Syndrom chronicznego zmęczenia - 3 wskazówki
Syndrom chronicznego zmęczenia jest chorobą charakteryzującą się dużą różnorodnością objawów. Jednak najczęstszym jest odczucie intensywnego i długotrwałego wyczerpania, które w znacznym stopniu wpływa na jakość życia tych, którzy na niego cierpią. Jak zatem sobie z tym radzić?
Nie ma jednego lekarstwa, gdyż syndrom chronicznego zmęczenia obejmuje różne aspekty życia. Istnieją jednak pewne opcje leczenia, które pomagają złagodzić objawy. Dlatego w tym artykule skupiamy się na kilku skutecznych wskazówkach, które pomogą stopniowo pokonać tę chorobę.
Syndrom chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy
Po pierwsze, syndrom chronicznego zmęczenia nie ma znanej przyczyny. Jest on jednak związany z możliwymi infekcjami wirusowymi lub przedłużającymi się okresami silnego stresu psychicznego.
Znane są objawy tego syndromu, które są bardzo zróżnicowane i mogą mieć różny wpływ na każdą osobę. Najczęściej jednak występują następując oznaki:
- Zmęczenie i intensywne, ciągłe wyczerpanie, zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub umysłowym.
- Bóle mięśni lub stawów i inne bóle, takie jak bóle głowy lub gardła.
- Problemy z pamięcią i trudności z koncentracją.
- Powiększone węzły chłonne.
- Trudności z właściwym wypoczynkiem w nocy.
- Zawroty głowy
- Słaby nastrój lub zły humor
- Zaburzenia żołądka i jelit.
3 wskazówki, jak radzić sobie z zespołem chronicznego zmęczenia
1. Popraw dietę
Przede wszystkim powinniśmy skupić się na diecie, aby poprawić stan zdrowia osób cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia. Kompletna i zbilansowana dieta może pomóc w przezwyciężeniu niektórych powszechnych niedoborów żywieniowych w tej chorobie, co z kolei prowadzi do stopniowego ustąpienia objawów.
Ponadto badania pokazują, że dobra dieta prowadzi do poprawy mikroflory jelitowej. A to z kolei będzie miało pozytywny wpływ na stan zapalny, funkcje neurokognitywne i lęki. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest spożywanie produktów sfermentowanych (kefir, kombucza, kapusta kiszona itp.).
Ponadto zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak kakao i pyłki. Z drugiej strony, powinniśmy wyeliminować z diety te pokarmy, które mogłyby być szkodliwe. Chodzi tu przede wszystkim o alkohol, kofeinę, niektóre rodzaje tłuszczów, produkty mleczne lub gluten. Ponadto, lekarz powinien pomóc choremu w wykryciu ewentualnych nietolerancji pokarmowych.
2. Sięgnij po terapie wspomagające
Istnieją różne rodzaje terapii, które mogą być doskonałym wsparciem fizycznym i emocjonalnym w radzeniu sobie z zespołem przewlekłego zmęczenia. Na przykład terapia poznawczo-behawioralna lub stopniowa terapia wysiłkowa.
Terapie tego typu obejmują trzy obszary:
- Poznawcze: proponują strategie radzenia sobie z objawami zespołu chronicznego zmęczenia.
- Fizykoterapia: Fizjoterapeuta może pomóc zwiększyć aktywność fizyczną w spersonalizowany i stopniowy sposób.
- Terapia psychologiczna: Zapewnia wsparcie emocjonalne w walce z lękiem i depresją.
3. Korzystaj z suplementów diety
Wreszcie, niektóre suplementy diety również okazały się skuteczne w łagodzeniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia. Pomagają one przeciwdziałać nawykowym niedoborom osób cierpiących na tę chorobę.
Najbardziej wskazane jest udanie się do lekarza w celu wykonania rutynowej analizy krwi. W ten sposób możemy zobaczyć, jakich składników odżywczych nam brakuje, co może pomóc nam zdefiniować spersonalizowane leczenie uzupełniające.
Oto lista najbardziej odpowiednich suplementów dla zespołu przewlekłego zmęczenia:
- Acetylo-L-karnityna: Ten aminokwas może poprawić stan poznawczy, a także funkcje fizyczne.
- Niezbędne kwasy tłuszczowe: mogą być korzystne w łagodzeniu niektórych objawów, takich jak zmęczenie, bóle mięśni, brak koncentracji i depresja.
- Magnez: Ten minerał jest skutecznym suplementem stosowanych w wielu zaburzeniach. Może poprawić dolegliwości bólowe, a poza tym korzystnie wpływa na zdrowie mięśni i układ nerwowy.
- Witamina B12: Ta witamina może być przydatna w przewlekłym zmęczeniu, ale wymaga wcześniejszych analiz. Jej niedobór jest związany między innymi ze zmęczeniem, zmianami neurologicznymi i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
- Przeciwutleniacze: na przykład kwas liponowy, witamina C i witamina E, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem związanym ze stresem oksydacyjnym. Ponadto, poprawiają także funkcjonowanie mitochondriów.
- Koenzym Q10: Ludzie cierpiący na syndrom przewlekłego zmęczenia często mają niedobory tego składnika odżywczego.
Podsumowując…
Te trzy wskazówki to strategie, które mogą być bardzo przydatne w przypadku wystąpienia zespołu przewlekłego zmęczenia. Będąc pod odpowiednią opieką medyczną, po pewnym czasie możemy się przekonać, w jaki sposób dieta, terapia i suplementy stopniowo pomagają w łagodzeniu objawów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castro-Marrero, J., Sáez-Francàs, N., Santillo, D., & Alegre, J. (2017). Treatment and management of chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis: all roads lead to Rome. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5301046/
- Campagnolo, N., Johnston, S., Collatz, A., Staines, D., & Marshall-Gradisnik, S. (2017). Dietary and nutrition interventions for the therapeutic treatment of chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis: a systematic review. Journal of Human Nutrition and Dietetics. https://doi.org/10.1111/jhn.12435
- Jones, K., & Probst, Y. (2017). Role of dietary modification in alleviating chronic fatigue syndrome symptoms: a systematic review. Australian and New Zealand Journal of Public Health. https://doi.org/10.1111/1753-6405.12670