Symptomy, których nigdy nie powinnaś lekceważyć

Istnieje wiele znaków, czy symptomów, które wysyła nasze ciało. Najczęściej odbiegają one od normy w znaczny sposób, a kiedy utrzymują się przez dłuższy czas mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne, których nie wolno lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2023

Kiedy nie czujemy się najlepiej, zdarza się, że nasze ciało wysyła nam różne sygnały. Świadczą one o tym, że w głębi naszego ciała coś idzie nie tak jak powinno. Symptomy te wielokrotnie mogą uratować nam życie. Z drugiej strony odczuwając różnego rodzaju symptomy, wiele osób zupełnie na nie nie reaguje.

Dlatego warto poświęcić więcej uwagi temu, co nasz organizm w subtelny sposób stara się nam zakomunikować. Ponieważ czas płynie nieubłaganie, ze względu na postępujący wiek, powinnyśmy zacząć reagować na różne pojawiające się od czasu do czasu symptomy.

Symptomy, których nie wolno lekceważyć

Wiele osób, kiedy ma do czynienia z bólem w określonej części ciała zwyczajowo mawia, że nie ma co się zbytnio przejmować, że samo przejdzie lub “trochę poboli i przestanie”. Oczywiście jest w tym ziarnko racji, ponieważ nie mamy zamiaru odwiedzać lekarza za każdym razem, kiedy odczujemy jakąś formę bólu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Toksyny w wątrobie? 9 sygnałów ostrzegawczych

To, co możemy jednak zrobić sprowadza się do baczniejszego obserwowania naszego ciała i tego, co przez takie bóle chce nam podpowiedzieć. Ból stanowi pewien obronny mechanizm lub formę powiadomienia nas o tym, że coś jest z nami nie tak jak być powinno.

Jak się okazuje organizm się nie myli. Doskonale wie kiedy takie symptomy powiadamiające uaktywnić, a kiedy tego nie robić. Nasze ciało się w tym aspekcie nie myli. My natomiast powinnyśmy nauczyć się te symptomy odpowiednio interpretować. Zastanówmy się więc nad kilkoma symptomami, które mają związek z bólem.

Ból w klatce piersiowej

Jeśli ten rodzaj bólu występuje w połączeniu z innymi objawami, takimi jak brak tchu lub tachykardia może stanowić ostrzeżenie przed stanem przedzawałowym. Taki stan może się okazać dość silny i wystąpić o dowolnej porze dnia.

Kobieta - ból w klatce piersiowej

Jeżeli ból jest zlokalizowany po lewej stronie klatki piersiowej świadczy o możliwym ataku serca. Jeśli natomiast występuje po prawej stronie, może wskazywać na dusznicę bolesną (dławicę piersiową), embolię płucną bądź atak astmy.

Bądź jednak czujna, ponieważ symptomy świadczące o kłopotach kardiologicznych mogą występować również w innych partiach ciała. Między innymi w gardle, lewym ramieniu, a także w okolicy brzucha. Często też występują w połączeniu z innymi objawami, takimi jak nudności czy zawroty głowy.

Ból stawów

Wiele osób twierdzi, że bóle stawów, występujące na przykład w kolanie, traktować należy jako coś zupełnie normalnego. Tym bardziej jeśli są to osoby, które posunęły się już w latach lub osoby, które niefortunnie wykonały kończyną jakiś gwałtowny ruch.

Powinnyśmy jednak brać pod uwagę, że niektóre rodzaje bólu oznaczają uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli poza samym bólem występują również inne symptomy, takie jak opuchlizna, stan zapalny lub zaczerwienienie, możemy mieć do czynienia z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bóle stawów – produkty, które mogą je wywoływać

W takim przypadku jeśli nie zbagatelizujemy występujących objawów, ale podejmiemy zdecydowane działania, możemy uniknąć znacznego pogorszenia naszego stanu zdrowia. Jeśli natomiast uznamy symptomy za mało znaczące i nie zrobimy nic w kierunku poprawy, może dojść do pewnego stopnia niepełnosprawności.

Inną przyczyną występowania bólu stawów mogą być:

  • Gorączka reumatyczna
  • Zapalenie wątroby
  • Grypa
  • Artretyzm
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów

Silny ból głowy

Migrena ostatnimi czasy stała się prawdziwą zmorą dla wielu z nas. Symptomy występujące przy silnych migrenach pojawiają się na skutek zmęczenia czy nadmiaru stresu. Z tego też powodu nie zawsze sięgamy po leki przeciwbólowe, staramy się raczej zasnąć i w ten sposób zapomnieć o problemie.

Silny ból głowy

Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, organizm doskonale wie kiedy wysyłać dane sygnały, na skutek czego zaczynamy odczuwać pewne symptomy.

Powinnyśmy więc poświęcać im więcej uwagi. Jedną z przyczyn powstawania uporczywego bólu głowy może być występowanie tętniaka mózgu.

Dodatkowe objawy, które by na to wskazywały to między innymi występowanie mdłości, wymiotów, poirytowania na skutek hałasu, światła, a także pojawianie się tak zwanej aury. W sytuacji, gdy występuje tętniak mózgu na arterii zasilającej mózg w krew pojawia się niewielkie wybrzuszenie.

Kiedy sytuacja staje się poważniejsza, na skutek udaru mózgu może również dojść do krwawienia. Jeżeli więc silny ból głowy towarzyszy Ci stosunkowo często, z pewnością nie powinnaś go lekceważyć.

Kłujący ból podbrzusza

Jeżeli brzuch boli po prawej stronie podbrzusza, może on być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Symptomy towarzyszące tej przypadłości są charakterystyczne. Na przykład pojawia się skurcz w okolicy pępka i promieniuje w kierunku nogi. Można też zaobserwować nudności i stan zapalny w okolicy podbrzusza.

W przypadku kobiet ból podbrzusza może też oznaczać cysty w jajnikach. Ból oczywiści może się pojawiać po obu stronach. Kiedy te woreczki wypełnione płynem pękną, ból przybiera na sile i staje się nie do zniesienia. Natychmiast należy się wtedy do lekarza.

Symptomy wskazujące na chorobę Alzheimera

Mózg potrafi również wysyłać sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś złego z nim samym. Poza objawami, które obserwuje się zazwyczaj u osób wchodzących w etap starości, pewne symptomy wskazują na poważne choroby. Jedną z nich, na którą nie wynaleziono jak dotąd skutecznej terapii, jest choroba Alzheimera.

Na co więc powinnaś zwracać uwagę? Oto niektóre symptomy:

Częste problemy z pamięcią

Utrata pamięci i trudności z przypomnieniem sobie dopiero co przyswojonych informacji stanowią dwa częste symptomy choroby Alzheimera.

Chłopak w szkole

Zapominanie ważnych dat, pytanie wciąż na nowo o to samo tej samej osoby również należą do częstych objawów tej choroby.

Problemy z rozwiązywaniem problematycznych sytuacji

Czy zdarza Ci się mieć trudności ze stopniowym realizowaniem założonego planu? A może nie potrafisz analizować sytuacji na szybko w celu podjęcia działań i rozwiązania danego problemu? Obie te skłonności również mogą stanowić symptomy choroby Alzheimera.

Z czasem trudności te mogą się przekształcić w inne. Może to być na przykład trudność w prowadzeniu samochodu, zapominanie reguł danej gry, kłopoty z obsługą pralki i tym podobne.

Dezorientacja

Jeszcze innymi sytuacjami wskazującymi na możliwość rozwoju choroby Alzheimera są na przykład zapominanie jaki jest dzisiaj dzień, brak świadomości na temat tego gdzie się obecnie znajdujemy czy dokąd się właśnie wybieramy.

Inne to zadawanie sobie pytań w stylu: po co ja przyszłam do kuchni? albo po co się właściwie cofnęłam do domu? Gubienie się w metro czy trudności ze znalezieniem przystanku pozwalającego dostać się do domu, to także symptomy, których nie należy lekceważyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.