Świeży zapach w domu - kilka ciekawych porad
Czy zdarza Ci się, że posprzątasz całe mieszkanie i nadal masz wrażenie, że zapach w domu nie jest tak świeży jak byś tego chciała? Jeśli doskonale to znasz, przeczytaj ten artykuł. Zaprezentujemy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać świeży zapach w domu.
1.Wypróbuj neutralizatory zapachów
Niektóre interesujące i naturalne neutralizatory zapachów są dostępne w każdym sklepie. Jednym z przykładów jest soda oczyszczona, która wyróżnia się niesamowitą zdolnością wchłaniania wszelkiego rodzaju zapachów.
Wystarczy, że umieścisz małe naczynie z sodą oczyszczoną i kilkoma kroplami soku z cytryny w różnych zakątkach domu. Pamiętaj, aby nie znajdowały się w zasięgu małych dzieci.
Inną opcją jest węgiel drzewny, który pomoże utrzymać świeży zapach w domu. Jest niezwykle skuteczny, jeśli chodzi o neutralizację silnych zapachów, zwłaszcza w miejscach o dużej wilgoci. Pamiętaj tylko, aby co jakiś czas wymieniać go na nowy.
2. Woda i biały ocet
W celu pozbycia się zapachów kuchennych, wymieszaj w misce wodę i biały ocet (w takich samych proporcjach). Następnie dodaj aromatyczne zioła lub skórki cytrusowe. Zostaw mieszankę w kuchni, aby wchłaniała nieprzyjemne zapachy podczas gotowania.
Połączenie wody, białego octu i ziół lub skórek cytrusowych to również świetny środek na dym tytoniowy, którego można używać zarówno w kuchni, jak i łazience czy salonie.
3. Utrzymaj świeży zapach w domu
Wypróbuj domowych naturalnych odświeżaczy powietrza. Jak je przygotować? Wszystko, co musisz zrobić, to dodać 15 kropli olejku z lawendy lub cytryny do butelki z rozpylaczem wypełnionej wodą i wstrząsnąć, aby dobrze wymieszać składniki.
Domowe odświeżacze powietrza warto umieścić w pobliżu okien, ponieważ wpadające powietrze będzie cyrkulować, rozprzestrzeniając zapach po całym mieszkaniu.
Przeczytaj również: Zapach wilgoci w domu – 5 sposobów na jego zneutralizowanie
4. Kwiaty to naturalny wybór
Gardenie, pelargonie i storczyki mogą pomóc Ci utrzymać świeży zapach w domu. Jaśmin to również doskonały wybór. Kwiaty umieść w wazonie z wodą, aby uwolnić ich silny zapach.
5. Domowe filtry powietrza
Filtr lub inaczej oczyszczacz powietrza to jeden z najlepszych sposobów eliminacji wszelkiego rodzaju zapachów i zanieczyszczeń, takich jak wirusy i bakterie. Filtry są szczególnie przydatne jeśli masz zwierzęta, ponieważ pomagają utrzymać dom w czystości.
Możesz wybrać swój ulubiony zapach, np. waniliowy. Wystarczy, że nasączysz wacik kilkoma kroplami esencji waniliowej, położysz go w pobliżu filtra i będziesz wymieniać co sześć godzin.
- Kolejna propozycja to sosnowy odświeżacz powietrza domowej roboty. Aby go przygotować, zagotuj w garnku trzy sosnowe gałązki, dwa liście laurowe i jedno nasienie gałki muszkatołowej. Gotuj powoli na małym ogniu, aby dłużej zachować aromat.
- Świetnym wyborem jest również pomarańczowy odświeżacz powietrza. Jeżeli chcesz go przygotować, przetnij pomarańczę na pół, wydrąż ją i wypełnij solą gruboziarnistą. Następnie włóż ją do pojemnika i odświeżacz gotowy.
- Aby zrobić rozmarynowy odświeżacz powietrza, gotuj przez godzinę kilka gałązek rozmarynu i kilka plasterków cytryny. Następnie dodaj kilka kropli ekstraktu waniliowego, aby mieć świeży zapach w domu przez kilka dni.
- Odświeżacz powietrza z suszonych kwiatów przygotujesz, siekając i mieszając ze sobą kilka płatków róż, kilka liści laurowych, eukaliptusa, tymianku i szałwii. Posiekane kwiaty włóż do materiałowych woreczków. Jeśli okaże się, że tracą swój zapach, dodaj kilka kropel alkoholu.
Może Cię także zainteresuje: Brzydki zapach w zakamarkach? Pozbądź się go!
6. Nie zapomnij wietrzyć mieszkania
Jedną z kluczowych kwestii o których nie można zapomnieć – jest wietrzenie. Wietrz swój dom każdego ranka. Jest to prosty, a zarazem bardzo ważny krok w utrzymaniu świeżego powietrza.
Wystarczy 10 minut, aby odświeżyć powietrze i wyeliminować nieprzyjemne zapachy, które pozostały w środku. Upewnij się, że powietrze cyrkuluje, aby uzyskać pożądany efekt.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jones, B., & Molina, C. (2017). Indoor Air Quality. In Encyclopedia of Sustainable Technologies. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-409548-9.10198-8
- Steinemann, A. (2017). Ten questions concerning air fresheners and indoor built environments. Building and Environment. https://doi.org/10.1016/j.buildenv.2016.11.009