plaży
  • Opublikowane przez niego badania zawierają artykuł w The New England Journal of Medicine. Mówi on o tym, że u kobiet, które przeszły okres menopauzy występuje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby.
  • W wyniku pojawienia się bardzo silnych emocji następuje produkcja dwóch hormonów: adrenaliny i noradrenaliny. Obydwie te substancje mają toksyczny wpływ na serce. Jest to zjawisko występujące częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Jakie działanie mają katecholaminowe hormony? Atakują tymczasowo serce, ale nigdy nie atakują komórek.

Jeśli chcesz uchronić się przed szkodliwym wpływem tych hormonów, postępuj według poniższych zaleceń.

1. Po menopauzie staraj się kontrolować stres

Hormony w dużej mierze sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni, szczególnie w okresie rozrodczym. Jest to czas, kiedy dużo lepiej potrafimy radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Po menopauzie jednak następują w organizmie zmiany, które zmuszają nas do wypracowania nowych strategii.

Nikt nie jest w pełni odporny na emocje kiedy ktoś nas zawodzi lub przekazuje złe wieści.

Możemy jednak “wytrenować” nasz mózg i ciało. Dzięki temu żadne trudności nie będą nas w stanie złamać albo łatwiej nam będzie sobie z nimi poradzić.

  • Ćwicz jogę i spostrzegawczość.
  • Poświęć sobie dwie godziny dziennie. Znajdź czas na spacery, medytację i rozwiązywanie na bieżąco codziennych problemów. W ten sposób drobne sprawy nie będą się zamieniać w przytłaczające kłopoty.

2. Ćwicz pół godziny dziennie

Nasz cel to wzmocnienie i uodpornienie mięśnia sercowego. Aby to osiągnąć, wystarczy nieco regularnego aerobiku.

Możesz chodzić, tańczyć, pływać lub wybrać jakiś inny rodzaj aktywności.

3. Grupy wsparcia: ciepło i pomoc emocjonalna

Dobrzy przyjaciele to świetny lek na serce. Powinniśmy spędzać czas z ludźmi, przy których możemy być sobą. Pamiętaj, że dobry przyjaciel jest w stanie pomóc Ci udźwignąć ciężar każdego problemu.

Nasze zdrowie będzie w dużo lepszym stanie jeśli będziemy wiedzieć, że ktoś nas słucha, rozumie i wspiera.

4. Zdrowe jedzenie i nawyki

Syndrom złamanego serca jest wywołany przede wszystkim stresem, szczególnie tym wpływającym na nasze uczucia. Ważne jest zatem umieć kontrolować stres.

  • Musisz się skupić na zdrowiu. Dzięki temu zapobiegniesz wielu problemom i będziesz w stanie wyleczyć serce dużo szybciej jeśli wystąpi jakikolwiek kłopot zdrowotny.
  • Jedz codziennie świeże owoce i warzywa. Jeśli to możliwe, sięgaj po czerwone, fioletowe i pomarańczowe owoce oraz warzywa. Zawierają one największą ilość przeciwutleniaczy, które są niezwykle ważne dla zdrowia.

5. Ustal priorytety i wykonuj okresowe badania

Twoja rodzina jest dla ciebie bardzo ważna, prawda? Martwisz się o nich każdego dnia. Robisz wszystko, co w twojej mocy, żeby otoczyć ich troską.

  • Pamiętaj jednak, że musisz zadbać również o siebie. Jeśli dotknie cię syndrom złamanego serca, nie będziesz w stanie zaopiekować się nimi.
  • Porozmawiaj z lekarzem i zgłaszaj się na okresowe badania. Sprawdzaj regularnie poziom cukru i cholesterolu we krwi, jak również ciśnienie krwi i wagę.

Wszystkie te czynniki wpływają na zdrowie twojego serca. Zdrowy tryb życia powinien stać się dla ciebie priorytetem. Twoje serce i ty musicie złapać ten sam rytm.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.