Swędząca skóra lub świąd: objawy, przyczyny i zalecenia
Swędząca skóra lub świąd to często powód, dla którego dorośli i dzieci odwiedzają lekarza specjalistę. Istnieje wiele różnych możliwych przyczyn, od banalnych problemów po poważniejsze schorzenia.
Specjaliści określają to jako irytujące uczucie, które powoduje chęć podrapania się. Zwykle jest to konsekwencja odruchowej odpowiedzi organizmu na bodźce immunologiczne lub chemiczne. Prawie zawsze okazuje się, że ma związek z histaminą.
Co oznacza swędząca skóra?
Ważne jest, aby wyjaśnić, że swędzenie jest objawem, a nie samą chorobą. W związku z tym może przybierać różne formy, a niektóre mogą nawet nie być związane ze skórą. Może również pojawiać się w sposób zlokalizowany lub uogólniony.
Ważne jest, aby zwrócić na to uwagę od samego początku; czy są jakieś czynniki, które wywołały świąd? Co daje ulgę? Czy zdarzyło się to wcześniej? Czy wcześniej swędząca skóra reagowała na jakiś lek? Jeśli tak, jak wyglądała ta reakcja organizmu? Wszystko to posłuży jako przewodnik diagnostyczny i pomoże rozszyfrować pochodzenie zaburzenia.
Ostry świąd to objaw, który trwa krócej niż sześć tygodni. Jeśli trwa dłużej, wchodzi w stan chronicznego świądu. Może wystąpić na skórze głowy, tułowiu lub kończynach.
Możesz być także zainteresowany: 10 przyczyn i rodzajów wysypek skórnych
Główne przyczyny swędzenia skóry
Jak już wspomnieliśmy, swędzącej skórze mogą towarzyszyć pierwotne zmiany skórne. Jeśli tak jest, możesz cierpieć na jakieś zaburzenie dermatologiczne.
Z drugiej strony u osób bez zmian skórnych lub tych, które mają jedynie wtórne uszkodzenia spowodowane swędzeniem, prawdopodobnie chodzi o przyczynę zewnętrzną. Do tej kategorii zaliczamy zaburzenia neurologiczne i psychogenne.
Swędząca skóra wraz z pierwotnymi zmianami skórnymi
Najczęstsze choroby skóry, które powodują uogólniony świąd, to:
- Pokrzywka (pokrzywka): charakteryzuje się obecnością pręgowatych zmian, które mogą się powiększać lub łączyć i zanikać.
- Świerzb: infekcja wywołana przez pasożyt zewnętrzny. To choroba zakaźna.
- Świerzbiączka guzkowa: dość powszechna wśród dzieci, o dziwnym, guzkowatym wyglądzie.
- Wyprysk atopowy: zmiany zapalne lub blaszki w kontekście atopowego i kontaktowego zapalenia skóry.
- Ospa wietrzna: infekcja wirusowa, która rozwija się w postaci pęcherzy na skórze.
- Łupież różowy Gilberta: różowe, łuszczące się zmiany.
- Łuszczyca: problem charakteryzujący się obecnością łusek spowodowanych zaburzeniem autoimmunologicznym.
Swędząca skóra bez pierwotnych zmian skórnych
Tutaj, oprócz najczęstszych dolegliwości, przedstawiamy różne zaburzenia przypadkowe, do których należą:
- Przewlekła niewydolność nerek: kiedy nerki nie działają normalnie.
- Choroby onkologiczne: najczęściej choroby związane z krwią, takie jak czerwienica prawdziwa lub chłoniak.
- Cholestaza wewnątrz- lub zewnątrzwątrobowa: kiedy żółć nie przepływa w normalny sposób.
- Nadczynność lub niedoczynność tarczycy: nieprawidłowości w poziomie hormonów wydzielanych przez gruczoły tarczycy.
- Przesuszona, sucha i swędząca skóra: osoby starsze wymagają szczególnej uwagi, ponieważ swędzenie skóry jest u nich powszechne. Możliwe, że odwodnienie jest najczęstszą przyczyną w tej grupie demograficznej, chociaż może to wynikać również z innych przyczyn. Świąd zwykle pojawia się w kończynach dolnych.
Zlokalizowany świąd
Zlokalizowany świąd, który przebiega bez wysypki, sugeruje możliwość wystąpienia świądu psychogennego lub neuropatycznego. W szczególności u tych osób mogą wystąpić objawy związane z pieczeniem, bólem lub utratą czucia.
Wynika to z zaburzeń przewodnictwa nerwowego, które są powiązane z neuropatiami. Nerwy obwodowe słabo przekazują informacje i generują uczucie swędzenia skóry, co powoduje, że osoba stale się drapie.
Przyjrzyj się: Proste sposoby, które pomogą utrzymać nawilżoną skórę
Ogólna pielęgnacja do czasu uzyskania właściwej diagnozy
Świąd jest powszechnym schorzeniem, ale specjaliści wciąż nie rozumieją w pełni mechanizmów patogennych wywołujących uczucie swędzenia. Kluczowa część oceny tych zaburzeń opiera się na obecności pierwotnego zaburzenia skóry.
Jeśli zidentyfikuje się pierwotne zmiany skórne, ale diagnoza pozostaje niepewna, przydatna może być biopsja skóry. Ogólnie rzecz biorąc, brak wyraźnych i widocznych problemów sugeruje, że przyczyna jest pozadermatologiczna.
Pomimo faktu, że wiele przyczyn jest banalnych, a zmiany często ustępują samoistnie, istnieją inne formy wymagające pomocy medycznej.
Szukając przyczyny świądu, trzeba jednocześnie zadbać o higienę i odpowiednią pielęgnację skóry. Najlepiej, aby paznokcie były krótkie i czyste i ograniczać drapanie tylko do dotkniętego obszaru. Unikaj ponadto ciasnych ubrań, staraj się nosić bawełnę zamiast tkanin syntetycznych lub wełny i unikaj długich, gorących kąpieli.
Należy również używać neutralnych mydeł i kremów nawilżających. Specjaliści odradzają również spożywanie kawy, alkoholu lub pikantnych potraw, ponieważ mogą one stymulować uwalnianie histaminy w organizmie. Istnieje wiele opcji leczenia, ale zawsze najlepiej postępować zgodnie z sugestiami lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castells M. and col, Mast cell-derived mediators, retrieved on 14 Sep 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/mast-cell-derived-mediators?search=histamina&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
- Kasper y col., Principios de medicina interna de Harrison, edición número 19, Editorial McGrawHill.
- Rubinstein A., Medicina familiar y práctica ambulatoria, editorial médica panamericana. Primera edición, 2001.
- Fazio S., Pruritus: Overview of management, retrieved on 14 Sep 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/pruritus-overview-of-management?search=prurito&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
- Fazio S., Pruritus: Etiology and patient evaluation, retrieved on 14 Sep 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/pruritus-etiology-and-patient-evaluation?search=prurito&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2
- SCOTT MOSES, M.D., Fairview Lakes Regional Health Care, Lino Lakes, Minnesota, Am Fam Physician. 2003 Sep 15;68(6):1135-1142.
- Villa-Arango, Ana María, Margarita María Velásquez-Lopera, and Ricardo Cardona. “Prurito crónico.” Revista Alergia México 66.1 (2019): 85-98.
- Chirinos, Maria Fabiola, et al. “Notalgia parestésica: el prurito anonimo.” Dermatología Venezolana 57.2 (2020).
- Belda, Lydia Landete, and Esther Escriche Catalá. “Caso clínico complejo de lesiones cutáneas por prurito de origen renal.” Enfermería Dermatológica 10.29 (2016): 34-36.
- del Valle Díaz, Sergio, et al. “Colestasis: un enfoque actualizado.” Medisan 21.7 (2017): 876-900.
- Lagos, Armando, Andrés Tirado-Sánchez, and Rosa María Ponce-Olivera. “Actualidades en el tratamiento del prurito crónico.” Dermatología Revista Mexicana 60.3 (2016): 229-246.