Świnka: dlaczego należy szczepić się przeciwko niej?

Świnka: dlaczego należy szczepić się przeciwko niej?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Najlepszy sposób, aby ochronić się przed rozwojem świnki, to bez wątpienia zaszczepienie się szczepionką MMR. Łączy ona dawki chroniące przed odrą, świnką i różyczką. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na czym polega świnka.

Świnka, nazywana również nagminnym zapaleniem przyusznic, może być ostra lub przewlekła. Dotyka jedną lub dwie ślinianki przyuszne, które odpowiadają za produkcję śliny. Te gruczoły mieszczą się na bocznej powierzchni twarzoczaszki.

W tym interesującym artykule zamieściliśmy najważniejsze informacje na temat świnki. To choroba wywoływana przez wirus z rodziny Paramyxoviridae. Chociaż występuje dość powszechnie pośród dzieci i nastolatków, to może również zainfekować podatnych dorosłych.

Poza tym świnka może obejmować również inne gruczoły w ciele, układ nerwowy oraz jądra. Zanim opracowano uniwersalną szczepionkę, świnka była chorobą epidemiczną obecną na całym świecie. Dotykała większość osób między drugim a 15 rokiem życia.

Od momentu wynalezienia szczepionki liczba przypadków zaczęła drastycznie spadać. W dzisiejszych czasach pojawiają się jedynie miejscowe ogniska w Ameryce Łacińskiej. Jeśli chodzi o zakażenie się świnką, to pojawia się na dwa dni przed rozwojem stanu zapalnego ślinianek przyusznych i trwa jeszcze przez kolejne siedem do dziewięciu dni.

Ponieważ jest to wirus układu oddechowego, to do transmisji dochodzi przez kropelki uwalniane przez zainfekowaną osobę podczas kichania, kasłania lub mówienia.

Świnka i objawy, które wywołuje

Świnka u dziecka

Niektóre osoby zakażone wirusem świnki mają bardzo łagodne objawy lub wcale ich nie mają. Kiedy pojawiają się oznaki i symptomy, zazwyczaj rozwijają się od dwóch do trzech tygodniu po kontakcie z wirusem.

Główny objaw świnki to stan zapalny rozwijający się w śliniankach przyusznych, przez co puchną policzki chorego. Poza tą charakterystyczną opuchlizną pacjenci mogą również cierpieć z powodu:

  • Bólu w opuchniętych śliniankach przyusznych po jednej lub obu stronach twarzy
  • Bólu podczas przeżuwania i przełykania
  • Gorączki
  • Bóli głowy i bóli mięśni
  • Osłabienia i zmęczenia
  • Utraty apetytu

Powikłania

Świnka rzadko kiedy wywołuje powikłania. Jednak oto najczęstsze z nich:

Chociaż nie występują często, to mogą być poważne. Większość z nich dotyczy stanu zapalnego w jakiejś części ciała.

Poza zapalenia ślinianek przyusznych około jedna trzecia mężczyzn dotkniętych świnką zmaga się również ze stanem zapalnym w jednym lub w obu jądrach. Chociaż ta komplikacja może wywołać bezpłodność, to zazwyczaj zdarza się rzadko.

Kolejne powikłanie, które może zostać wywołane przez świnkę u dziewczynek i kobiet to stan zapalny jajników, chociaż zdarza się jeszcze rzadziej.

Poza tym czasami może również pojawić się stan zapalny ośrodkowego układu nerwowego. To może prowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu, jeśli dojdzie do uszkodzenia mózgu.

Wszystko o śwince: jak chronić się przed tą chorobą

Chłopiec drapiący się po twarzy

Najlepszy sposób na ochronę przed złapaniem świnki to bez wątpienia stosowanie szczepionki MMR. Ta szczepionka chroni przed zarażeniem odrą, świnką i różyczką. Zapewnia zarówno ochronę indywidualną, jak i zbiorową.

Szczepionka MMR stanowi część kalendarza szczepień dzieci. Dzieci otrzymują dwie dawki, jedną gdy mają 12 miesięcy, a drugą w trzecim roku życia. Powinnaś jednak pamiętać, że szczepionka nie jest w 100% skuteczna. Dlatego też mogą pojawić się pojedyncze przypadki.

Warto nadmienić, że w 2019 r. pojawiło się ognisko świnki, ponieważ chociaż szczepionka jest skuteczna w 95%, to z niektórymi dawkami MMR był problem.

Osoby szczepione od 1995 r. do 1998 r. i między 1985 r. a 1988 r. mają o wiele mniejszą ochronę.

Leczenie świnki

Ponieważ jest to infekcja wirusowa, jej leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów. Dlatego mówi się, że stosuje się leczenie objawowe. Bazuje na podawaniu NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) oraz odpoczynku.

Lekarze nie przepisują antybiotyków, ponieważ są one jedynie skuteczne w walce z infekcjami bakteryjnymi, a nie wirusowymi. Kiedy pojawi się ognisko, należy przyjrzeć się każdemu przypadkowi i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dokonać doszczepienia.

Dieta to kolejny istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Możliwość jedzenia występująca u pacjenta będzie zależała od jego stanu. Tym samym konieczne może okazać się zastosowanie diety miękkiej. Jednak jeśli pacjent może jeść, nie musi ograniczać swojej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gentile, A., Bakir, J., Firpo, V., Caruso, M., Lución, M. F., Abate, H., … Debbag, R. (2011). Coberturas de vacunación en niños menores o igual a 24 meses y percepción de enfermedades. Revista Hospital de Niños.
  • Segura Benedicto, A. (2012). La supuesta asociación entre la vacuna triple vírica y el autismo y el rechazo a la vacunación. Gaceta Sanitaria. https://doi.org/10.1016/j.gaceta.2011.11.018
  • Fernández Codina, A., Aranda Fernández, S., & Sampedro Jiménez, F. (2015). Parotiditis aguda. Emergencias.
  • Nazar M., G., Iñiguez O., F., Der M., C., Méndez R., C., García B., C., Arce V., J., … Talesnik G., E. (2009). Parotiditis aguda recurrente en el niño. Revista Chilena de Pediatría. https://doi.org/10.4067/s0370-41062001000500007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.