Światowy Dzień Nerek: dlaczego jest obchodzony?

Nerki są niezbędne dla organizmu, ponieważ pełnią wiele funkcji regulacyjnych. Dlatego ich niewydolność generuje niebezpieczne konsekwencje. Tutaj dowiesz się więcej o tych organie i dniu, który jest mu poświęcony.
Światowy Dzień Nerek: dlaczego jest obchodzony?

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2021

Światowy Dzień Nerek – obchodzony 11 marca – ma za zadanie zwracać uwagę na znaczenie dobrej jakości życia osób dotkniętych przewlekłą chorobą nerek. W tym artykule chcemy przedstawić krótko historię tych obchodów a także przybliżyć choroby uszkadzające nerki. Zapraszamy do lektury!

Nerki odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie, ponieważ filtrują krew, usuwają dysproporcje płynów wraz z toksynami, równoważą substancje obecne we krwi i mają istotny wpływ na ciśnienie krwi. Rozumiejąc to, możemy z szerszej perspektywy przyjrzeć się temu, co powoduje uszkodzenia tego ważnego narządu.

Światowy Dzień Nerek, jako jeden ze swoich celów stawia sobie właśnie edukację.

Światowy Dzień Nerek i jego obchody

Obchody Światowego Dnia Nerek mają na celu uwrażliwienie populacji i uświadomienie znaczenia nerek dla organizmu. Ruch chce zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki.

W tym celu podaje aktualne informacje na temat czynników ryzyka a także pomaga w zrozumieniu idealnego sposobu radzenia sobie z poważnymi powikłaniami dotyczącymi nerek.

Motto wybrana na to wydarzenie w 2021 roku jasno określa cel: „Dobre życie z chorobą nerek”. Zorganizowanie tego dnia było możliwe początkowo dzięki Międzynarodowemu Towarzystwu Nefrologii (ISN) i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek (IFKF).

„Nerki należą do istoty życia, więc dbanie o nie zapewni długowieczność”.

Jakie cele ma Światowy Dzień Nerek

Cele Światowego Dnia Nerek są wielorakie i ważne. Jeśli mają odpowiedni wymiar, informacja może dotrzeć do wszystkich punktów, a tym samym globalna świadomość się zwiększy. I o to właśnie chodzi. Główne cele tego dnia skupiają się na następujących aspektach:

  • Dostarczać cennych danych do różnych sektorów medycznych na temat prawidłowej diagnozy i unikania choroby.
  • Oznaczyć czynniki ryzyka, które wywołują patologię.
  • Nadać znaczenie przeszczepowi nerki jako wysoce skutecznemu sposobowi zwalczania niewydolności organu.
  • Zachęcać społeczeństwo do wzięcia na siebie odpowiedzialności bycia dawcą w ramach heroicznego gestu, który może zmienić świat.
  • Prosić władze związane ze służbą zdrowia o nadanie większej wagi inwestycjom w badania, które mogą zidentyfikować problemy z nerkami.
Światowy Dzień Nerek

Może Cię zainteresować również ten temat: Oczyść nerki naparem z tej rośliny

Tematy z poprzednich lat

Każdego roku od 2006, Światowy Dzień Nerek wybiera temat, na którym koncentrują się działania, aby zwiększyć postępy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, hasło 2021 roku brzmiało „dobre życie z chorobą nerek”. Warto jednak zwrócić również uwagę na wątki z lat ubiegłych, aby dostrzec rozwój tych obchodów:

  • 2006: „Czy z twoimi nerkami wszystko w porządku?” Zastanawiano się , jak ostrzegać w celu wczesnej identyfikacji niewydolności nerek.
  • 2007: „Przewlekła Choroba Nerek: powszechna, szkodliwa i uleczalna”. Omówiono trudność, z którą można żyć, ale ma ona niepokojąco niekorzystne skutki, jeśli nie zostanie rozwiązana na czas.
  • 2008: „Twoje niesamowite nerki!”. Skupiono się na roli nerek w organizmie.
  • 2009: „Chroń swoje nerki: utrzymuj niskie ciśnienie”. Zwrócono uwagę na znaczenie kontrolowania ciśnienia krwi, aby naczynia krwionośne nerek nie zostały uszkodzone.
  • 2010: „Chroń swoje nerki: kontroluj cukrzycę”. Pokazano, że wysoki poziom cukru we krwi jest bardzo szkodliwy dla nerek.
  • 2011: „Chroń swoje nerki: ratuj swoje serce”. Pokazano związek między problemami z nerkami a problemami z sercem.
  • 2012: „Być dawcą – Nerki na całe życie – być biorcą”. Podkreślono rolę dawstwa organów jako świetne rozwiązanie.
  • 2013: „Nerki na całe życie – powstrzymaj atak nerek!” Skupiono się na zapobieganiu uszkodzenia nerek przez działanie zapobiegawcze.
  • 2014: „Przewlekła choroba nerek (PChN) i starzenie się”. Zwrócono uwagę na zwiększoną zapadalność na PChN u osób starszych.
  • 2015: „Zdrowe nerki dla wszystkich”. Poruszono temat równowagi sanitarnej, aby leczyć różne niedobory nerek.

Ostatnie 5 lat

  • 2016: „Choroba nerek a dzieci: działaj wcześnie, aby temu zapobiec!” Podkreślono, że stała dbałość o zdrowie nerek najmłodszych pomaga uniknąć długotrwałych problemów.
  • 2017: „Choroby nerek i otyłość: zdrowy styl życia dla zdrowych nerek”. Omówiono otyłość jako czynnik ryzyka ze względu na przeszkody w syntezie cytokin w tkance tłuszczowej.
  • 2018: “Nerki i zdrowie kobiet. Uwzględnij, doceń, wzmocnij”. Temat przeznaczono dla pacjentek, które zabrały głos w walce z niewydolnością nerek.
  • 2019: „Zdrowie nerek dla każdego i wszędzie”. Próbowano ocenić i podkreślić rolę równości w leczeniu każdego, kto ma problemy z nerkami.
  • 2020: „Zdrowie nerek dla każdego w każdym miejscu: od profilaktyki po badania przesiewowe i sprawiedliwy dostęp do opieki”. Temat znacznie poszerzono, aby zająć się wieloma sektorami trakcie obchodów.

Co to jest przewlekła choroba nerek?

Przewlekła choroba nerek to stopniowe zmniejszanie się czynności nerek, które może występować w różnych okresach. Pogorszenie jest naznaczone uszkodzeniem nefronów (małych filtrów oczyszczających krew), które są w stanie wykonywać pracę mimo uszkodzenia niektórych fragmentów.

Jednak przychodzi moment, w którym proces filtrowania jest słaby i zaczyna to być odczuwalne we krwi.

Przyczyny

Do głównych przyczyn choroby należy wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, zapalenie kłębuszków nerkowych a także przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek. Z drugiej strony istnieje również prawdopodobieństwo związane z czynnikiem dziedzicznym.

Istnieją ponadto leki, które mogą powodować przewlekłą niewydolność nerek, jeśli są przyjmowane przez długi czas.

Dieta oczyszczająca nerki

Ostatecznie jednak, przyczyną, która wykazuje największe prawdopodobieństwo wywołania PChN, jest cukrzyca. Według badań 1 na 3 przypadki problemów z nerkami występują u osób z problemem związanym z nadmiarem cukru we krwi.

Znaczenie wczesnej diagnozy

Światowy Dzień Nerek podejmował szczególne wysiłki w celu poprawy fazy wczesnej diagnostyki. Wynika z faktu, że wczesne wykrycie choroby daje to specjalistom większy margines manewru, aby spowolnić pogorszenie. Pamiętaj więc, że objawy mogą być ciche i niezauważalne, dopóki niewydolność nerek nie osiągnie 90%.

Wyraźnie widać, że głównym sprzymierzeńcem jest więc czas, aby powikłania nie zaburzyły leczenia, jakiego wymaga każdy pacjent. To wszystko wyjaśnia, dlaczego wczesna diagnoza ratuje życie.

Leczenie i powrót do zdrowia

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że choroby nie można wyleczyć całkowicie. Jednak pacjenci mogą skorzystać dzięki spowolnieniu postępowania szkód a nawet ich zatrzymaniu. Działania, które się propaguje to:

  • Szczegółowe przestrzeganie ustalonej diety i przyjmowania leków w zależności od przypadku. To pozwala regulować kwasowość organizmu, za którą wcześniej odpowiedzialne były nerki.
  • Dializa. Odpowiada za czyszczenie krwi, którego nerki już nie mogą wykonywać. Ta opcja jest jednak zarezerwowana dla krytycznych przypadków.
  • Przeszczep nerki. Uważa się, że jest to jedyna droga leczenia na etapie schyłkowej niewydolności nerek (ESRD). W tym momencie nerki nie mają już zdolności do przetrwania.

Czas rekonwalescencji zależy od metody leczenia i ciężkości przypadku. Mimo to należy wykonywać regularne kontrole stanu pacjenta, ponieważ zaniedbanie może zagrozić jego życiu.

Model nerki i lekarz

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Ból nerki: poznaj najważniejsze przyczyny

Jak mogę wspomóc Światowy Dzień Nerek 2021?

Celem jest tworzenie zbiorowej świadomości i rozpowszechnianie informacji. Dlatego najlepszym sposobem wniesienia wkładu w Światowy Dzień Nerek jest powielanie informacji przez sieci za pomocą oficjalnego plakatu. Ponadto do podniesienia świadomości może przyczynić się wyrażenie pewnych osobistych lub bliskich doświadczeń.

Innym wariantem wsparcia są darowizny i imprezy charytatywne w celu zbierania funduszy. Rzeczywiście z roku na rok pojawia się coraz więcej form pomocy, które można zaoferować również na odległość.

O czym musisz pamiętać

Wczesna diagnoza jest podstawowym narzędziem radzenia sobie z przewlekłą chorobą nerek. Z tego powodu oczekiwanie na objawy nie jest dobrą opcją. Najlepsza to zdecydowane podjęcie działania.

W tym kontekście korzyści przynosi również przyjęcie nawyków zmniejszających ryzyko. Stosuj i propaguj więc takie zdrowe nawyki jak dieta o niskiej zawartości soli, odrzucenie tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu i wykonywanie codziennych ćwiczeń. Życie jest w Twoich nerkach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Enfermedad renal crónica; definición y clasificación. 2008. Disponible en: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=18711
  • Eknoyan G. Definición y clasificación de la enfermedad renal crónica: la búsqueda de refinamientos. Kidney Int. 2007.
  • Soriano C. Definición y clasificación de los estadios de la enfermedad renal crónica. Prevalencia. Claves para el diagnóstico precoz. Factores de riesgo para enfermedad renal crónica. Nefrología. 2004.
  • Flores J, Alvo M, Borja H, Morales J, Vega J, Zúñiga C, Müller H y Münzenmayer J. Enfermedad renal crónica: Clasificación, identificación, manejo y complicaciones. 2009. Disponible en: http://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872009000100026
  • Coresh J, Byrd D, Astor B, Briggs J, Eggers P y Lacher D. Concienciación, prevalencia y tendencias de la enfermedad renal crónica entre los adultos estadounidenses, 1999 a 2000. J Am Soc Nephrol. 2005.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.